Yargıtay’dan dikkat çeken karar! Ev sahibi ve kiracılar...

Yargıtay 8. Hukuk Dairesi, milyonlarca kiracı ve müşterek sahibini yakından ilgilendiren emsal bir karara imza attı. Yargıtay; Kira sözleşmesinin kiraya verenin ölümü ile sona ermeyeceğine, mal sahibinin ölümü halinde tüm mirasçıların kendiliğinden kiraya veren haline geleceğine ve kira sözleşmesinin devam edeceğine karar verdi.

Büyütmek için resme tıklayın

Kiracı ile ev sahibi arasında yıllardır süren anlaşmazlık mahkemeye taşındı. Asliye Hukuk Mahkemesi, haciz önleme davasının açılmadığına ve davacıların açtığı davanın reddine karar verdi. Karar temyiz edilince devreye giren Yargıtay 8. Hukuk Dairesi, mahkemenin kararını bozdu.

Kararda, kira süresinin 2 yıl olduğu belirtilirken, davacılar hacizin önlenmesi taleplerinden vazgeçtiklerini beyan ettiler. 

MAHKEMENİN KARARI!

Kararda, "Davalının elbirliği maliklerinden yalnızca biri ile kira sözleşmesi yapmakla kötü niyetli olduğunun ve her bir ortağın veraset ilamındaki payı oranında ecrimisil talep edebileceğinin kabulü gerekir. Her ne kadar dava dışı müfidenin yaptığı kira sözleşmesi geçersiz ise de bu husus dava konusu yapılmaktan vazgeçilmiştir.

Hal böyle olunca, ecrimisil istemi yönünden yukarıda yazılı ilkelere göre inceleme yapılarak sonucuna göre bir karar verilmesi gerekirken, yazılı gerekçe ile sonuca gidilmesi doğru değildir" ifadeleri yer aldı.

YARGITAYDAN EMSAL KARAR!

Davalı, kararın düzeltilmesi için Yargıtay'a başvurmuştur. Yargıtay 8. Hukuk Dairesi emsal bir karara imza attı. Kararda, “Çekişme konusu 16 parsel sayılı taşınmazın davacıların murisi adına kayıtlı olduğu anlaşılmaktadır.

Kayıt maliki tarafından 01/05/2005 başlangıç tarihli ve üç yıl süreli yazılı kira sözleşmesi ile davalı şirkete kiraya verildiği hususunda taraflar arasında uyuşmazlık bulunmamaktadır. Geçerli olan bir kira sözleşmesi ya tarafların birbirine uygun fesih bildirimi ile ya mahkeme kararı ile ya da kiralananın yok olması ile sona erer.

Kayıt malikinin 2007 tarihinde vefat etmesi ile tüm mirasçıları kiraya veren sıfatını kendiliğinden kazanırlar. Mirasçılardan biri tarafından murisin ölümünden sonra yapılan kira sözleşmesi, kayıt maliki ile yapılan 01/05/2005 başlangıç tarihli kira sözleşmesini sona erdirmez.

Hal böyle olunca davalının dava konusu taşınmazı 01/05/2005 başlangıç tarihli kira sözleşmesine dayanarak kiracı sıfatıyla kullandığı bu seferki incelemeden anlaşılmakla davalı vekilinin karar düzeltme isteminin kabulü ile 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin kararının onanmasına oy birliği ile hükmedilmiştir.”

30 Eyl 2021 - 12:30 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Erzurum Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Erzurum Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket EYT ve genel af çıkar mı?