Savunma Bakanlığından Çinli telefon uyarısı! Telefonlarınızı çöpe atın!

Çin'de üretilen akıllı telefonlar birçok tüketicinin ilgisini çekiyor. Özellikle son zamanlarda Çinli markaların ürettiği akıllı telefonlara ilginin arttığı görülüyor. Ancak bir Avrupa ülkesi olan Litvanya'da Çin'de üretilen akıllı telefonlarla ilgili büyük bir gelişme yaşandı.

LİTVANYA'DA ÇİN TELEFONLARINA SANSÜR PANİĞİ!

Guardian'ın haberine göre Litvanya'nın siber güvenlik ajansı yaptığı açıklamada, Çin'in akıllı telefon devi Xiaomi'nin Avrupa'da sattığı amiral gemisi telefonların "Özgür Tibet", "Yaşasın Tayvan bağımsızlığı" veya "Demokrasi Hareketi" gibi terimleri tespit etmeyeceğini söyledi. ve sansürleme yeteneğine sahip olduğunu söyledi.

Bakanlığın ulusal siber güvenlik merkezi raporunda, Xiaomi'nin Mi 10T 5G telefon yazılımındaki yeteneğin Avrupa Birliği bölgesi için kapatıldığı ancak her an uzaktan açılabileceği belirtildi. 

YENİLERİNİ ALMAYIN, ESKİLERİNİ HIZLICA SATIN!

Savunma bakan yardımcısı Margiris Abukevicius gazetecilere verdiği demeçte, "Tavsiyemiz yeni Çin telefonlarını satın almamanız ve daha önce satın alınmış olanlardan mümkün olduğunca hızlı bir şekilde kurtulmanızdır" dedi.

KULLANIM VERİLERİNİN SİNGAPUR'A GÖNDERİLMESİ!

Ayrıca rapor, Xiaomi telefonunun Singapur'daki bir sunucuya şifreli telefon kullanım verileri gönderdiği bilgisini de içeriyordu. Xiaomi dışında Çinli Huawei tarafından yapılan P40 5G telefonunda da bir güvenlik açığı bulundu, ancak başka bir Çinli üretici olan OnePlus'ın telefonunda yok.

Raporda, varsayılan internet tarayıcısı da dahil olmak üzere Xiaomi telefonunun sistem uygulamaları tarafından sansürlenebilecek terimler listesinin şu anda Çince olarak 449 terim içerdiği ve sürekli güncellendiği belirtildi.

- Erzurum Haber, Teknoloji bölümünde yayınlandı
https://www.erzurumhaber.com.tr/haber/7827942/savunma-bakanligindan-cinli-telefon-uyarisi-telefonlarinizi-cope-atin