İçişleri Bakanlığı'ndan açıklama! 81 ile yeni genelge! 4 Eylül'de başlayacak!

Son dakika haberine göre İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ili kapsayan yeni bir genelge gönderildi. Buna göre 4 Eylül'den itibaren Afganistan, Pakistan, Hindistan ve Bangladeş'ten gelenler için PCR şartı uygulanacak.

Büyütmek için resme tıklayın

Genelge ile 4 Eylül 2021 Cumartesi gününden itibaren geçerli olmak üzere aşağıdaki yeni önlemlerin uygulanması gerektiği değerlendirildi ve önlemler şu şekilde sıralandı:

 • Halihazırda askıya alınan Brezilya, Güney Afrika, Nepal ve Sri Lanka uçuşlarına ilişkin uygulama yeni bir karar alınana kadar devam edecek ve bu ülkelerden ülkemize doğrudan seyahate izin verilmeyecektir. Başka bir ülkeden gelip son 14 gün içinde Brezilya, Güney Afrika, Nepal ve Sri Lanka'da bulunduğu tespit edilen kişilerin ülkemize girişinden en geç 72 saat önce yapılmış PCR test raporunun negatif çıkması ve bu kişilerin Valiliklerce belirlenecek yerlerde (kendi ücretlerini karşılamak kaydıyla) PCR test raporu sunmaları istenebilir. günlerce karantinaya alınacak. Karantinanın 14. gününde PCR test sonucu negatif çıkarsa karantina tedbiri sonlandırılacaktır. PCR testi sonucu pozitif çıkanlar, test sonucunun pozitif olduğu tarihten itibaren izole edilecek, 14. günün sonunda PCR testinden negatif sonuç alındığında ölçüm sonlandırılacaktır.

PCR TESTİ ZORUNLULUĞU!

 • Bangladeş, Hindistan ve Pakistan'dan ülkemize gelecek kişilerin, ülkemize giriş yapmadan en fazla 72 saat önce negatif çıkan PCR test sonucunu ibraz etmeleri istenecektir.

Doğrudan Bangladeş, Hindistan ve Pakistan'dan gelenler ile son 14 gün içinde bu ülkelerde bulunduğu tespit edilen ve aşıların en az iki dozunu (Johnson & Johnson için tek doz) aldığını belgeleyenler Dünya Sağlık Örgütü veya ülkemiz tarafından acil kullanım için onaylanmış ve son dozun üzerinden en az 14 gün geçmiş ise ülkemize kabul edilmektedir.

Girişte karantina uygulamasından muaf tutulacaklar. Dünya Sağlık Örgütü veya ülkemiz tarafından acil kullanımı onaylanmış aşılardan en az iki dozunu (Johnson & Johnson için tek doz) aldığını ve son dozun üzerinden en az 14 gün geçtiğini belgeleyemeyenler karantinaya alınacaktır.

İkametlerinde veya beyan edecekleri adreste karantina süresinin 10. gününde PCR testine tabi tutulacaktır. 10. gün PCR testi sonucu negatif çıkarsa karantina sonlandırılacak, 10. gün PCR testi yaptırmayanlar 14 gün karantinada tutulacak, test sonuçları pozitif çıkarsa mevcut pandemi Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan kılavuzlara göre hareket edilecektir.

 • Afganistan'dan ülkemize gelenler ile son 14 gün içinde bu ülkede bulunduğu anlaşılanların girişleri ile ilgili olarak (a) ve (b) Genelgelerimizin getirdiği hükümler aynen uygulanmaya devam edilecektir.
 • İngiltere, İran, Mısır ve Singapur'dan gelen kişilerin girişten 72 saat öncesine kadar negatif bir PCR test raporu sunmaları istenecektir.
 • İlk dört maddede sıralananlar dışında, tüm sınır kapılarında (kara, hava) Dünya Sağlık Örgütü veya ülkemiz tarafından acil kullanımı onaylanmış aşıların en az iki dozunun (Johnson & Johnson için tek doz) olduğunu söylediler. , deniz, demiryolu) ülkemize giriş yapan ve en az son dozun ilk PCR pozitif test sonucunun 28. gününden itibaren 14 gün geçtiğini veya ibraz edenlerin ilgili ülkenin resmi makamları tarafından düzenlenen belgeyi son 6 ay içinde hastalığa yakalanmış olanlar, negatif çıkan PCR/hızlı antijen testi raporu istenmeyecek ve bu kişiler için karantina önlemleri uygulanmayacaktır. Bu ülkelerden ülkemize girişte aşı sertifikası veya hastalığa sahip olduklarını kanıtlayan belgelerin ibraz edilememesi durumunda, girişten en fazla 72 saat önce yapılan PCR test raporu negatif veya bir tarih içerisinde yapılan hızlı antijen testi sonucu negatiftir. girişten itibaren en fazla 48 saat talep edilecektir.

12 YAŞ ALTINA MUAFİYET!

 • 12 yaşından küçük çocuklar ülkemize giriş yaptıklarında PCR/Antijen test raporu ve aşı sertifikası başvurularından muaf tutulacaktır.
 • Dış ticaretin olumsuz etkilenmemesi için uçak gemisi mürettebatı, kilit personel niteliğindeki denizciler ve kamyon şoförleri SARSCoV2 PCR testi ve karantina uygulamasından muaf tutulacak.
 • Yukarıdaki maddeler çerçevesinde ülkemize girişte talep edilecek aşı sertifikası, PCR/Antijen test sonucu gibi belgeler, hava ve deniz yoluyla gelen yolcular için hareket ülkesindeki taşıyıcı firma tarafından kontrol edilerek, toplu taşıma ile karayolu/demiryolu ile gelen yolcular için. Belgesi olmayanların kabulünden doğacak sorumluluk taşıyıcı firmaya aittir.
 • Sağlık Bakanlığı tarafından tüm hudut kapılarımızdan ülkemize giriş yapacak olan kişiler, gidecekleri yerde numune bazında PCR testi yaptırabilecekler.
  Bu kapsamda test numuneleri alındıktan sonra kişilerin son gidecekleri yere gitmelerine izin verilecek ve test sonuçlarının pozitif çıkması halinde Sağlık Bakanlığı'nın COVID 19 rehberi doğrultusunda tedavi edilecek. Test sonucu pozitif çıkan kişilerle yakın temasta bulunanlar, belirledikleri adreslerde 14 gün süreyle izolasyona tabi tutulacak, 10. gün sonunda yapılacak PCR test sonucu negatif ise izolasyon uygulanacaktır. koşulları sona erecektir. Delta varyantı taşıdığı tespit edilenlerin izolasyon koşulları, PCR testi yapılmadan 14. günün sonunda sonlandırılacaktır.
 • 10.1 Sınır kapılarımızdan ülkemize giriş yapacak vatandaşlarımızdan Dünya Sağlık Örgütü veya ülkemiz tarafından acil kullanımı onaylanmış aşılardan en az iki doz (Johnson & Johnson için tek doz) almış ve en az 14 ilk PCR pozitif test sonucunun 28. gününden başlayarak son dozun veya son pozitif test sonucunun üzerinden günler geçmişse. 6 ay içinde hastalığı olduğunu belgeleyenler ile girişten en geç 72 saat önce yapılmış PCR test raporu negatif veya girişten en geç 48 saat önce yapılan hızlı antijen testi sonucu negatif çıkanların ülkemize girişine izin verilecektir.
 • Madde 10.1'de belirtilen belgeleri veya test sonuçlarını ibraz edemeyen vatandaşlar, sınır kapılarında PCR testi yaptırdıktan sonra ikametlerine gitmelerine izin verilecek, test sonucu pozitif çıkanlar ise ikametlerinde izole edilecek.
 • Bu şekilde ülkeye girişine izin verilen vatandaşlarımız Sağlık Bakanlığı'nın belirleyeceği şekilde gidecekleri yerde izole edilecek ve PCR test raporu negatif çıkana kadar izolasyon devam edecek.

03 Eyl 2021 - 13:32 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Erzurum Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Erzurum Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Korona aşısı sizce zorunlu olmalı mı?