Çifte salgın uyarısı! Bu kış çok daha ölümcül olacak

Sağlık uzmanları, koronavirüs pandemisi sırasında daha az insan gribe karşı doğal bağışıklık oluşturacağı için bu kış potansiyel bir 'çifte salgın' uyarısında bulundu. Yetkililer, halkı grip aşısı olmaya çağırdı ve toplumun çoğunun geçen yılki tam kapanmalar sırasında gribe yakalanmadığını, ancak salgının gelecek aylarda kükreyerek geri döneceğini ve hastaneleri zorlayabileceği konusunda uyardı.

YETİŞKİNLERİN YARISI AŞI OLMAYI PLANLIYOR

Perşembe günü yayınlanan anket verileri, Amerikalı yetişkinlerin yarısından biraz fazlasının grip aşısı olmayı planladığını ortaya koydu. Uzmanlar, 2020'de çok az kişinin gribe yakalanması nedeniyle, influenzaya karşı daha az doğal bağışıklık oluşturduğunu söyledi.

50 YILIN EN KÖTÜSÜ OLABİLİR

Grip, İngiltere'de ise her kış ortalama 11 bin kişiyi öldürüyor. 2017-18'deki son grip kışında, günde yaklaşık 300 kişinin virüsten ölmesiyle bu rakam iki katına çıktı. Gripten ölümler yalnız İngiltere'de 60 bine ulaşabilir ve ülkenin son 50 yılın en kötü ölüm oranını görebileceği düşünülüyor. Uzmanlar, bunun en kötü durum senaryosu olacağını söylüyor.

"KENDİNİ HASTA HİSSEDEN OFİSE GİTMESİN"

Grip ve diğer kış virüslerinin, kış aylarında günde binden fazla hastaneye yatıştan sorumlu olduğu belirtiliyor. Çalışanlardan kendilerini iyi hissetmiyorlarsa ofisten uzak durmaları isteniyor.

HEM GRİP HEM KORONAVİRÜS

Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı Başkanı Dr. Jenny Harries, halkın bulaşıcı olabilecek semptomları olduğunda farkına varacağını ve bu durumlarda işten uzak durmaları gerektiğini söyledi.

Dr. Jenny Harries, grip ve koronavirüsün aynı anda insanları hedef alacağını vurgularken, bu kış aynı anda hem grip hem de koronavirüse yakalanan kişilerin hayatını kaybetme olasılığının, yalnızca koronavirüse yakalananlara olanlara göre iki kat daha fazla olduğunu söyledi.

- Erzurum Haber, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.erzurumhaber.com.tr/haber/7955045/cifte-salgin-uyarisi-bu-kis-cok-daha-olumcul-olacak