Akıllı Telefonlar Korona yada Farklı Bir Salgını Durdurabilir mi?

Apple ve Google, insanlara virüs bulaşmış biriyle son temasta olup olmadıklarını söyleyebilecek akıllı telefonlar için yazılım geliştirdiklerini söyledi.

Bu gelişmiş ülkeler, korona virüs salgınlarını izlemek veya insanların evde kalmasını sağlamak için akıllı telefon konum verilerini ve diğer kişisel bilgileri kullanıyorlar. Amerika Birleşik Devletleri'nde, Sivil Halk ve Bürokratlar arasında pandemi ile savaşmak için insanları izleyip izlemeyecekleri konusunda tartışmalar devam ediyor.


Ancak bu, kişisel özgürlük ile hayat kurtarmak arasında siyah beyaz bir seçim olmamalı. Tüm vatandaşların gözetimi aslın'da hastalığı tespit etmek veya durdurmak için sağlıklı bir yöntem değil. Kullanılan bu teknoloji bazı gelişmiş ülkeler ‘de halktan izinsiz kullanılıyor olsa bile pandemi ile savaşmak için tek başına yeterli olmayacaktır.
 
Salgının ne durumda olduğunu, nasıl ilerlediğini, insanları izalasyon konusunda daha çok bilgilendirip, kendilerini ve çevrelerinde bulunan diğer insanları nasıl daha etkin koruyabileceklerini sağlıklı ve tutarlı bir şekilde doğru kaynaklardan net bilgiler ile aktarmamız gerekiyor, bu doğru ve sağlıklı aktarım sonrasın’ da salgının ne boyutta olduğunu anlamak ve etkin bir şekil'de kontrol edebilmek adına daha fazla İnsanı tanı kitleri kullanarak test etmemiz gerekiyor
 
İnsanların mahremiyetini ve gizliliğini ihlal etmeden salgınla mücadele de akıllı telefon verilerini kullanmanın etkili yönleri ne olabilir?
 
Hastalığa yakalanmış yada Hasta olmayan bireyler’de Salgın ile Mücadele’de yakın temasta olan Sağlık çalışanlarını, çevrelerinde olan yakınlarını yada temasta olan kişileri tespit edebilmek adına dengeli bir fikir gibi görünüyor.
 
Kişiler bu verilerin erişimine izin verebilir ve iletişim kurduğu her kişiyi sistem günlüğe kaydedebilir, kayıt durumu ilgili birime yada sağlık yetkililerine iletilir, bu sayade gelen veriler kaydedilir, böylece olası bir durumda yetkililer vaka ile alakalı bir olumsuz durum’da hızlı iletişim kurabilirler.
 
Hükümetler Sağlık bakanları, yada ilgili Resmi kurumlar aracılığı ile insanların olası belirti durumların ’da hızlı bir şekilde tanı testlerini yaptırma konusunda net bilgiler paylaşıyorlar.
 
Peki böyle bir acil durumda mahremiyete önem vermeli miyiz?
 
İnsanların hareketlerini kısıtlamak, insanları damgalamak, izole etmek veya iyi etmek için yeni bir sosyal kontrol aracı olarak kullanılabilen bir dijital gözetimden bahsediyoruz.
 
Ulusal acil durumlar sırasında, kamu güvenliği ve kişisel gizlilik arasındaki hassas denge hükümet gözetimine doğru kayma eğilimindedir. Ancak, veri toplama ve kullanma ve bağımsız gözetim konusunda hala sınırlamalar olmalıdır.
 
Google ve Facebook sağlık araştırmacılarına insanların hareketlerini izlemek için veri sağlıyor.
 
Bu, virüsün bulaşmasını ve sosyal mesafenin etkilerini modelleyen bilim adamları için yararlı olabilir. Ama uzaktan sihirli bir dokunuş yada tedavi yöntemi olmayacak.

İnsanları izlemek, davranışlarını tahmin etmek ve onları farklı şekilde bile olsa tedavi etmek için gruplara ayırmak, her şeyi çözemez!
 
Hastalık bulaşmış kişileri ayrıntılı bir düzeyde tanımlayarak, onları takip etmek süreci hızlandırmak adına kolay bir çözüm olabilir. Hastalık bulaşmış kişi yada hastaya yakın olabilecek insanları otomatik  bilgilendiren, bir sisteme sahip olmak daha iyi görünüyor.
 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet Karakoç - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sizce Erzurum'da çözülmesi gereken en acil sorun nedir?