Erzurum çarşı pazar

Turizm alanındaki bu özelliklerle yıllar içeresinde yüz binlerce turistin ilgisini çeken Erzurum’a turist olarak gelen ve alışveriş yapmak isteyenler için en uygun mekânları hazırladık.

Özellikle bu yerler turistik açıdan da büyük öneme sahipler. Rüstem Paşa Bedesteni, Taş Mağazalar, Erzurum AVM, Pelit Meydanı Balcılar ve Süt Ürünleri Çarşısı’nın detaylarını sizler için araştırdık.

Rüstem Paşa Bedesteni

Rüstem Paşa Kervansarayı; Taşhan adıyla da anılan Rüstem Paşa Kervansarayı, Kanuni Sultan Süleyman’ın sadrazamı Rüstem Paşa tarafından 1561 yılında yaptırılmıştır. Yapı, Osmanlı kervansaray mimarisinin şaheser örneklerinden biridir. Burası yolcuların gece ve gündüz her çeşit ihtiyaçlarının karşılandığı yerdi. Rüstem Paşa Kervansarayın da imarethane, mescit, dinlenme yeri, bezirgân dükkânları, deve, eşek, öküz, manda ve atların bağlandığı bölümler yapılmıştır. Batıya bakan beşik tonozlu giriş kapısı üzerindeki kitabede, Erzurum’un serhat şehri olması dolayısıyla, buraya ribat denildiği dikkat çekmektedir. Ribatlar, sınırları korumak amacıyla içerisinde 40-50 civarında akıncı birliğinin bulunduğu bir çeşit ileri karakol binalarıdır. Osmanlı imparatorluğu sınırlarının zamanla Tiflis’e ve Hazar Denizi’ne kadar genişlemesiyle buraya; konak, barınak, ahır ve alışveriş merkezi özellikleri kazandırılmıştır. Rüstem Paşa Kervansarayı, dikdörtgen bir avlu çevresinde, kesme taştan yapılmış revakların arkasına sıralanmış odalardan oluşan iki katlı bir yapıdır. Doğu ve batı yönünde sivri kemerli ve tonozlu iki kapıdan girilen avlunun çevresinde 32 oda bulunmaktadır. Üst katta koridor çevresinde sıralanmış basık tonozlu odalar bulunmaktadır. Buradaki süslemeler daha sonra yapılmıştır. 1965 yılında önemli bir restorasyon geçiren kervansarayın batıya bakan ön cephesi, hafif ileri taşırılmış, altta beşik tonozlu derin bir giriş, üstte de kervansaray yöneticisine ait bir oda bırakılmıştır. Kervansaray, günümüzde Oltu taşı esnafının imalat ve satış yeri olarak hizmet vermektedir. Oltu taşından yapılmış, başta tespih, yüzük, gerdanlık olmak üzere, onlarca çeşit hediyelik eşyanın satışı burada yapılmaktadır.

Taş Mağazalar Çarşısı

Şehirde kuyumcuların ve çeyizlik eşyaların satıldığı mağazaların bulunduğu tarihi çarşıdır, lâkın dönemde yeniden düzenlenen ve trafiğe kapatılan Taş Mağazalar Çarşısı, günümüzde Erzurum’un en canlı çarşılarından biridir. Çarşının gelecek yıllarda ise yeni bir proje ile daha da canlandırılarak şehrin gözdeleri arasına konulması planlanıyor.

Avm

Şu an itibariyle Erzurum’da 3 tane AVM bulunmakta. FORUM ERZURUM, PALERİUM ve MNG. Yoğun ilgi gören bu alış-veriş merkezlerinde vatandaşlar başta olmak üzere ziyaretçilerin vakit geçirmesi noktasında büyük ilgi görüyor.

Pelit Meydanı Balcılar Ve Süt Ürünleri Çarşısı

Şehrin eski merkezi noktasında bir öneme sahip olan bu yerde birçok alanda alış-veriş yapabilirsiniz. Özellikle peynir çeşitleri ile bal ürünleri noktasında oldukça zengin bir yapıya sahip. Tabi sokak aralarındaki tarihi cami, hamam ve çeşmeleriyle de önemli bir turizm alanına sahip.

- Erzurum Haber, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.erzurumhaber.com.tr/haber/1522132/erzurum-carsi-pazar