Orucun bu faydalarını biliyor musunuz?

Ramazan ayının gelmesiyle oruçlu günlere başladık. 30 gün sürecek oruçların bugün 4. günü. Oruç tutmamızın birçok amacı var. Temeldeki amacı İslam’ın 5 şartından birisi ‘Oruç Tutmak’ görevini yerine getirmek, maneviyatımızı güçlendirmek ve nefsimizi terbiye etmek. Fakat bunların yanı sıra sağlık için de birtakım faydaları bulunuyor. Peki Oruç tutmanın sağlığımıza faydaları neler? İşte bunun cevabını bilimsel olarak kanıtlanmış gerçeklerle öğreneceksiniz.

Oruç zayıflamaya yardımcı olur

Oruç tutan birisi gün içerisinden vücuda depolanmış yağlardan kurtulur. Ancak iftar ve sahurda neyi ne kadar yediğinize dikkat etmeniz gerekiyor.

Oruç kan şekerini dengeler

Oruç tutulmayan zamanlara göre Ramazan ayında kan şekerinin daha dengede olduğu bilimsel olarak gözlemlenmiştir.

Oruç tutmak metabolizmayı hızlandırır, sindirimi dinlendirir

Bu başlığı da zayıflama kategorisinde almak isterdim ama zayıflamadan çok daha fazlası var. Metabolizmanın hızlı çalışması sayesinde sindirim sistemi daha rahatlar ve dinlenir.

Oruç tutmak ömrü uzatır

Yanlış duymadınız; oruç tutmak ömrü uzatır. Ancak bu işin temelinde az yemek var. Az yiyen insanların, çok yiyenlere göre daha uzun yaşadıkları bilimsel olarak bilinmektedir.

Oruç tutmak açlığa direnci arttırır

Bunun sağlığa faydası ne diyebilirsiniz. Diyet dönemleri ve stres gibi zamanlarda uzun süreli aç kalmanız için yapısal olarak sizi hazırlar.

Oruç tutmak beslenmenizi dengeye sokar

Birçok sağlık problemlerinin temelinde dengesiz beslenme olduğunu hemen hemen herkes biliri. Oruç sayesinde yeme alışkanlığınızı dengeye koyabilir ve bu sayede sağlığını korumuz olursunuz.

 Oruç tutmak beyni güçlendirir

Oruç tutanların zihinsel fonksiyonlarında gelişme gözlemlenmiştir. Parkinson ve Alzheimer gibi zihinsel hastalıklara karşı bireyi korumaktadır.

Oruç tutmak bağışıklık sistemini güçlendirir

Yeme içmelerin yoğun ve dengesiz olduğu dönemlerde bağışıklık sistemleri daha çok hasar alır ve yıpranır. Ramazan ayında dinlenen ve güçlenen bağışıklık sistemi sayesinden birçok hastalıklardan korunursunuz.

Oruç tutmak kontrolünüzü geliştirir

Özellikle sportif alanlara yatkın olanlar için oldukça önemli bir husus. Oruç sayesinde vücut hem fiziksel hem de zihinsel olarak daha uyanık hale gelir.

Oruç tutmak sivilcelerden kurtarır

Oruç vücutta gözle görülür bir temizlik yapar. Ev hanımlarının bahar aylarında yaptığı temizlik gibi düşünün. Bu sayede sivilcelerden de kurtulursunuz.

Oruç tutmak ruh sağlığınızı korur

Ruhen kişinin zinde kalmasına yardımcı olan oruç, daha birçok faydaları içinde barındırıyor.

- Erzurum Haber, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://www.erzurumhaber.com.tr/haber/1543968/orucun-bu-faydalarini-biliyor-musunuz