Korona Öncesi ve Sonrası Teknoloji ve Alışveriş Çılgınlığı

Pandemi öncesi ve sonrası çılgınca ihtiyaç yada ihtiyaç fazlası fiziksel yada online alışverişler yapıyorduk. Bu konuda eğri oturup, düzgün düşünmeliyiz, vicdanlı olmalıyız.
 
Pandemi sırasında nasıl fiziksel yada online alışveriş yaptığımızın büyük ve telafisi olmayan sonuçları olabilir. Bu olumsuz sonuçlara en büyük örnek iki günlük sokağa çıkma yasağı açıklanır açıklanmaz, online yada fiziksel olarak çılgınlar gibi hesapsız, kotrolsüz alışverişler yapıldı, bu durumu çoğunluk çılgınlık olarak değerlendirdi, bir bölüm ihtiyaç dedi bunun yorumunu vicdani olarak her insanın kendini eleştirip kendi kendini yargılaması gerektiğini düşünerek tarafsız kalmayı yorum yapmamayı tercih ediyorum.
 
Toplum olarak; Pandemi ( Korona) salgın ve bu salgınla mücadele sürecindeyiz, günlerdir insanlar imkanları doğrultusun ’da kendileri için küçükte olsa felaket senaryosu çizip buna kendince hazırlandı, ilk günden maskeler alındı, dezenfektanlar stoklandı, marketlerde bir kaus varmış gibi makarna, un ve temel temizlik maddelerine yoğunlaşarak ihtiyaçları olanın fazlasını alarak çılgınca alışverişler yaptık, tabiri caiz ise evet sömürdük diyorum çünkü kendimi de kayırmadan açık sözlülükle bende alışveriş yapma gereksinimi duydum adı ne olur olsun insanlar böyle durumlarda bazen sürü psikolojisine takılıyor, bilinçsizce alışverişler yapıldı. Bu süreç kime ne kadar fayda sağladı? Kimler bu süreçte zarar etti?
 
İnsanlar; karantina hayatına alışmak için kafayı meşgul etmek adına yapbozlar, oyunlar, bulmacalar, kitaplar, online eğitimler satın alarak zamanlarını bir şekilde geçirme kararı aldılar. Ama ihtiyacımız olmayan faydasız meşguliyet, katma değeri olmayan, öylesine meşgul olmak için alacağımız bu gereksiz gereçleri geçirdiğimiz boş zamana değip değmeyeceğini kendimize sorup aksine daha faydalı neler yapabiliriz diye düşünmeye başlamalıyız. Kendi alanımızda eğitimler, Eğitici youtube videoları, evde yapılabilecek mini egzersizler gibi daha faydalı olacak aktivite planları yapmalı diye düşünüyorum.
 
İki türlü alışveriş modeli var;
 
·      Online Alışveriş
·      Fiziksel Alışveriş
 
İçinde olduğumuz bu salgın sürecinde Online Alışveriş Fiziksel Alışverişe oranla kurtarıcı bir etik eylem gibi geliyor.
 
·      Peki toplum olarak; Bu online sürece Online Alışverişe ne kadar hakimiz?
·      Online Alışveriş firmaları olarak, alt yapımız bu sürece ne kadar hazır?

Günümüzden örnekleyecek olursak 2 gün boyunca uygulanan sokağa çıkma yasağı nedeniyle vatandaşlar marketlere çıkamayacaktı. Süreç açıklanır açıklanmaz kendilerini market, fırın bulabilmek adına sokağa atan vatandaşlar dışında dışarı çıkamayan yada çıkmayan vatandaşlar, market uygulamalarının da kapalı olacağını düşünerek Sokağa çıkma yasağının ilan edilmesi ardından market veya yemek siparişi vermek isteyenler online uygulamalara yöneldi.

Büyükşehirlerin bazıların ’da aktif olarak hizmet veren çoğunlukla kullanılan popüler online market ve yemek siparişi uygulamalarına gözü çevirdiler. Bir anda bu uygulamalar alt yapı ve personel durumları müsait olmadığından kilitlendi ve bu süreçte açık olmalarına rağmen hizmet veremeyeceklerini duyurdular. Toparlayacak olur isek ne toplum olarak ne de online alt yapı olarak bu sürece hazır değiliz.


Bu süreçte; İstisna firmalar ve şahıslar hariç, bireysel yada kurumsal işletmelerin, kobilerin çalışan, çalışmayan her bireyin maddi bir kazanca ihtiyacı var.


Devlet imkanları doğrultusunda durumunu arz eden resmi olarak firma bilgilerini beyan eden kurumsal olan, kayıt dışı çalışmayan firmalara maddi manevi destek paketlerini açıklayarak, bu süreçten en küçük zarar ile çıkmaları konusunda yapılabilecek her yardımı yapmaya hazır olduğunu beyan ederek süreçleri başlattı aynı zamanda durumunu izah edebilen belgeleyen çalışan yada çalışmayan ihtiyacı olan bireylere de imkanlar doğrultusunda yardım paketlerini açıkladı.


Bir pandemide vicdanlı bir şekilde nasıl davranılmalı, nasıl alışveriş yapılmalı bu süreçlerden yara almadan daha sağlıklı, ülke olarak bir arada dim dik nasıl durmalıyız? bunu kendimize ve çevremize izah edemedik.
 
Temel fikir düşünmektir. Bir insan Satın aldığı ürüne ne kadar ihtiyacı olup olmadığını ve yanlış gereksiz yapmış olduğu satın alma sırasında kaç kişinin zarar görebileceğini düşünmeli. Satın alımlarınızı yaparken daha normal düşünmeli standart gündelik yaşantı ve ihtiyaç doğrultusunda yapmalıyız bu şekilde davranış bize kriz azaldığında, yada son bulduğunda vicdani sorumluluğumuzu yerine getirip kimseye zarar vermeden kimsenin hakkına hukukuna tecavüz etmeden tamamlama fırsatı vermiş olucak.
 
Akılsızca, bilinçsizce kontrolsüz alışveriş yapmanın ne kadar kolay olduğunu anlatmama gerek yok. Bu salgından önce bile, Dijital platformları yada fiziksel mağazaları kullanarak ihtiyacımız olmayan bir şeyi satın almak veya X Firma’dan online alışveriş yaparak her gün kargo teslimatı almak kolaydı. Bu sıraladığım seçeneklerin çevresel hasarları olumsuz maddi manevi sonuçları vardır.
 
Dünya değişiyor ülke olarak, firmalar olarak, vatandaşlar olarak dijital çağa ayak uydurmak gerekiyor. Hepimizin yakından tanıdığı iki firma;
 
Apple ve Google'ın akıllı telefonlar ile neler yapılacağı hakkında açıklamalarda bulundular.
Apple ve Google akıllı telefonların, yakın zamanda bir koronavirüs bulaşmış biriyle iletişim kurduğumuzu bize bildirmek için teknoloji üzerinde işbirliği yapacağını söyleyerek firma olarak bir sıçrama daha yaptılar. Bu salgın teknolojisi hakkında bildiğimiz ve bilmediklerimiz:

Apple ve Google sadece bir teknoloji planı oluşturuyor.
Apple ve Google, hükümetler, sağlık yetkilileri veya diğer kurumlar tarafından kullanılması için hastalıkla mücadelede aktif ve faydalı bir şekilde kullanılacak bir sistem oluşturuyorlar zaman bize artık neler gösterecek yaşayıp hep birlikte göreceğiz.
 
 
 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Murat KARAKOÇ - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sizce Erzurum'da çözülmesi gereken en acil sorun nedir?