Bilim kurulu toplantı sonrası açıklamalar!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, YÖK Başkanı Erol Özvar Bilim Kurulu toplantısında bilim kurulu üyeleri ile birlikte koronavirüs önlemleri, okul ve üniversitelerin açılması ile ilgili gündem konularını değerlendirdi. Bakan Koca, görüşmenin ardından açıklamalarda bulunuyor.

Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları:

2020'de bilinmezliklerle dolu kaygılı bir yıl geçirdik. 2021'de aşıyla önümüzü daha iyi görmeye başladık. Bugün itibariyle aktif vakalarımızın yüzde 81'i tam aşılı olmayan kişilerden oluşmaktadır. Hastaneye yatan vatandaşlarımızın yaklaşık yüzde 90'ı da yine tam aşılı olmayan kişilerdir.

Aşınızı olun kendinizi ve toplumu koruyun. Önümüzdeki hafta başından çocuklarımız gençlerimiz okullarına kavuşacak. Tüm gayretimiz onlara yüz yüze eğitim vermek ve bunun sürekliliğini sağlamaktır. Gençlerin eğitimin eksik kalması bugün ve geleceğimiz için çok üzücüdür.

Okullarda kalabalık ortamlar oluşmaması için tedbirleri ve kuralları içeren rehber yayınlayacağız.

Milli Eğitim Bakanı Özer'in açıklamaları:

Hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum. Okullarımızı 5 gün yüz yüze eğitime açmada bize yardımcı olan Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kuruluna teşekkür ederim. Bildiğiniz gibi kovid salgını tüm alanları olumsuz etkiledi.

Bizler de öğrencilerimizin öğretmenlerimizin ve eğitim çalışanlarımızın en az etkilenmesi için tedbirlerimizi aldık. Eğitimin yüz yüze devam etmesi hayati önem taşıyor. Uzaktan eğitim yüz yüze eğitimin yerine geçemez. Çocuklarımızın arkadaşları ve öğretmenleri ile eğitim görmesi elzemdir.

Okullarımızın bu süreçte hazırlanabilmesi için 650 milyon lirayı tüm il ve ilçelerimizdeki okullarımıza göndermiş bulunuyoruz. 6 Eylül itibariyle okullarımızı haftada 5 gün öğrencilerimize açıyoruz. Okullarımız ilk açılan ve son kapatılan yerler olmalıdır.

YÖK Başkanı Özvar'ın açıklamalarından satır başları:

Hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum. Bu istişareden fevkalade istifade ettiğimizi ifade ederek açıklamama geçmek istiyorum. YKS'ye giren bütün öğrencilerimizi tebrik etmekle başlamak istiyorum. Henüz yerleşmemiş öğrencilerimiz var onlara da YÖK olarak sunduğumuz ek yerleştirme kontenjan imkanından istifade etmelerini bekliyorum.

Üniversitelerimizin açık kontenjanlarına gireceklerini umuyorum. Bildiğiniz üzere 3 yarı yıl yani bir buçuk seneden beri üniversiteler eğitim ve öğretimine ara vermeden, bütün yüksek öğretim kurumlarımız akademik faaliyetlerine devam etmektedirler.

Bizler üniversiteler olarak kampüslerimizi kapatmadık. Öğrenciler kampüslerimize gelip gittiler. Fakat salgın nedeniyle öğretim faaliyetlerimizi uzaktan yapmaya karar verdik. Yüz yüze eğitimin yapılabilmesi ve sürdürülebilmesi için gerekli tedbirleri aldık.

Gerek kampüs ortamlarında gerek eğitim öğretim süreçleri ile ilgili bütün üniversitelere yönelik bir kılavuz hazırladık. Sağlık Bakanlığımız ve Bilim Kurulu üyelerimizin tavsiyeleri ile hazırladık ve üniversitelerimiz ile paylaştık.

Üniversitelerimizde yüz yüze eğitime gelecek öğrenci kardeşlerimden ricam aşı olmalarıdır. Ben de onlara aşı olmalarını tavsiye ediyor ve öneriyorum.

SORU-CEVAP

Bakan Koca: 

Vaka sayısındaki artış devam etmekte. Bu rakamlar oldukça yüksek. Vefat sayılarımız üzücü seviyede. Varyantlar bulaşıcılığı artırmaktadır. Diğer dünya ülkelerindeki seyir de bu düzeyde. Biz bu dönemde kısıtlamaları gündeme almadık.

Yeni dönemde vaka sayısı ağırlıklı olarak 15-45 yaş arasında. Bu önceden 65 yaş üzerindeydi. Vaka sayılarının artmasının sebeplerinden biri de bu. Bulaş riski yükseldi. Bu yüzden aşıyı öneriyoruz. Aşının belli düzeyde bulaşı da önlediğini biliyoruz. Aşılı olanlarda vefat var. Tam doz aşı olanlarda vefat oranı yüzde 10. Yüzde 90 da koruma var yani. Buna dikkat etmemiz lazım.

Birinci ve ikinci doz Sputnik aşısının gelmesi için gayret içindeyiz. Sinovac aşısı için de Çin'le yatırım ve teknoloji transferini görüştük. Uzun sürmeyeceğini söylediler. AVM ve kafeler için test şartı gündemde yok.

Aşılanmayanların okula alınmama gibi bir durum olmaz. O çok net. En az bir doş aşı yaptıranların oranı eğitimcilerde yüzde 88'i buldu. yüzde 4,5 da hastalığı geçirenler var. Yani yüzde 92,5 oranında korunabilir durumdalar. Bu oranın daha da artacağını düşünüyorum. Velilerin aşılanmaması bu durumda büyük bir risk olur.

- Erzurum Haber, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.erzurumhaber.com.tr/haber/7740088/bilim-kurulu-toplanti-sonrasi-aciklamalar