Yapılandırma da son 10 gün! Peşin ödemeye yüzde 10 indirim!

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Yönetmelikten bugüne kadar yaklaşık 4 milyon kişi yararlandı. Vergi barışı fırsatından yararlanmak isteyen vatandaşlar için 10 gün kaldı. Başvurular 30 Eylül'e kadar devam ederken, peşin ödemek isteyen vatandaşlar 30 Kasım'a kadar ödemiş olmalarına rağmen hesaplanan vergilerde %10 indirim alacak.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın 7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Hakkında Kanun Genel Tebliği Resmi Gazete'de yayımlanarak geçtiğimiz aylarda yürürlüğe girdi.

Bazı kamu kurumlarına olan borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeden yararlanmak isteyenlerin 30 Eylül 2021 tarihine kadar ilgili idareye başvurması gerekiyor. bu fırsattan yararlanabilecek ve borçlarını ilk taksit döneminde nakit olarak ödedikleri takdirde hesaplanan vergilerde yüzde 10 indirim kazanabilecekler.

SON 10 GÜN!

7326 sayılı yapılanma kanununun 30 Eylül itibariyle sona erecek konfigürasyonunda son 10 günlük döneme girildi. Alacağı yapılandırılan vergi dairelerine, gümrük müdürlüklerine, Sosyal Güvenlik Kurumuna ( SGK), belediyelere ve birçok idareye başvurular 30 Eylül 2021 Perşembe gününe kadar yapılabilecek.

Kanun kapsamında, vergi ve primleri büyük olmak üzere çok sayıda kamu ve taksia olan borçlanmış olarak borçlandırılıyor. Ayrıcalıklı anlaşmazlıkların sonlandırılmasının dava safhasında olanlardan alacağınız da sizin ödenebiliyor. Hakkında vergi incelemesi bulunan mükellefler de incelemelerin kapsamından sonra Kanundan yararlanabiliyor. Beyan dışı vergilerle dolduruluyor.

2016-2020 için okulumu yapmak için matrah ve vergi artırımı olanağı da içinde bulunan yasama vergimı yapanlar vergi incelemesi ve vergi tarhiyatımı yapmıyorlar. Kanunla bazı diğer imkanlar ile işletme kayıtları da tutulabiliyor.

Bu programlarda mevcut, işletmede mevcut olup kayıtlarda yer almayan emtia, makinede olmayan, demirbaşlara, kayıtlarda yer almayan işletmede olmayan emtia, teçhizatlı, demirbaşlara, kayıtlarda yer almayan işletmede mevcut olmayan kasa mevcudu kapsamındaki alacaklardan oluşan programlara kayıtlı olanlardan kanun, vergi ve prim borçları başta olmak üzere birçok kamu kurum ve kuruluşuna olan belirli borçların cezaları kaldırılarak güncellenmekte ve taksitli ödeme imkanı sağlanmaktadır.

Ayrıca ihtilafların sona erdirilmesi için dava aşamasında olan alacaklar yapılandırılabilir ve ödenebilir. Vergi incelemesi yaptıran mükellefler de incelemenin bitiminden sonra Kanun'dan yararlanabilirler. Beyan edilmeyen vergiler taksitler halinde beyan edilebilir ve ödenebilir.

2016-2020 yılları için matrah ve vergi artışı imkânı da bulunan kanun kapsamında matrah ve vergi artışı yapan mükellefler hakkında vergi incelemesi ve tarhı yapılmamaktadır. Kanunun getirdiği bir başka imkanla da işletme kayıtları düzeltilebilir.

Bu kapsamda işletmede bulunan ancak kayıtlarda yer almayan emtia, makine, teçhizat, demirbaşlar, kayıtlarda yer alan ancak işletmede bulunmayan emtia, makine, teçhizat, demirbaşlar, yazar kasaların kayıtları. Kayıtlarda yer alan ancak işletmede bulunmayan ve ortaklardan alacak kayıtları düzeltilebilir.

PEŞİN ÖDEME AVANTAJLARI!

Yapılandırılmış borçlar peşin veya taksitli olarak ödenebilecek olup, peşin ödemelerde hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından yüzde 90, fiili idari para cezalarından yüzde 25 indirim yapılacaktır. Başvurular ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı internet adresi, "www.gib.gov.tr" veya e-Devlet "www.turkiye.gov.tr" üzerinden, vergi dairesine gelerek veya posta yoluyla da yapılabilir. 

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle başvuruların vergi dairelerine gitmeden elektronik ortamda yapılması önem arz etmektedir. Yeniden yapılandırılan borçların ilk taksit veya peşin ödemelerinin 30 Kasım Salı gününe kadar yapılması gerekiyor.

"E-SİGORTA VE E-DEVLET ÜZERİNDEN BAŞVURU YAPILABİLİR"

Antalya Sosyal Güvenlik İl Müdürü Nejat Deniz, 9 Haziran 2021'de yürürlüğe giren 7326 sayılı yapılanma kanununun detaylarını paylaştı. Deniz, geçtiğimiz ay uzatılan yeniden yapılandırma başvurusunun son günlerinin yaklaştığı konusunda uyardı ve davet etti. Sosyal Güvenlik Kurumu'na borcu olan vatandaşlar başvuruda bulunacak.

Başvuru süresinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası ile 30 Eylül tarihine kadar uzatıldığını belirten Deniz, “İşverenlerimiz ve sigortalılarımız bu sürenin uzaması ile birlikte kaçırmış olduğu fırsatı tekrardan yakalamış oldu.

Bu süreç içerisinde çok sayıda başvurunun yapıldığını yoğun olarak gözlemliyoruz. Artık 30 Eylül tarihinin son günlerine geliyoruz, vatandaşlarımızı bu konuda bir kez daha haberdar etmek istiyoruz. İşverenlerimiz e-sigorta uygulaması üzerinden sigortalılarımız ise e-devlet üzerinden başvuruda bulunabilir. İsterlerse posta yolu ile ya da elden başvuruda bulunabileceklerdir” açıklamasına yer verdi.

"HERHANGİ BİR HACİZ İŞLEMİ UYGULAMIYORUZ"

Yapılandırmanın büyük imkanlar sağladığını belirten Deniz, “Başvuru sırasında herhangi bir teminat istemiyoruz. Dolayısı ile işverenlerimiz ve sigortalılarımız açısında teminat zorunluluğu olmadığından çok büyük bir kolaylık sağlanmış oluyor.

Yine bu süreç içerisinde yapılandırılan tutar için herhangi bir haciz işlemi uygulamıyoruz. İhaleye katılmak üzere borcu yoktur yazısı talep edenler, yapılandırma başvurusunda bulunduktan sonra ilk taksiti ödemesi ile birlikte bu imkana sahip olacaklar.

Yine kurumumuz açısından teşvik uygulamaları var. Borcunu yapılandıran ve borçlarını düzenli olarak ödeyenler teşvik uygulamalarından da yararlanma fırsatını bulacaklardır.

SON TARİH 30 EYLÜL

Biz bu çerçevede işveren ve sigortalılarımıza yeniden hatırlamada bulunarak 30 Eylül Perşembe gününe kadar bizzat başvuruda bulunmalarını bekliyoruz. Vatandaşlarımızın Sosyal Güvenlik Kurumuna geçmiş dönemlerden kalan borçlarının olabileceğini hatırlatarak bu cazip imkânı kaçırmamalarını bekliyoruz.

18 TAKSİDE KADAR ÖDEME İMKANI

Yapılandırmada taksitlendirme imkanının da bulunduğunu hatırlatıyoruz. Eğer ki vatandaşlarımız borçlarını taksit ile ödemek isterse 6-9-12-18 takside kadar ödeme imkanları olacak” açıklamasına yer verdi.

"77 LİRA FARKLA BORCUN TAMAMI BİTECEK"

Yapılandırmanın ne şekilde bir avantaj sağladığını bir örnek üzerinden anlatan Deniz, “Bir vatandaşımızın 2010 yılından bin 200 TL borcu olduğunu varsaydığımızda, bugün itibariyle gecikme zammı ile birlikte bu borcu 4 bin 350 TL’ye ulaşmış olacak.

Bu vatandaşımız yapılandırmaya başvuruda bulunarak Kasım ayının sonuna kadar peşin ödemeyi tercih ederse sadece bin 277 TL ödeyecek. Anapara ve 3150 TL gecikme zammı yerine yalnızca ana para ve 77 TL fark ödeyerek borcunun tamamından kurtulmuş olacak. Çok büyük bir imkândan yararlandığını kendisi de görecek” diyerek vatandaşlara başvuru çağrısında bulundu.

20 Eyl 2021 - 16:57 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Erzurum Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Erzurum Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Korona aşısı sizce zorunlu olmalı mı?