Dikkat çeken fark! BioNTech 3. dozda 20 kat artıyor!

ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı koordinatörlüğünde Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji ve Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyeleri, iki doz Sinovac aşısı yapılan kişilerin antikor düzeylerinin test sonunda düştüğünü belirledi.

Çalışmada özellikle tekrarlanan dozların önemine odaklandıklarını belirten Prof. Dr. Ferdi Tanır, iki doz Sinovac, 3 doz Sinovac ve iki doz Sinovac artı bir doz BioNTech aşısı olan 235 sağlık çalışanının katıldığını söyledi.

Booster adı verilen tekrarlanan dozlarla antikor düzeylerinin arttığını vurgulayan Prof. Dr. Tanır, çalışma kapsamında sadece iki doz Sinovac aşısı olanların yüzde 17'sinde koruyucu antikor tespit edilmediğini belirtti.

"TEKRARLAMA DOZU HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR"

İki doz aşının ardından aşı tipi fark etmeksizin üçüncü doz aşıyı olanların tamamında koruyucu antikorun pozitif sonuç verdiğini söyleyen Tanır, "Üçüncü dozu BioNTech olan kişilerde 6’ncı ayın sonunda oluşan antikorun üçüncü aya göre 20 kat, Sinovac olan grupta ise 5 kat arttığı saptandı.

Sadece iki doz Sinovac aşı olan grupta ise antikor düzeyinin ortalama yüzde 60 oranda azaldığını gördük. Bu da gösteriyor ki tekrarlama dozu hayati önem taşıyor. Gerek iki doz BioNTech gerekse üç doz aşı olanlarının oranını toplum genelinde yüzde 70’in üzerine çıkarabilirsek salgına karşı çok güçlü hale geliriz” dedi.

Prof. Tanır, çalışma kapsamında iki veya üç doz aşı olanların sadece yüzde 3,4'ünün koronavirüse yakalandığını ancak hiçbirinin hastaneye kaldırılmak zorunda kalmadığını sözlerine ekledi.

- Erzurum Haber, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.erzurumhaber.com.tr/haber/7970704/dikkat-ceken-fark-biontech-3-dozda-20-kat-artiyor