Bu haber herkesi ilgilendiriyor! Kombiyi yakmayan yandı!

Sonbahar ayını ısıtıcıyı açmadan geçirmeyi planlıyorsanız, bunun sizin için sonuçları olabilir. Yasal düzenlemelere göre kombiyi yakmayan kat maliklerine komşunun dava açma hakkı bulunmaktadır. Dürüstlük ve dürüstlük kurallarına uymadığı gösterilen bu davranış için ısıtıcı kullanmayan kişi, diğer evlerde kombi maliyetinin artmasına neden olduğu düşüncesiyle para cezasına çarptırılabilir.

Büyütmek için resme tıklayın

Hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte komşuları kombi yakmayanların hakları da merak konusu oldu. Yasal düzenlemelere göre kat malikleri, kazanı yakmayan komşuya dava açma hakkına sahiptir. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Prof. Dr. Şebnem Akipek, AA muhabirine konunun hukuki boyutunu değerlendirdi.

Akipek, her ildeki il hıfzıssıhha kurullarının halk sağlığını korumak için dış hava sıcaklığı belirli bir derecenin altına düştüğünde ısıtma sistemlerini çalıştırma kararı aldığını hatırlatan Akipek, bu sıcaklığın genellikle 15 derece olarak ayarlandığını söyledi.

Akipek, Kat Mülkiyeti Kanunu'nun da bu konuya ilişkin hususları içerdiğine dikkati çekerek, kanunun 18'inci maddesinde "Kat irtifakı sahipleri bu hakka konu olan ortak arsa üzerinde, ileride kat mülkiyetine çevrilmek üzere yapılacak yapının sözleşmeye ve plana göre tamamlanması için kendilerine düşen borçları vaktinde yerine getirmek ve yapı işini, doğruluk kaideleri uyarınca kolaylaştırmakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler" hükmünün yer aldığını belirtti.

Komşuların evlerini birbirlerini rahatsız etmeden kullanmaları ve bu madde gereği doğruluk kurallarına uymaları gerektiğine dikkat çeken Akipek, bu doğruluk kurallarına göre komşuların birbirlerini memnun etmeyecek davranışlardan kaçınmaları gerektiğini söyledi.

"DOĞRULUK VE DÜRÜSTLÜK KURALLARI" UYARISI

Akipek, bir kat malikinin kaloriferi yakmayarak yan, alt ve üst komşusu sayesinde ısınmasının doğruluk ve dürüstlük kurallarına aykırı olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

"Bu durumda kaloriferi yakmayan kişi, komşusunun daha fazla yakmasına sebebiyet veriyor. Bu kişi, Kat Mülkiyeti Kanunu açısından komşuluk ilişkileri bakımından komşularına zarar veriyor duruma düşüyor.

Yine kanunun 33'üncü maddesi gereği kaloriferi yakan komşu, ana taşınmazın bulunduğu yerdeki sulh hukuk mahkemesine başvurarak hakimin müdahalesini isteyebiliyor. Burada kat maliki, 'Benim komşum kaloriferini hiç yakmıyor, bundan dolayı daha fazla yakmak durumunda kalıyorum.

Benim sayemde o ısınıyor, buna müdahale edin' diyebiliyor. Hakim de komşunun konutunu mevsim koşullarına uygun kullanmadığına karar verip, yaptığını sonlandırmasını isteyebilir. Hakim, talep halinde, komşu maddi zarara uğramışsa bu maddi zararın tazminine karar verebilir. Normalde aylık 500 liralık ısıtma gideri olan bir kişi, 700 lira yakmak zorunda kaldıysa bu zararın tazminini isteyebilir."

"KOMŞULARIN KATLANMA SINIRLARINI AŞAN EYLEM"

Bu durumlarda belediyeye de insan sağlığını olumsuz etkileyen işlem gerekçesiyle başvurulmasının çözüm olabileceğini vurgulayan Akipek, "Bunların dışında, Türk Medeni Kanunu'nda da komşuluk hukuku ayrıca düzenlenmiş durumda. Burada da komşuluk hukukuna aykırı, komşuların katlanma sınırlarını aşan eylem söz konusu. Kanun gereğince yine komşunun hakkı doğuyor." dedi.

KOMŞUYA ZARAR VERME KASTI VARSA HAKİM MÜDAHALE EDİYOR

Akipek, evin boş olması, aylarca beklenmesine rağmen satılmaması ya da kiraya verilmemesi durumunda da komşuların birbirlerine fedakarlık göstermesi gerekebileceğini belirterek, "Burada sınırımız doğruluk kuralları.

O noktada boş olan dairenin ısıtılmasını istemek çok mümkün olmayabilir ancak komşusuna zarar verme kastıyla dairenin boş tutulması halinde kuşkusuz yine hakimin müdahalesi istenebilir." diye konuştu

Akipek, kat maliklerinin elinde bir imkan daha olduğunu belirterek, ısıtma sisteminin bireysel sistemden merkezi sisteme dönüştürülmesinin talep edilebileceğini belirtti. Akipek, "Bu talep tek bir kat malikinden gelebilir ancak bunun için kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğuyla karar almaları gerekir." değerlendirmesinde bulundu.

"CEZAİ İŞLEM UYGULANIYOR"

Tesis Yöneticileri Federasyonu Başkanı Yahya Sağır da ısı pay ölçer kullanan konutlara ilişkin, "Merkezi ısıtma sistemli, ısı pay ölçerli konutlarda, kış sezonunda sıcaklığın 15 derecenin altına düşmesi halinde kaloriferlerin yakılması zorunlu.

Bağımsız bölümler boş dahi olsa bu zorunluluk var. Sıcaklığın 15 derecenin üzerine çıkması halinde de ısıtma sistemlerinin kapatılması gerekiyor. Bu husus, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ısı pay ölçerlere ilişkin mevzuatıyla düzenleniyor." dedi.

Uygulamaya uyulmaması halinde cezai işlemin gündeme gelebileceğine dikkati çeken Sağır, "Vanasını kapatanlara, faturalardaki ortalama tüketim bedeline göre cezai işlem uygulanıyor. Yani kaloriferi yakmayanlar da yakmadığı halde bu bedeli ödemek durumunda kalacak." ifadelerini kullandı.

Sağır, bazı konutlarda sıcaklık 15 derecenin altına düştüğünde ısıtma sisteminin otomatik olarak devreye girdiğini kaydetti.

18 Eki 2021 - 13:16 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Erzurum Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Erzurum Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket EYT ve genel af çıkar mı?