Köye biber gazlı müdahale! Duyan su deposuna koştu!

Osmancık ilçesine bağlı 450 hanelik Öbektaş köyündeki su sıkıntısı nedeniyle proje İl Özel İdaresi tarafından yaklaşık 2 yıl önce hazırlandı. Projenin ihaleye çıkarılmasının ardından bir süre önce köyde yapılan sondaj çalışmalarında su bulunmuştu.

Ekipler, suyu borularla köye ulaştırmak için 30 tonluk su deposu inşaatına başladı. Çalışmalar sırasında köyün Yukarı Mahalle'sinde yaşayan 100 kişilik bir grup, sularının çekildiğini iddia ederek öğle saatlerinde depo çalışmalarının yapıldığı alana gitti. Bunun üzerine bölgeye jandarma ekipleri sevk edildi.

BİBER GAZLI MÜDAHALE!

Jandarma ile grup arasında tartışma çıktı. Tartışma kısa sürede kavgaya dönüştüğünde jandarma ekipleri kalabalığa biber gazı sıkarak müdahale etti. Biber gazından etkilenen 4 kişi ambulansla hastaneye kaldırıldı. Kalabalık bir süre sonra dağıldı.

"DAĞDAN GELEN SUYU BİZE VERMİYORLAR"

Köylülerden Ferat Caba, “2 senedir bu sorunu yaşıyoruz. 450 haneli köyümüz Aşağı ve Yukarı Mahalle olarak ikiye ayrılıyor. Yukarı Mahalle sakinleri, dağdan gelen suyu bize vermek istemiyor ama o mahalleye ayrı hat çekerek suyumuzu alamazlar” dedi.

"ÇIKAN SUYU ÖBEKTAŞ KÖYÜ SAKİNLERİ BİRLİKTE KULLANACAK"

Konuyla ilgili bilgi veren İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Çıplak da, “Bu köyde su sıkıntısı vardı. Biz bununla ilgili bir proje hazırladık ve ihale yapıldı. İhalenin sonucunda sondaj vurarak su bulduk ve çıkan suyu yapmış olduğumuz 30 tonluk depoya vermeye çalışıyoruz.

‘Bu suyu Öbektaş köyü sakinleri birlikte kullanacak’ dedik. Biz köylülere sağlıklı içme suyu getirmeye çalışırken, maalesef köy ikiye bölünmüş ve devletin götüreceği hizmeti engellemeye çalışılıyor. Yani ‘su bizim depomuza gelsin, kavgası yaşanıyor” diye konuştu. 

- Erzurum Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.erzurumhaber.com.tr/haber/7859028/koye-biber-gazli-mudahale-duyan-su-deposuna-kostu