Farklı kadrolarda personel alımı! Başvuru zamanı, şekli, başvuru şartları...

Yüksek Seçim Kurulu merkez ve taşra teşkilatlarına, 30.11.2017 tarihli ve 7062 sayılı Yüksek Seçim Kurulunun Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun ile Yüksek Seçim Kurulu Görevlilerinin Sınav, Atanması, Yer Değiştirme ve Nakli Hakkında Yönetmelik, 18.02.2018 tarih ve 30336 sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/A maddesi uyarınca, Sayı, yer, sınıf ve unvanı belirtilen yerlere personel alımı yapılacaktır.

Haber albümü için resme tıklayın

YÜKSEK SEÇİM KURULU BAŞKANLIĞI

Açıktan Personel Alım İlanı

I- BAŞVURU SÜRESİ, ŞEKLİ, YERİ VE DİĞER HUSUSLAR

 • Başvuru Tarihi: Başvurular 07.10.2021 tarihinde 09.00'da başlayacak ve 18.10.2021 tarihinde mesai bitiminde (17.00) sona erecektir.
 • Başvuru Şekli: Başvurular Yüksek Seçim Kurulunun resmi internet sitesi üzerinden yapılır;
 • Başvuru formu (https://www.ysk.gov.tr) eksiksiz ve doğru olarak doldurulacak ve elektronik ortamda yapılacaktır.
 • İlanda belirtilen şartlara uymayan ve posta veya diğer iletişim kanalları ile yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.
 1. Başvuru sürecini düzgün tamamlayan adaylara başvuru kayıt numarası sistem tarafından otomatik olarak verilecektir. Adaylar sadece bir unvan için başvurabilirler. Aynı adayın birden fazla unvan için başvuruda bulunması halinde tüm başvuruları geçersiz sayılacak ve bu şekilde sınava girenlerin atamaları kazanmış olsalar dahi yapılmayacaktır.
 2. Sürücü unvanına başvuracak adayların başvuru formunu doldururken ilgili alana son kullanma tarihi geçmemiş B sınıfı sürücü belgesi örneğini yüklemeleri gerekmektedir.
 3. Adaylar, duyuruda belirtilen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) puan türlerinde en yüksek puana sahip adaydan başlayarak ilk defa boşalacak kadro sayısının beş katı kadar sözlü sınava davet edilecektir. Son adayla aynı puana sahip birden fazla aday olması durumunda bu adayların tamamı sözlü sınava çağrılır.
 4. Sıralamalar unvan bazında ayrı ayrı yapılacaktır.
 5. Başvurular tamamlandıktan sonra adaylar, lisans mezunları için KPSSP3 puan türüne, ön lisans mezunları için KPSSP93 puan türüne ve lise mezunları için KPSSP94 puan türüne göre en yüksek puana sahip adaydan başlayarak tek bir listede sıralanacaktır.

 6. Sözlü sınava girmeye hak kazanan adayların ad ve soyadları ile sınav yerleri sözlü sınav tarihinden en az on beş gün önce Yüksek Seçim Kurulunun resmi internet sitesinde ilan edilir. Bu duyuru tebligat şeklinde olup adaylara herhangi bir yazılı tebligat yapılmayacaktır.

 7. Sözlü sınava girecek adaylar “fotoğraflı ve onaylı nüfus cüzdanı (TC Kimlik Numaralı Nüfus Cüzdanı / TC Kimlik Kartı / TC Kimlik Numaralı Sürücü Belgesi / Geçerli Pasaportlardan Biri)” ile sözlü sınava girebileceklerdir.

 8.  İl Adliye Kalemi kadroları için sözlü sınava katılacak adayların, ilan edilen yerlerden 30 kişilik yer için talep dilekçelerini sözlü sınav günü imzalı olarak Başkanlığımıza iletmeleri gerekmektedir.

 9. Sözlü sınavda; Atanacak personelin ihtiyaç duyduğu mesleki bilgi düzeyi (50 puan), Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi bilgi düzeyi (15 puan), genel kültür bilgisi düzeyi (15 puan) ve özgüven düzeyi, bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklık, temsil yeteneği, bir konuyu anlama ve ifade etme yeteneği. Toplam 100 puan (20 puan) sınav kurulu üyeleri tarafından ayrı ayrı değerlendirilecektir.

 10. Sözlü sınavda başarılı sayılabilmesi için sınav kurulu tarafından verilen ortalama puanın en az 70 olması gerekir.

 11. Adayların nihai başarı puanı, KPSS puanı ile sözlü sınav başarı puanının aritmetik ortalaması alınarak belirlenecektir.

 12. Kesin başarı listesi, fiziki ortamda istenecek belgeler ve bu belgelerin Başkanlığımıza teslim şekli ve zamanı Yüksek Seçim Kurulu resmi internet sitesinde ilan edilecektir.

 13. Sınavı kazananların atamaları, ilan edilen pozisyon sayısını geçmeyecek şekilde nihai başarı listesine ve varsa tercihlerine göre yapılır. (Tercihlerine bu şekilde yerleştirilemeyen veya tercih yapmayanların atamaları Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından re'sen yapılır.)

 14. Adayların başarı puanları eşit ise; sırasıyla merkezi sınav puanı, sözlü sınav puanı ve diploma notu en yüksek olan adaya öncelik verilecektir.

 15. Atama koşullarının kaybolmasını gerektirecek eylemleri nedeniyle adli soruşturma veya kovuşturmaya tabi tutulanlardan sınavda başarılı sayılanların atamaları soruşturma veya kovuşturma sonuçlanıncaya kadar durdurulur.

 16. Belgelerle ispatlanabilen mücbir sebepler dışında göreve başlamayanlar, hak sahibi olmalarına rağmen verilen süre içinde, varsa nihai başarı puanına göre en yüksek puandan başlamak üzere yedeklerden atanır. Atanmak. Bunların dışındakiler herhangi bir hak iddia edemezler.

 17. Şartları taşımadığı veya gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu tespit edilen adaylar atanmayacak, bu hususların daha sonra tespit edilmesi halinde atama işlemleri iptal edilerek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun ilgili hükümlerinin uygulanabilmesi için.

 18. Başvuru sahiplerinin aşağıda belirtilen genel ve özel koşulları sağlaması gerekmektedir.

II- BAŞVURU ŞARTLARI

Genel Şartlar

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun değişik 48. maddesinde belirtildiği üzere;

 • Türk vatandaşı olmak,
 • İlk defa memuriyete atanacaklar için son başvuru tarihinde 657 sayılı Kanunun 40 ıncı maddesindeki yaş şartının sağlanması,
 • Kamu haklarından mahrum kalmamak,
 • Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa dahi; kasten işlenmiş bir suçtan dolayı affedilse veya bir yıl veya daha uzun süre hapis yatsa dahi devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmete para geçirme, zimmete para geçirme, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, görevi kötüye kullanma İflas, ihaleye fesat karıştırma, fesat karıştırma, suçtan veya kaçakçılıktan kaynaklanan malvarlığı değerlerinin aklanmasından dolandırıcılık,
 • Askerlik durumu açısından; askerlik yapmamak, askerlik çağına gelmemiş olmak veya askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik yapmış olmak veya tecil veya yedek subay sınıfına nakledilmek,
 • Görevini sürekli olarak yerine getirmesine engel olabilecek bir akıl hastalığı bulunmamak.
 • 2020 Yılı Kamu Personeli Seçme Sınavında; Lisans mezunları, önlisans derecesi için KPSSP3
 • Mezunlar için KPSSP93'ten ve ortaöğretim mezunları için KPSS94'ten en az 70 puana sahip olmak,

Özel durumlar

Veri Hazırlama ve Kontrol Operatörü ve Katip kadrolarına atanabilmek için; En az lise mezunu veya dengi olmak, Şoför kadrosuna atanabilmek için;

1) En az lise mezunu veya dengi olmak,

2) Süresi dolmamış B sınıfı sürücü belgesine sahip olmak.

05 Eki 2021 - 21:52 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Erzurum Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Erzurum Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Korona aşısı sizce zorunlu olmalı mı?