TBMM'de kabul edildi! Küçük esnafı rahatlatacak Vergi Usulü Kanunu!

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda Vergi Usul Kanununda değişiklik teklifi kabul edildi. Basit yöntemle vergilendirilen mükelleflerin kazançları Gelir Vergisinden istisna edilecektir. 'Küçük esnaf' olarak tanımlanan ve 850 bin civarında olan bu mükellef grubunun, kazançları hariç tutularak yıllık beyanname vermemesi sağlanacak.

Büyütmek için resme tıklayın

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu, Meclis Başkan Vekili Haydar Akar'ın başkanlığında toplandı. Genel Kurul'da Vergi Usul Kanunu ve Bazı Kanunlarda değişiklik yapılmasını öngören kanun tasarısı görüşülerek kabul edildi.

Teklifle basit yöntemle vergilendirilen mükelleflerin kazançları Gelir Vergisinden istisna edilecektir. Küçük esnaf olarak ifade edilen ve 850 bin civarında olan bu mükellef grubunun kazançları hariç tutularak yıllık beyanname vermemeleri sağlanacaktır.

Mobil cihazlar için sosyal içerik üretimi ve uygulama geliştirmede kazanç muafiyeti getirilecek. Buna göre, internet ortamında sosyal ağ sağlayıcılar üzerinden metin, görüntü, ses ve video gibi içerikleri paylaşan sosyal içerik üreticilerinin kazançları ile akıllı telefon veya tablet gibi mobil cihazlar için uygulama geliştirenlerin elektronik uygulama paylaşımı ve satış platformları, Gelir Vergisine tabidir.

Bu muafiyetten yararlanmak için Türkiye'de kurulu bankalarda hesap açılması ve bu faaliyetlere ilişkin tüm gelirlerin münhasıran bu hesap üzerinden tahsil edilmesi gerekecektir. Bankalar, bu kapsamda açılan hesaplara aktarılan gelir tutarı üzerinden devir tarihi itibarıyla yüzde 15 oranında gelir vergisi stopajı yapmak ve Gelir Vergisi Kanunu hükümlerine göre beyan ve ödemekle yükümlü olacak.

'Muhtasar beyanname' ve 'vergi tevkifatının yatırılması' başlıklı. Bu tutar üzerinden stopaj yapılmayacaktır. Mükelleflerin mevzuat kapsamı dışında kalan diğer faaliyetlerden doğan kazanç veya iratları, istisnadan yararlanmalarına engel teşkil etmez.

TARIM SEKTÖRÜ GELİR VERGİSİNDEN HARİÇ OLACAK

Kamu kurum ve kuruluşlarının tarım sektörünü ve çiftçileri desteklemek amacıyla yaptıkları destek ödemeleri Gelir Vergisinden istisna edilecek ve bu ödemelerden vergi kesintisi yapılmayacaktır. Yıllık beyanname ile bildirilen gelirler üzerinden tahakkuk eden gelir vergisi, Mart ve Temmuz aylarında iki eşit taksitte ödenecektir.

VERGİ DAİRESİ ELEKTRONİK ORTAMINDA KURULACAK 

Fiziki ortamdan bağımsız olarak elektronik ortamda vergi dairesi kurulabilir. Hazine ve Maliye Bakanlığı, diğer vergi dairelerinin şubeleri gibi elektronik ortamda kurulan vergi dairelerini belirlemeye, mükelleflere hızlı ve etkin hizmet vermeye ve vergi dairesi tarafından yapılan işlemlerin vergiden muaf tutulmasını sağlayacak düzenlemeler yapmaya yetkilidir. elektronik ortamda kurulan vergi daireleri tarafından da yerine getirilmektedir.

Teklif ile yabancı ülkelerdeki Türk vatandaşlarına yapılacak tebligatlar, Gelir İdaresi Başkanlığı'na gönderilmeden, vergi daireleri veya vergi daireleri tarafından doğrudan dış temsilciliklere iletilecektir.

Fiziki ortamda tutulan defterlerde tasdik zorunluluğuna benzer şekilde Hazine ve Maliye Bakanlığının Ticaret Bakanlığı ile birlikte veya tek başına belirleyeceği usul, esas ve süreler içinde defterlerin tasdik veya tasdiki alınması, onay; Beraat ve tasdik usullerinde belirlenen usul, esas ve sürelere uyulmaması halinde defterler tasdik edilmemiş sayılır.

YENİDEN DEĞERLEME ORANI DÜZENLEMESİ

Vergi Usul Kanunu'nda yapılan değişiklikle 'Enflasyon düzeltmesi, yeniden değerleme oranı ve yeniden değerleme' başlığı düzenleniyor. Buna göre, tam yükümlülüğe tabi olan ve bilanço esasına göre defter tutan gelir veya kurumlar vergisi mükellefleri, bilançolarında yer alan ekonomik varlıkları, enflasyon düzeltmesi koşullarının sağlanmadığı hesap dönemleri sonundan itibaren amortismana tabi tutabilirler.

Enflasyon düzeltmesi yapanlar ile TL dışında bir para biriminde kayıt tutmasına izin verilenler. ve kendilerinden ayrılan bilançolarının yükümlülüklerinin kanun teklifinde belirlenen şartlara göre amortismanı.

Yeniden değerlemede ekonomik varlıkların değerinde meydana gelen artış, yeniden değerlemeye tabi ekonomik varlıkların her birine tekabül eden değer artışı ile bilanço pasiflerinde özel bir fon hesabında gösterilecektir.

İktisadi varlıklarını bu fıkra kapsamında yeniden değerleyen mükellefler, bu varlıkları yeniden değerleme sonrasında bulunan değerleri üzerinden amortismana tabi tutmaya devam edeceklerdir.

14 Eki 2021 - 22:21 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Erzurum Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Erzurum Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Korona aşısı sizce zorunlu olmalı mı?