Kıdem tazminatının yanında bir ek tazminat daha! 6 Ay çalışmak yetiyor! Kimsenin bilmediği detaylar...

Milyonlarca çalışanın işe başladıkları günden beri araştırıp merak ettikleri konulardan biri emeklilik, diğeri ise kıdem tazminatı. Hem çalışanları hem de işverenleri koruyan yasalarımıza göre kıdem tazminatına ek olarak bir de tazminat var. Ayrıca bu tazminat hakkı için 6 ay çalışmak yeterlidir. Takvim gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem'in açıklamaları şöyle:

Haber albümü için resme tıklayın

Kanunlarımız hem işverenleri hem de çalışanları koruyan düzenlemeler içermektedir. Çalışanları koruyan haklardan biri de kıdem tazminatıdır. En az 1 yıl çalışmış işçi kendi isteği veya kusuru olmaksızın işten ayrılırsa kıdem tazminatına hak kazanır.

Burada 1475 sayılı kanunun 14. maddesinde bazı istisnalar sayılmıştır. Yani bazı durumlarda istifa halinde kıdem tazminatı alınabilmektedir. Bu noktada emekli olanlar gönüllü olarak ayrıldıklarında tazminat alırlar.

Yine askere gidenler istifa ederek tazminat alabilirler. Sigortalı kadınlar evlendikten sonra 1 yıl içinde ayrılırlarsa tazminatlarını alabilirler. Ayrıca emeklilik yaşı dışındaki şartları da tamamlayanlar da istifa ederek tazminat alırlar.

Bunun için 9 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanların 3600 günü, sigortalı olanların 7 bin günü doldurması yeterlidir. İş kanununda yer alan haklı fesih şartlarını yerine getirenler istifa yoluyla da tazminat alabilirler. Kıdem tazminatı hesaplanırken her yıl için brüt ücret olarak verilir. Bu ücret belirlenirken sadece maaş değil, yıl içinde düzenli olarak ödenen tüm paralar hesaba dahil edilir.

BİLDİRİM SÜRESİNE DİKKAT!

İşten ayrılan işçiler için ikinci bir tazminat ödemesi yapılır. Buna ihbar tazminatı denir. İhbar tazminatı alabilmek için kıdem tazminatına hak kazanma şartı aranmaz. Üstelik 1 yıl değil 6 ay çalışmak yeterlidir. Kanunlarımıza göre hem işveren hem de çalışan iş sözleşmesini belirli bir süre feshedeceğini karşı tarafa bildirmekle yükümlüdür.

Bu süre, o işyerindeki kıdeme, yani çalışma sürenize göre belirlenir. Bu süreye uyulmadan işten çıkarılan çalışanlara kıdemlerine göre peşin ödeme yapılır. Bu açıdan emekli ve emekli olmayan işçiler arasında bir ayrım yoktur.

ÇALIŞAN DA ÖDEME YAPABİLİR!

İş Kanunu'nun 17. maddesindeki düzenlemeye göre ihbar tazminatı, ihbar süresine uyulmaması halinde ödenmek zorundadır. 6 aydan 1,5 yıla kadar olan çalışma süresi için ihbar süresi 4 hafta iken ödenecek ücret 1 aylık maaştır.

1,5 yıldan 3 yıla kadar çalışanlar için 6 hafta 1,5 ay, 3 yıldan fazla çalışanlar için 8 hafta yani 2 ay maaş olarak ödenir. Bu süreler minimum olup, sözleşmelerle artırılabilir. Çalışan bu sürelere uymadan işten ayrılırsa bu sefer de aynı şekilde işverene ödeme yapar. İhbar ödemesi bu nedenle ikili bir uygulama olarak kabul edilir.

Yine işveren, fesih hakkını kötüye kullanırsa, kötü niyet tazminatının üç katını da öder.

5 YIL SÜRESİ VAR!

Kıdem ve ihbar tazminatı alamayan veya eksik ödenen çalışanlar arabulucuya başvurarak haklarını arayabilirler. Arabulucuya başvuruda zamanaşımı süresi 5 yıldır. Yani işten ayrıldıktan sonra 5 yıl içinde başvurmak gerekiyor. Arabulucu konuyu en geç 4 hafta içinde sonuçlandırmaktadır. Uzlaşma sağlanamazsa işçi iş mahkemesinde dava açarak haklarını arayabilir.

ÖDEMEYİ KIDEM BELİRLİYOR!

ÇALIŞMA SÜRESİ İHBAR SÜRESİ TAZMİNAT MİKTARI

  • 6 aydan az 2 hafta Yarım maaş
  • 6 ay-1.5 yıl 4 hafta 1 maaş
  • 1,5 yıl-3 yıl 6 hafta 1,5 maaş
  • 3 yıl ve fazlası 8 hafta 2 maaş

NASIL HESAPLANIYOR?

Brüt maaşı 5 bin lira olan bir çalışanın ihbar süresi şöyle hesaplanıyor:

İhbar süresi 8 hafta ( 56 gün)

5000 / 30 gün = 166,66 TL

56 gün X 166,66 = 9.333,33 TL (brüt ihbar tazminatı)

9.333,33 X % 15 = 1.400 TL (gelir vergisi)

9.333,33 X 0,00759 = 70,83 TL (damga vergisi)

9.333,33 – (1.400 + 70,83) = 7.862,5 TL (Ödenecek ihbar tazminatı)

07 Eyl 2021 - 16:18 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Erzurum Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Erzurum Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Korona aşısı sizce zorunlu olmalı mı?