Erzurum’un doğal stüdyosu; Botanik Park

Ata Botanik Bahçesi Erzurum kent merkezinde, Atatürk Üniversitesi arazisi olan E-80 devlet karayolunun yanında, kuzeyinde demiryolu, batısında Erzurum Şehir Stadyumu, doğusunda konut alanları olan yaklaşık 350.000 m2`lik bir alanda, 2006 yılından başlanarak, Prof. Dr. Hasan YILMAZ tarafından projelendirilerek planlanmış ve aynı yıl uygulanmaya başlanmıştır. Alan Erzurum kent merkezinde, 1850 m rakımda olup, 1970-1980’li yıllarda yapılan ağaçlandırma çalışmaları ile şu anda alanda yaşları 15-30 arasında olan sarıçamlar, dişbudaklar, akçaağaçlar, huş ağaçları ve akasya ağaçları bulunmaktadır. 2006 yılından başlanarak, alanın doğusundan itibaren 100 000 m2’lik kısmı peyzaj düzenlemeleri yapılarak halkın kullanımına açılmış durumdadır.

Kullanıma açılan kısımda, yaklaşık 5000 m2’lik yapay gölet, yaya yolları, ahşap hizmet binası, pergole ve kamelyalar, bank ve oturma alanları, amfi tiyatro, wc, otopark, köprü, kaya bahçeleri, koşu alanları, meyve bahçesi, çimlendirilmiş yüzeyler, mevsimlik çiçek ve lale gösteri alanları, bölge şartlarında yetişmeye uygun 150’nin üzerinde ağaç ve çalı bulunmaktadır. Ayrıca alan içerisinde 10 civarında ördek, 2 adet tavus kuşu, keçi ve koyun gibi hayvanların sergilendiği mini bir gösteri alanı da bulunmaktadır.

35 hektarlık alanın tamamının etrafı duvarlarla çevrilerek koruma altına alınmıştır. Alanın düzenleme yapılmayan kısımlarında büyük açık alanlar, çayırlıklar ve ağaç altı gölgelik alanlar bulunmaktadır.

- Erzurum Haber, Kültür Sanat bölümünde yayınlandı
https://www.erzurumhaber.com.tr/haber/1522060/erzurumun-dogal-studyosu-botanik-park