Jandarma Uzman Erbaş Alım İlanı Yayımlandı! Başvuru şartları, zamanı...

Jandarma Genel Komutanlığı, Uzman Erbaş'ın 2022 yılı için alımına ilişkin duyuru yayınladı. Jandarma, Havacılık, Muharebe Lojistiği ve Bando sınıfından 5000 uzman astsubay alımı yapılacak.

Büyütmek için resme tıklayın

Jandarma Genel Komutanlığı'ndan yapılan son dakika açıklamasına göre, Jandarma Genel Komutanlığı bünyesindeki açığı kapatmak için Askeri Personel Alımı yapılacak. Buna göre 2022 yılında Uzman Erbaş alımı yapacağını açıkladı. Lojistik ve Band sınıfı 5000 Uzman Erbaş alımı yapılacak olup, kontenjan dağılımı ve başvuru koşulları rehber ile anlatılmıştır.

2022 LOJİSTİK VE BANDO KOTA DAĞITIMI

Jandarma Genel Komutanlığı'nda 3.901 jandarma, 804 lojistik alt şube (profesyonel), 250 muharebe, 12 at bekçisi, 23 kayık dümencisi ve 10 havacılık olmak üzere toplam 5.000 sözleşmeli uzman (erkek) görevlendirildi. ) temin edilmiş olacak.

Toplam arz miktarının (100 kontenjan) %2'si, belirtilen şekilde şehit veya vazife malullerinin eş ve çocuklarına tahsis edilecektir. Adaylar, başvuru sırasında "Diğer Bilgiler / Belgelerim" bölümüne onaylı "Şehit Veteran Yakınlık Belgesi"ni (taranmış veya resimli olarak) yükleyecek ve sınava gelirken belgenin aslını yanlarında getireceklerdir.

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve erkek olmak,
 • Adayların mezuniyet şartı ile ilgili olarak; Jandarma branşından başvuru yapacak adayların en az ortaöğretim (lise) mezuniyeti şartı aranmakta olup, jandarma branşına tüm lise, önlisans ve lisans bölümleri başvurabilmektedir. Diğer branşlar için Tablo-7'de belirtilen eğitim düzeyinden mezun olmak şartıyla belirtilen bölümler ve belirtilen nitelikler aranacaktır. Mesleki (lojistik) branşlara ilkokul (ortaokul) mezunu olarak başvuracak adayların Tablo-7'de belirtilen niteliklere ve gerekli belgelere sahip olmaları aranacaktır.
 • Düzeltilmemiş nüfus siciline göre başvurulan yılın Ocak (01 Ocak 2021) ilk günü itibarıyla yirmi (20) yaşını doldurmuş olmak ve yirmi yedi (27) yaşını doldurmamış olmak 01 Ocak 2002 (dahil) - 01 Ocak 1994 (dahil) doğumlu]
 • Askerlik yapma zorunluluğu yoktur. Ancak askerliğini yaparken başvuranların (yedek subay, yedek astsubay, sözleşmeli astsubay ve er olarak başvuranlar dahil) Tablo- daki yeterlilik belgesinden 80 (seksen) puan ve üzeri puan almaları gerekmektedir. Birim komutanları tarafından verilen 3,
 • Askerlik hizmetini yerine getirirken "Askerliğe uygun değil" raporu aldıktan sonra terhis olmama.
 • Askerliğini tamamlamış adaylar için başvuru tarihinin son günü (10 Ekim 2021), terhislerinin (10 Ekim 2016 ve sonrasında terhis olmak üzere) üzerinden en fazla beş yıl geçmemiş,
 • Adayların yirmi yedi (27) yaşını doldurmamış ve terhislerinin üzerinden beş (5) yılı geçmemiş olmaları gerekmektedir.
 • Sözleşmeli astsubay ve erlerden en az üç (3) yıl görev yapmış olmak, başvurunun yapıldığı yılın Ocak (01 Ocak 2021) birinci günü itibarıyla yirmi dokuz (29) yaşını doldurmamış olmak aşağıdaki sözleşme dönemlerine göre ve düzeltilmemiş nüfus kaydına göre, (01 Ocak 2002) (dahil) - 01 Ocak 1992 (dahil) tarihleri ​​arasında doğanlar ile “Uzman Erbaş Olur” tarafından belirlenen yeterlilik belgesini almış olanlar üç ardışık disiplin şefi,
 • Halen sözleşmeli astsubay ve er olarak görev yapanların, başvurunun ilk günü olan 01 Ekim 2021 tarihi itibarıyla üç (3) yılı doldurmuş ve bir sonraki dönem için sözleşme imzalamış olmaları gerekmektedir. Adaylar geldiklerinde ilk sözleşme tarihi, sözleşme bitiş tarihi ve yeni sözleşme tarihini gösteren bir belge getireceklerdir.

Sözleşmeli çavuş ve erlerden uzman çavuşlara devredilenlerin sözleşmeleri kendiliğinden sona erer. Uzman astsubay olarak atananlar, atandıkları eğitim birliğine doğrudan katılmak zorundadır. Üç (3) yılı doldurmuş ancak bir sonraki dönem için sözleşmesini yenilememiş olanların başvuruları diğer adaylarla aynı koşullarda (27 yaş ve diğer koşullar) kabul edilecektir.

Üç (3) yılı doldurmadan tek taraflı sözleşmesi feshedilen veya ayrılanların başvuruları kabul edilmeyecektir. (Söz.Erb.ve Er Yönetmelik 28/1A değişiklik) (Bu konuda yanlış veya eksik beyanda bulunduğu tespit edilen adayların işlemleri ihalenin her aşamasında sonlandırılacaktır.)

 • TSK Sağlık Becerileri Yönetmeliği uyarınca seçme sınavlarını başarı ile geçen, JG Çizelgede belirtilen esaslar çerçevesinde “UZMAN KURUMSAL YARDIMLAR” konusunda belirlenmiş sağlık kurulu raporunun alınması (komando sağlık becerilerinin karşılanması) (Ek: Resmi Gazete-15/4/2020-31100-Cumhurbaşkanlığı Kararı-2413/4 ve 5. maddeleri, (Uzman Çavuş Çavuş) komando olamaz/olamaz, belirlenen sağlık kurulu raporları kabul edilmeyecektir.)
 • En az 167 cm, en fazla 210 cm, ağırlık Tablo-2'deki boy-kilo tablosunda belirtilen değerler dahilindedir, (Boy çıplak ayakla, kilo ise spor şort/eşofman ile ölçülür.)
 • Sağlık yönetmeliği hükümleri nedeniyle işine son verilenler dışında; Askeri okullardan, polis teşkilatına bağlı okullardan, Jandarma ve Sahil Güvenlik Eğitim Kurumlarından herhangi bir nedenle ayrılmamak veya çıkarılmamak, sivil okullardan atılmamak, (Bu konuda yanlış veya eksik beyanda bulunduğu tespit edilen adayların işlemleri, satın alma faaliyetinin herhangi bir aşamasında sonlandırılacaktır.)
 • Genelkurmay, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetlerinde subay, astsubay, uzman jandarma veya uzman çavuş olarak görev yapmayanlara son verilir.)
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumludur, (Güvenlik soruşturması için Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine kayıtlı adayların adres bilgileri kullanılacaktır. Bu nedenle adayların güncel adres bilgilerinin Adrese Dayalı Nüfusa kaydedilmesi gerekmektedir. İl/ilçe nüfus müdürlüklerinin kullandığı Kayıt Sistemi.) ,
 • Verilen ceza ertelense bile, alternatif yaptırıma dönüşse, hükmün açıklanmasının ertelenmesine karar verilmişse veya af edilmişse; Devletin şahsına karşı suçlar ile basit ve nitelikli zimmete para geçirme, zimmete para geçirme, iftira, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, yalan yere yemin etme, yalan yere yemin etme, suç sınıflandırması, tecavüz, taciz, kız, kadın veya erkek kaçırma, Utanç verici fuhuşa tahrik, doğal olmayan baskı, hileli iflas, sömürü ve kaçakçılık dışı kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlarda gizli anlaşmalar yapmak, devlet sırlarını ifşa etmek, askerlik sırasında firar, fiili olarak bir amir veya amirine sığınmak gibi onur kırıcı suçlar. saldırı, emre itaatsizlikte ısrar, amirlerine hakaret, direnme, ayaklanma, isyan veya 22/5/1930 tarihli ve 1632 sayılı Askerî Ceza Kanununun 148 inci maddesinde belirtilen suçlardan hüküm giymiş olanlar,
 • Otuz (30) günden fazla hapis cezası ile taksirli suçlar hariç diğer suçlardan hüküm giymemiş olmak,
 • Taksirli suçlardan dolayı altı (6) ay ve daha fazla hapis cezasına mahkûm olmamak,
 • Jandarma Genel Komutanlığının manevi şahsiyetine gölge düşüren veya ordunun şeref ve haysiyetine aykırı davranışlarda bulunanlar ile tutum ve davranışlarıyla hukuka aykırı siyasi, yıkıcı ve bölücü ideolojik görüşleri benimseyenler ihtisas dışı kadroda istihdam edilmezler. Düzgün vücut yapısına sahip, her bakımdan güçlü ve mükemmel bir fiziksel görünüme sahip (göğüs kafesinde ve omurgada herhangi bir deformasyon yok, düztabanlık yok, yüz bölgesi, baş bölgesi, tüm boyun ve el parmak uçlarından dirseklere kadar, kollarda kısa kollu gömlek ve dizlerden etek) vücudun herhangi bir yerinde dövme yok, kendine zarar verme belirtisi yok, jilet, sigara yanığı izi)
 • Dilde pelteklik, tutukluk ve kekemelik gibi konuşma engeli bulunmamak,
 • Tablo-7 ve 8'de kontenjan ve bölümleri belirtilen branşlarla ilgili olarak aleyhlerinde belirtilen niteliklerden en az birine sahip olmak,

BAŞVURULAR NE ZAMAN YAPILACAK?

Başvurular 01-10 Ekim 2021 tarihleri arasında (23.59'a kadar) https://vatandas.jandarma.gov.tr/PTM/Giris adresindeki "Personel/öğrenci alım başvuruları ve sonuçları" bölümündeki başvuru formu doldurularak yapılacaktır. .

Tablo-7'deki lisans, önlisans, lise (ortaöğretim) ve ilköğretim (ortaöğretim) programlarına, Tablo-8'deki branşlara ve seçme sınavlarına çağrılma önceliğine göre aday sınava çağrılacaktır. kontenjanın 10 (on) katına kadar sınav yapılır.

Başvuru kılavuzu için TIKLAYINIZ 

Daha fazla ilan için TIKLAYINIZ

06 Eki 2021 - 18:47 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Erzurum Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Erzurum Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Korona aşısı sizce zorunlu olmalı mı?