Binlerce esnafı ilgilendiriyor! Kanun teklifinin 25 maddesi kabul edildi

AK Parti milletvekilleri tarafından imzalanan Vergi Usul Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin 25. maddesi Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen maddelere göre, "küçük esnaf" olarak tanımlanan 850 bin civarındaki mükellef grubunun kazançları gelir vergisinden istisna edilecek.

Teklifin kabul edilen maddelerine göre basit yöntemle vergilendirilen mükelleflerin kazançları gelir vergisinden istisna edilecek. "Küçük esnaf" olarak tanımlanan ve 850 bin civarında olan bu mükellef grubunun kazançları hariç tutularak yıllık beyanname vermemeleri sağlanacak.

Mobil cihazlar için sosyal içerik üretimi ve uygulama geliştirmede kazanç muafiyeti getirilecek. Buna göre internet ortamında sosyal ağ sağlayıcılar üzerinden metin, görüntü, ses, video gibi içerikleri paylaşan sosyal içerik üreticilerinin, akıllı telefon veya tablet gibi mobil cihazlar için uygulama geliştirenlerin ise elektronik uygulama paylaşımından elde ettiği kazançlar belirlendi ve satış platformları gelir vergisinden muaftır. 

Bu muafiyetten yararlanmak için Türkiye'de kurulu bankalarda hesap açılması ve bu faaliyetlere ilişkin tüm gelirlerin bu hesap üzerinden tahsil edilmesi gerekecektir.

Bankalar, bu kapsamda açılan hesaplara aktarılan gelir tutarı üzerinden devir tarihi itibarıyla yüzde 15 oranında gelir vergisi stopajı yapmak ve Gelir Vergisi Kanunu hükümlerine göre "muhtasar beyanname" ve "vergi tevkifatının yatırılması" beyan ve ödemekle yükümlü olacak. Bu tutar üzerinden stopaj yapılmayacaktır.

Mükelleflerin mevzuat kapsamı dışında kalan diğer faaliyetlerden doğan kazanç veya iratları, istisnadan yararlanmalarına engel teşkil etmez. İstisnaya ilişkin şartların sağlanmadığı tespit edilirse, eksik tahakkuk eden vergi, vergi ziyaı cezası kesilerek gecikme faizi ile birlikte tahsil edilir.

Başkan, yönetmelikteki stopaj oranını her bir faaliyet türü için ayrı ayrı sıfıra indirmeye ve bir katına kadar artırarak yeniden belirlemeye yetkili olacaktır. 

TARIMSAL DESTEK ÖDEMELERİ GELİR VERGİSİNDEN HARİÇ OLACAK

Kamu kurum ve kuruluşlarının tarım sektörünü ve çiftçileri desteklemek amacıyla yaptıkları destek ödemeleri gelir vergisinden istisna edilecek ve bu ödemelerden vergi kesintisi yapılmayacaktır.

Birden fazla takvim yılına yayılmış inşaat ve onarım işlerinden gelir elde eden mükellefler, yıllık gelir vergisi beyannamelerini işlerin yapıldığı takvim yılını takip eden yılın Şubat ayının başından 25. günü akşamına kadar verebileceklerdir. 

Bir takvim yılı içinde elde edilen gelirler, yıllık gelir vergisi beyannamesi ile Şubat ayının başından 25. günün akşamına kadar beyan edilir. Yıllık beyanname ile bildirilen gelirler üzerinden tahakkuk eden gelir vergisi, Şubat ve Haziran aylarında olmak üzere iki eşit taksitte ödenecektir.

Cari vergilendirme dönemindeki üç, altı ve dokuz aylık dönemler üçer aylık dönemler olarak kabul edilecektir. İlgili takvim yılının veya hesap döneminin son çeyreği geçici vergi dönemi kapsamında sayılmayacak ve madde kapsamında mükellefler tarafından bu dönem için geçici vergi beyannamesi verilmeyecektir.

ELEKTRONİK ORTAMDA VERGİ DAİRESİ KURULABİLECEK!

Vergiye uyumlu mükellefler için vergi indiriminden yararlanmanın koşulu, beyannamenin hesaplanacağı yıl ve önceki iki yıl içinde tahakkuk ettirilmemiş olmasıdır. Söz konusu süre içinde kesinleşen değerlendirmenin indirim tutarı limitinin yüzde 1'inden az olması durumunda indirimden yararlanma koşulları ihlal edilmemiş sayılır.

İndirimden yararlanıldıktan sonra yapılan tarhiyatın kesinleşmesi halinde, menfaatin mükelleften geri alınmasına ilişkin hüküm madde metninden çıkarılmıştır. Kesinleşmiş tahakkuk yapılmaması kuralı vergi beyannameleri ile sınırlı olacaktır.

Fiziksel ortamdan bağımsız olarak elektronik ortamda vergi dairesi kurulabilir. Hazine ve Maliye Bakanlığı, diğer vergi dairelerinin şubeleri gibi elektronik ortamda kurulan vergi dairelerini belirlemeye, mükelleflere hızlı ve etkin hizmet sunmaya ve vergi dairesi tarafından yapılan işlemlerin vergi dairesine uygunluğunu sağlamaya yönelik düzenlemeleri yapmaya yetkili olacak. elektronik ortamda kurulan vergi daireleri tarafından da yerine getirilmektedir.

Gelir İdaresi Başkanlığının görev alanı ile ilgili işlerde hizmet alımı yoluyla istihdam edilenlerin ortakları ve yöneticileri ile işe alınanların ortakları ve yöneticilerinin de mevzuat açısından yasaklara uymaları gerekecektir. öğrendikleri sırlar ve görevlerinden ayrılsalar dahi gizli tutulması gereken diğer hususlar.

Yabancı ülkelerde ikamet eden Türk vatandaşlarına yapılacak tebligatlar, Gelir İdaresi Başkanlığı'na gönderilmeden, vergi daireleri veya vergi daireleri tarafından doğrudan dış temsilciliklere iletilecektir.

3 bin 600 Türk lirasından fazla vergi veya vergi cezasına tabi olması halinde duyuru yazısı, Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı vergi daireleri için Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesinde, ilgili idarenin resmi internet sitesinde ilan edilir. başkaları için.

47 ülkede 1047 mağazası bulunan şirketin patronu konuştu: Pamuk fiyatları giyim enflasyonunu olumsuz etkileyebilir.

UZAKTAN İNCELEME!

Ticari faaliyetlerin yürütülmesinde değişen işyeri anlayışı, vergi incelemesine taraf mükelleflerin çoğunluğu tarafından elektronik defter ve belgelerin kullanılması, dijital veri saklama olanaklarının çeşitlendirilmesi, daha teknolojik araçların kullanılması gibi gelişmeler nedeniyle ekipman, denetim süreçlerinin dijital ortama aktarılması “uzaktan inceleme” mümkün kılıyor Teklifle birlikte uzaktan vergi denetimi için düzenlemeler yapılıyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, mükelleflerin bildirmekle yükümlü oldukları bilgilerin kamu kurum ve kuruluşları tarafından Bakanlığa yazılı veya elektronik ortamda bildirilmesi halinde, bu tebligatı mükellefler tarafından yapılmış tebligat olarak kabul eder ve tebligatların kabul edildiğini kabul eder.

Faaliyet konusu, gelir unsuru, sorumluluk, vergi, işyeri ile bu şekilde ve şirket türlerini ayrı ayrı veya birlikte yürütmek ve uygulamaya ilişkin usul ve esasları belirlemek.

Fiziki ortamda tutulan defterlerde onay zorunluluğuna benzer şekilde Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ile birlikte veya onun belirleyeceği usul, esas ve süreler içinde söz konusu defterler için tasdik almak veya defterleri onaylamak onay olarak kabul edilecektir. Akreditasyon ve onay işlemlerinde belirlenen usul, esas ve sürelere uyulmaması durumunda defterler tasdik edilmemiş sayılır.

Mükelleflerin kullanması zorunlu olan belgelerin zorunlu zorunlu bilgileri taşımaması halinde elektronik belge olarak düzenlenmesi gereken belgeler de bu belgelerin vergi yönünden düzenlenmemiş olması uygulama kapsamına alınacaktır.

Yeminli Mali Müşavirler tarafından düzenlenen tasdik raporunun ibrazına bağlı olan muafiyet, istisna, kesinti ve benzeri hususlarda tasdik raporunun süresi içinde sunulmaması halinde 60 günlük süre uygulanır. mükellefe bildirilmek kaydıyla verilir ve bu süre içinde ibraz edilmesi halinde tasdik raporunun zamanında verilmiş olduğu kabul edilir. .

Gelir Vergisi Kanunu'nun mükerrer 20/B maddesi kapsamında gelir vergisine tabi olan teslim ve hizmetler katma değer vergisinden istisna edilecektir.

Kurumlar Vergisi beyanname sürelerinin düzenlenmesine yönelik yapılan öneri ile Kurumlar Vergisi beyannamesi, hesap döneminin kapandığı ayı takip eden üçüncü ayın birinci gününden 25. akşamına kadar mükellefin vergi dairesine sunulacaktır. 

Yatırım teşvik belgesine dayanılarak yapılan yatırım harcamalarına yatırıma katkı oranı uygulanarak belirlenen tutarın yüzde 10'u Kurumlar Vergisi beyannamesi verilmesi kaydıyla ÖTV ve KDV hariç tahakkuk eden diğer vergi borçlarından indirilerek kullanılabilir. ibraz edilmesi gereken ayı takip eden ikinci ayın sonuna kadar talep edilir. .

Teklifin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmesi bugün saat 13.30'da devam edecek.

06 Eki 2021 - 09:26 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Erzurum Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Erzurum Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Korona aşısı sizce zorunlu olmalı mı?