Yargıtay, tazminatsız çıkarılması gerektiğini hükmetti! Mesaide kendi adına iş yapan işçi yandı!

Mesai saatleri içinde işvereninin adını kullanarak işlem yapan işçinin Yargıtay 9. Hukuk Dairesi tarafından kıdem tazminatı ödenmeden işten çıkarılması gerekir. Yargıtay, mesai saatleri içinde işverenin adını kullanarak kendi adına avokado satan alıcının sadakat borcunu ihlal ettiğini vurgulayarak emsal teşkil etti.

Büyütmek için resme tıklayın

Özel bir şirkette satın alma görevlisi olarak çalışan genç, mesai saatleri içinde kendi adına ticaret yaptığı gerekçesiyle tazminatsız işten çıkarıldı. İş Mahkemesi'nin kapısını çalan alıcı, işten çıkarılmadan önce zorunlu izne gönderildiğini, izin bitiminden sonra iş sözleşmesinin feshedildiğini, kendi nam ve hesabına ticaret yapmadığını iddia etti. 

SADAKAT VURGUSU

İşverenin güvenini hiçbir şekilde suistimal etmediğini, dürüstlük ve sadakate aykırı davranışlarda bulunmadığını iddia ederek; davalıdan kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, yıllık izin ücreti, haftalık tatil ücreti, fazla çalışma ücreti, genel tatil ücreti ve asgari geçim ödeneğinin faiziyle birlikte tahsil edilmesini istedi.

Davalı işveren ise şirketin izni olmadan başka bir işte çalışamayacağını, başka bir işyerinde çalışamayacağını, müşterilerden borç alamayacağını, menfaat sağlayamadığını, ayni ve maddi menfaat sağlayamadığını ileri sürmüştür.

Davacının bu düzenlemelere aykırı hareket ettiğini, çalışanın işverene karşı sadakat, doğruluk ve titizlik borcu olduğunu, bunun davacı tarafından açıkça ihlal edildiğini ve davacının fazla mesai dahil tüm ödemelerinin tahakkuk ettirildiğini ifade etmiştir. 

KARAR ALINDI!

Mahkeme; davalı işveren tarafından yapılan fesih işleminin geçerli sebebe dayandığı ve bu nedenle davacının kıdem tazminatı ve ödenmeyen ücrete hak kazandığı gerekçesi ile davanın kısmen kabulüne karar verilmiştir.

Davalı işveren kararı temyiz etti. Bölge Adliye Mahkemesi, İş Mahkemesi kararını yerinde buldu. Sanık bu kez karara itiraz edince Yargıtay 9. Hukuk Dairesi müdahale etti. Emsal karara imza atan Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, işyerinde işverenin adını kullanarak kendi adına ve hesabına ticaret yapan işçiyi haksız buldu.

HAKLI FESİH SAYILDI!

Kararda şöyle denildi, “Yapılan incelemede davacının işveren adına avokado satın aldığı, başka bir firmaya satış yaptığı ve ödemenin işveren tarafından yapılacağını söylediği, ancak kendi hesabından 22 gün sonra ödeme yaptığı anlaşılmaktadır.

Bu olaydan sonra davacının kendi hesabına ticaret yaptığı başka kişiler olup olmadığının araştırıldığı ve davacının zaman zaman kendi hesabına ticaret yaptığının tespit edildiği sabittir. Davacının sabit olan bu eylemi; hem taraflar arasında geçerli olan iş sözleşmesi hükümlerine, hem işyeri yönetmeliği hükümlerine, hem de işçinin sadakat borcuna aykırılık teşkil etmektedir.

Açıklanan nedenle, davalı işverence yapılan fesih işlemi haklı nedene dayandığından kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin reddi yerine, yazılı şekilde kabulü hatalıdır. Temyiz olunan İş Mahkemesi kararının ve bu karara karşı istinaf başvurusunu esastan reddeden bölge adliye mahkemesi kararının bozularak ortadan kaldırılmasına oy birliği ile hükmedilmiştir.” 

13 Eki 2021 - 11:13 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Erzurum Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Erzurum Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Korona aşısı sizce zorunlu olmalı mı?