Okullarda Kovid-19 vakası olursa ne yapılacak? Milli Eğitim Bakanlığı tüm soruları cevaplıyor!

Yüz yüze eğitimin başlamasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okullarda Kovid-19 vakası durumunda yapılması gerekenler konusunda soru ve cevaplar yayınladı. İşte "Sınıfta korona çıkarsa ne olur?" Sorunun cevabı ve tüm merak edilenler...

Büyütmek için resme tıklayın

Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı iş birliğinde hazırlanan "Okullarda Kovid-19 Pozitif Vaka Çıkması Durumunda Yapılması Gereken Uygulamalar Rehberi"ne göre hazırlanan ve Bakanlığın internet sitesinde yayımlanan sorular ve cevaplar şöyle:

SINIFTA BİR ÖĞRENCİ POZİTİF ÇIKARSA NE OLUR?

Soru 1: Sınıfımızdaki bir öğrencimizde pozitif Kovid-19 vakası tespit edildi. Şu anda sınıfımızda sadece bir vakamız var. Ne yapmalıyız?

Cevap 1: Vakası pozitif çıkan öğrenci sağlık kuruluşu tarafından takip edilir ve okula gitmez. Pozitif vaka olan sınıftaki diğer öğrenciler ve bu sınıfta görev yapan öğretmenler okula devam ediyor. 14 gün boyunca okul girişinde günde en az iki kez bu kişilere şikayetleri sorulmakta ve ateş ölçümleri yapılmakta ve kayıt altına alınmaktadır. Bu sınıftaki çocukların teneffüs saatlerinin diğer sınıflardan farklı olması sağlanır.

Soru 2: Sınıfımızdaki bir öğrencimizde pozitif Kovid-19 vakası tespit edildi. 10 gün içerisinde, okul girişinde yapılan ölçümlerde sınıfımızdaki başka bir öğrencinin ateşinin 38 derecenin üzerinde olduğu belirlendi. Ne yapmalıyız?

Cevap 2: Okul girişinde semptomu olan veya ateşi yüksek olan öğrencinin ailesi ile hemen iletişime geçilerek sağlık kuruluşuna yönlendirilir. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre Kovid-19 enfeksiyonu tespit edilirse öğrenci pozitif vaka olarak değerlendirilir. Aynı sınıfta 10 gün arayla ikinci kez vaka olduğu için sınıftaki tüm öğrenciler yakın temaslı kabul edilerek evlerine gönderiliyor ve 14 gün evde takip ediliyor. Bu sınıftaki tüm öğrencilere evdeyken uzaktan eğitim verilmektedir. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre ateşi yüksek olan öğrencide Kovid-19 enfeksiyonu tespit edilmezse sınıftaki diğer öğrenciler okula devam ediyor.

Soru 3: Sınıfımızdaki bir öğrencimizde pozitif Kovid-19 vakası tespit edildi. 10 gün içinde bir öğrencimiz daha evde rahatsızlanarak sağlık kuruluşuna başvurmuş ve PCR testi sonucunda velileri tarafından okulumuza pozitif Kovid-19 vakası bildirilmiştir. Ne yapmalıyız?

Cevap 3: Aynı sınıfta 10 gün içinde birden fazla vaka meydana gelirse, sınıftaki tüm öğrenciler yakın temaslı olarak kabul edilir. Bu öğrenciler evlerine gönderiliyor ve 14 gün boyunca temas takibine tabi tutuluyor. Bu sınıftaki öğrencilere uzaktan eğitim verilmektedir.

ÖĞRETMEN SINIFTA POZİTİF OLURSA NE OLUR?

Soru 4: Sınıfımızdaki bir öğrencimizde pozitif Kovid-19 vakası tespit edildi. 10 günde bu sınıfta ders veren hocamızda pozitif Kovid-19 vakası tespit edildi. Bu durumda ne yapmalıyız?

Cevap 4: Öğretmenin okul dışında riskli bir teması yoksa, vakası pozitif çıkan öğretmen sağlık kuruluşu tarafından takip edilecek ve okulda eğitime devam etmeyecektir. İlk pozitif vakanın görüldüğü sınıftaki tüm öğrenciler yakın temaslı olarak kabul edilir.

Bu öğrenciler evlerine gönderiliyor ve 14 gün boyunca temas takibine tabi tutuluyor. Bu sınıftaki öğrencilere uzaktan eğitim verilmektedir. Bu durumda okuldaki diğer öğretmenler temaslı sayılır ve maske takmak şartıyla okula devam eder.

Görüşülen öğretmenlerin okul girişlerinde 14 gün boyunca günde en az iki kez semptom kontrolleri yapılarak ateş ölçümleri yapılır ve kayıt altına alınır. Semptom gösteren veya ateşi yüksek olan öğretmen sağlık kuruluşuna yönlendirilir. Okula gidiyor veya sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre bir vaka olarak kabul ediliyor.

Öğretmenin okul dışında riskli bir teması varsa, vakası pozitif çıkan öğretmen sağlık kuruluşu tarafından takibe alınacak ve okulda eğitime devam etmeyecektir. İlk vaka ile okuldaki diğer öğretmenler ve sınıftaki öğrenciler temas halinde kabul edilir, okul girişinde 14 gün, günde en az iki kez semptom kontrolleri yapılır, ateş ölçümleri yapılır ve bunlar kaydedildi.

Semptom gösteren veya ateşi yüksek olan kişiler sağlık kuruluşuna yönlendirilir. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre bireyler okula devam etmekte veya vaka olarak değerlendirilmektedir.

Soru 5: Sınıfta ders veren öğretmende pozitif Kovid-19 vakası tespit edildi. Ne yapmalıyız?

Cevap 5: Vakası pozitif çıkan öğretmen sağlık kuruluşu tarafından takip edilmekte ve okulda eğitime devam etmemektedir. Bu sınıftaki öğrenciler irtibatlı olarak kabul edilir ve okula devam eder. Diğer öğretmenler temaslı sayılır ve çalışmaya devam eder.

İletişim öğretmenleri ve pozitif öğretmenin derse devam ettiği sınıfta öğrencilerin ateş ölçümleri 14 gün boyunca günde en az iki kez okul girişinde yapılır ve kayıt altına alınır. Semptom gösteren veya ateşi yüksek olanlar sağlık kuruluşuna yönlendirilir. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre bu kişiler okula gidiyor veya vaka olarak değerlendiriliyor.

ÖĞRETMEN VEYA ÖĞRENCİ AİLESİ POZİTİF ÇIKARSA NE OLUR?

Soru 6: Öğretmen veya öğrencinin ailesinde pozitif Kovid-19 vakası tespit edildi. Ne yapmalıyız?

Cevap 6: Vakanın tespit edildiği ailedeki öğretmen veya öğrenci yakın temaslı sayılır. Bu öğretmen veya öğrenciyle 14 gün boyunca evde iletişim kurulur ve okula gitmez. Öğrenci uzaktan eğitime devam eder.

Soru 7: Anaokulu öğrencilerimizden birinde pozitif Kovid-19 vakası tespit edildi. Ne yapmalıyız?

Cevap 7: Anaokulundaki tüm öğrencilerin yakın temaslı sayılabilmesi için tek bir pozitif vaka yeterlidir. Bu sınıftaki tüm öğrenciler yakın temaslı olarak kabul edilir ve eve gönderilir ve 14 gün boyunca takip edilir.

OKULDA TEMASLI ÖĞRENCİ VEYA ÖĞRETMEN OLURSA NE YAPILACAK?

Soru 8: Temaslı kabul edilen kişiler için nasıl uygulama yapılır?

Cevap 8: Temaslı olarak kabul edilen öğretmen ve öğrencilerin ateş ölçümleri okul tarafından günde en az 2 ders saati olmak üzere 14 gün süreyle yapılır ve kayıt altına alınır. Okul idaresi tarafından belirlenen görevliler tarafından yapılan kontrollerde belirti gösteren veya ateşi yüksek çıkanlar sağlık kuruluşuna yönlendirilir. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre bu kişiler okula gidiyor veya vaka olarak değerlendiriliyor.

Soru 9: Yakın temaslı sayılan kişilere nasıl uygulama yapılır?

Cevap 9: Aynı sınıfta aynı anda, yani 10 gün içinde birden fazla vaka meydana gelirse, sınıftaki tüm öğrenciler yakın temaslı olarak kabul edilir. Anaokulunda, tüm öğrencilerin yakın temaslı olarak kabul edilmesi için tek bir pozitif vaka yeterlidir. Bu öğrenciler evlerine gönderiliyor ve 14 gün boyunca temas takibine tabi tutuluyor. Bu öğrencilere evde kaldıkları süre boyunca uzaktan eğitim verilmektedir.

# MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI AÇIKLADI! KORONAVİRÜS HASTASI VEYA TEMASLI ÖĞRENCİLERE MAZERET İZNİ VERİLECEK! İLE İLİŞKİLİ:

08 Eyl 2021 - 18:04 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Erzurum Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Erzurum Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Korona aşısı sizce zorunlu olmalı mı?