Önünden Geçiyoruz Ama Ne Olduğunu Bilmiyoruz

Kayıtlarda 'Hacı Bekirzade Ağa Konağı" olarak geçiyor. Sahibi Erzurumlu Süleyman Ağa, tüccar, ufuk sahibi, çocuklarını okutmuş. Onlardan biri bütün Erzurum'un tanıdığı Fizo Baba. Fizo Baba lakaplı Hüseyin Karagöl, diş hekimliği, ardından fizik okumuş. Erzurum Lisesinde Fizik öğretmenliği yapmış.

1908 tarihinde yapılan bu konak, batılı etkinin Osmanlı topraklarında estiği bir dönemde Hacı Bekirzade Süleyman Ağa, ileri görüşlü bir tüccar olarak kendisine Batı üslubunda konak yaptırıyor. Konak Rus Ampri ve Barok mimarisinin izlerini taşıyor. Barok, Avrupa İtalya’sında doğmuş, Rusya'ya ardından Osmanlı'ya moda olarak geçmiş bir yapım tarzı. Konak birbirinden ilginç özelliklere sahip.

İçerisinde hamam olan ilk ve tek ev. Yine parasıyla ve tapusuyla özel kaynak suyuna sahip. Süleyman Ağa, konağın su derdi olmasın diye Palandöken dağından tapuda 'iki lüle su' diye geçen suyu satın almış. Yakın zamana kadar Süleyman Ağa'nın torunu Mesrure Atmaca'nın yaşadığı bu tarihi evin her yanı ayrı bir tarihi güzelliğe sahip. Süleyman Ağa, konağı yaptırırken hiçbir şeyden kaçınmamış. Ampri ve Barok tarzında konak inşa ettiren Hacı Bekirzade Süleyman Ağa, bir kusuru olmasın diye dış cephede her bir taşın oyması için 1 Osmanlı altını vermiş. Mimarı ve ustaları İstanbul'dan getirtilen, çağının Erzurum ve Osmanlı ülkesi için özellik arz eden konağı,hiçbir şeyden kaçmayan zihniyetin sağlam temelleri nedeniyle günümüzde hala ayakta ve canlı duruyor.

Rus işgalinde Ruslar konağa el koymuşlar. 1 yılı aşkın Rus Karargâh binası olarak kullanılan bina için Rus Komutan, konak sahibine kaldığı süre için kira ödemiş. Ancak bu kira ödemesine dair elde mevcut bir vesika ne yazık ki kalmamış. Kaynak: Erzurum’da bir tarih yok ediliyor!

- Erzurum Haber, Kültür Sanat bölümünde yayınlandı
https://www.erzurumhaber.com.tr/haber/1522299/onunden-geciyoruz-ama-ne-oldugunu-bilmiyoruz