YÖK'ten son dakika açıklaması geldi! Üniversitelerde yüz yüze eğitim için hangi tedbirler alınacak?

Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında yüz yüze eğitime başlanacağı 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversite kampüslerinde uygulanacak tedbirlere ilişkin kılavuz hazırladı ve eğitim ve öğretim süreçlerine ilişkin iki ayrı kılavuz. Buna göre 2021-2022 eğitim öğretim yılında sınavlar yüz yüze yapılacaktır. Salgının bölgesel ve yerel seyrine bağlı olarak online sınav uygulamaları da kullanılabilir. İşte detaylar.

Büyütmek için resme tıklayın

YÖK ve TSE iş birliğiyle "Küresel Salgın Bağlamında Yükseköğretim Kurumlarında Sağlıklı ve Temiz Ortamların Geliştirilmesi Kılavuzu" hazırlanmıştı.  2021-2022 eğitim-öğretim yılı güz döneminden itibaren üniversitelerde örgün programlarda yüz yüze eğitime geçilmesi kararı ile bu rehber güncellenerek iki ayrı rehber haline dönüştürülmüştür.

"Küresel Salgında Eğitim ve Öğretim Süreçlerine Yönelik Uygulamalar Rehberi'' ile "Kampüs Ortamına Yönelik Uygulamalar Rehberi"nda yer almaktadır. Üniversitelerdeki eğitim süreci ve kampüslerde alınması gereken önlemler hakkında detaylı bilgileri içeren rehberler üniversitelerle paylaşıldı.

Küresel Salgın'da Eğitim ve Öğretim Süreçlerine Yönelik Uygulamalar Rehberi'ne göre, Kovid-19 salgınının seyrine bağlı olarak, yükseköğretim kurumlarının örgün programlarında da yüz yüze karma (hibrit) eğitim modeli kullanılabilir.

Örgün eğitimde bir öncelik olarak eğitimle yüzleşmek. Harmanlanmış eğitime geçiş durumunda gerekli önlemler alınacak ve uygulamalı eğitimler mümkün olduğunca yüz yüze yapılacaktır. Teorik dersler ise salgının seyrine göre belirli oranda yüz yüze veya uzaktan eğitimle verilebilmektedir.

ÜNİVERSİTELER SALGININ BÖLGESEL İZLEMESİNE GÖRE KARAR VEREBİLİR!

Kılavuzda, olası gelecek senaryolarına göre yükseköğretim kurumlarında izlenmesi öngörülen genel bir çerçeveye yer verilmiştir. Daha önce olduğu gibi, salgının bölgesel ve yerel seyrine göre farklı programlara yapılacak başvurularda değişiklik yapma yetkisi yükseköğretim kurumlarının ilgili kurullarına bırakılmıştır.

Buna göre vaka sayısı artan bir kampüste online eğitim ağırlık kazanabilirken, başka bir kampüste yüz yüze eğitim devam edebilecek. Salgın sırasında devletin ilgili kurum ve kuruluşları ile yerel yönetimlerin il düzeyinde aldığı kararlar takip edilecek ve gerektiğinde uygulamalarda değişiklik yapılabilecek.

ÜNİVERSİTELERDE ÖRGÜN EĞİTİM NASIL OLACAK?

Rehbere göre, yükseköğretimde örgün eğitimin temeli sınıf içi ve kampüste yüz yüze eğitim olacak. Üniversiteler, salgının bölgesel ve yerel seyrini, ilgili örgün programdaki öğrenci sayısını ve altyapı olanaklarını dikkate alarak, ilgili programların teorik eğitimlerini vermek ve uygulamalı eğitimlerini desteklemek için uzaktan eğitim süreçlerini planlayacak.

Salgının etkinliği azalıyor olsa da harmanlanmış (hibrit) öğrenme uygulamaları sürece dahil edilebilir. Yüz yüze dersleri desteklemek için sınıf içi eğitimlere ek olarak online uygulamalar da yapılabilir. Kurslar zenginleştirilmiş içerik geliştirmeye odaklanacaktır.

Üniversitelerin uzaktan eğitimle ilgili teknik altyapılarını belirli standartlarda sürdürmeleri sağlanacaktır. Öğretim elemanlarının uzaktan eğitim yetkinliklerinin geliştirilmesine yönelik adımlar atılacaktır.

UYGULAMALI EĞİTİMLER NASIL YAPILACAK?

2021-2022 öğretim yılında geriye dönük olarak tespit edilen veya gözlemlenen eksik kazanımlar üniversite kurulları tarafından değerlendirilecektir. Uygulamaların yüz yüze devam etmesi için öğrencilerin, akademik ve idari personelin aşı olmasına özen gösterilecek ve aşı olmaları teşvik edilecektir.

Salgının seyri takip edilerek öğrenciler, her programın kazanımları için gerekli uygulamalı eğitimin içeriği, laboratuvar ve uygulamanın yapılacağı alanların fiziki koşulları dikkate alınarak gruplara ayrılacak ve planlar yapılacaktır.

Alternatif eğitim almaları sağlanacaktır. İmkanlar dahilinde enfeksiyon kontrolü için gerekli önlemler alınacak, uygulama yapılacak laboratuvar, birim ve merkeze göre hem grup çalışması hem de bire bir uygulamalarda korunma önlemleri konusunda öğrenciler bilgilendirilecektir.

Koruma tedbirlerine uymayan öğrencilerin bu durumların tespit edilmesi halinde hem kendilerinin hem de diğer kişilerin sağlığını riske atma olasılığı bulunduğundan uygulamalara devam edilmeyecektir.

Mümkün olduğunca yüz yüze eğitim, dijital ortamda destek veya karma uygulama durumunda mümkün olan en etkili ve verimli yöntemlerin tercih edilmesi için programa özel gerekli tedbirler alınacaktır.

2021-2022 eğitim öğretim yılında sınavlar yüz yüze yapılacaktır. Ancak mücbir sebeplerin varlığında, salgının bölgesel ve yerel seyrine bağlı olarak veya özellikle yükseköğretim kurumlarının ilgili kurullarınca onaylanması şartıyla online sınav uygulamaları kullanılabilir.

KAMPÜS VE YERLEŞKELERDE ALINACAK ÖNLEMLER NELER OLACAK?

Salgının dinamik bir süreç olduğu düşünüldüğünde, üniversitelerin ilgili kurulları tarafından salgının bölgesel ve yerel seyrine göre planlama yapılacak ve üniversite senatoları esnek kararlar alabilecektir. Bu kapsamda derslik ve etüt salonlarında Kovid-19 önlemleri şu şekilde belirlendi:

 • Akademik ve idari personelin ve öğrencilerin aşılanması çok önemlidir.
 • Üniversitelerde derslik, yerleşke ve toplantı odalarında maske, mesafe ve temizliğe dikkat edilmelidir. Özellikle kapalı alanlarda sürekli maske kullanımı sağlanmalıdır.
 • Kampüs içindeki ortak alanlar düzenli olarak temizlenmelidir.
 • Sosyal aktiviteler mümkün olduğunca açık havada yapılmalıdır.
 • Sınıfta oturma düzeninde kişiler arasında en az 1 metre mesafe olmalıdır. Ders içeriğine, etkinliklere ve uygulamalara göre mesafe artırılmalıdır.
 • Derslik ve laboratuvarların havalandırılmasına özellikle dikkat edilmelidir.
 • Dersler mümkün olduğunca az kişi ile yapılmalıdır.
 • Salonun büyüklüğüne göre sınıflar arasında blok sınıflar yerine en az 10 dakika ara verilmeli ve ortam havalandırılmalıdır.
 • Çalışma salonları ve sınıflarda kapasite planlaması yapılmalı, kalabalık grup çalışmalarından kaçınılmalıdır.
 • Damlacık oluşumundan dolayı şarkı söyleme, koro çalışması, tiyatro provaları gibi gürültülü etkinlikler için küçük sınıflar ve sınıflar yerine büyük salonlar tercih edilmelidir.
 • Damlacıkların yayılmasına neden olabileceğinden, mümkün olduğunca içeride insan varken klima ve vantilatör kapatılmalıdır.
 • Masa yüzeyi, kapı kolu gibi birden fazla kişinin temas ettiği alanların temizliğine özellikle dikkat edilmelidir.
 • Sınıflardaki oturma düzeni ve mesafeler de önceden ayarlanmalıdır.
 • Kampüs içindeki yurtların öğrenciler tarafından kullanımına yönelik sosyal ortamlar için alınan önlemler takip edilmeli, Sağlık Bakanlığı ve ilgili kurulların alacağı kararlar doğrultusunda düzenlemeler yapılmalıdır.

03 Eyl 2021 - 21:32 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Erzurum Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Erzurum Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Korona aşısı sizce zorunlu olmalı mı?