Milli Eğitim Bakanlığı yeni öğretim yılı takvimini açıkladı! Karneler ne zaman alınacak?

Milli Eğitim Bakanlığı yeni eğitim öğretim yılı takvimini açıkladı. Buna göre; Zil 6 Eylül'de çalacak. 1. yarıyıl tatili 15-19 Kasım, yarıyıl tatili 24 Ocak-4 Şubat, 2. yarıyıl tatili 11-15 Nisan tarihleri arasında olacak. Karneler 17 Haziran 2022'de dağıtılacak.

Büyütmek için resme tıklayın

Milli Eğitim Bakanlığı yeni eğitim öğretim yılı takvimini açıkladı:

Buna göre; Zil 6 Eylül'de çalacak. 1. yarıyıl tatili 15-19 Kasım, yarıyıl tatili 24 Ocak-4 Şubat, 2. yarıyıl tatili 11-15 Nisan tarihleri arasında olacaktır. Karneler 17 Haziran 2022'de dağıtılacak. 

İşte yüz yüze eğitimin detayları:

Türkiye genelinde eğitim gören 18 milyon öğrencinin tamamı için yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak? Yüz yüze eğitim tam zamanlı mı olacak? 1-3 Eylül tarihlerinde okul öncesi ve ilkokul 1. sınıf öğrencilerine yönelik okullarda kaynaştırma haftası düzenlenecektir.

Bu öğrenciler belirli zamanlarda okullara gelecekler, okula alışacaklar ve öğretmenleri ile diyaloglarını geliştirecekler. Kaynaştırma eğitiminde öğrenciler öğretmen gözetiminde oyun, drama, sosyal ve sportif etkinliklerle öğrenme ortamını, okulu, sınıfı, arkadaşları tanıyacak ve okul kurallarını öğrenebileceklerdir.

Öğrenciler ve veliler, salgın önlemleri kapsamında maske kullanımı, hijyen, fiziksel mesafe, kişisel hijyen, sağlıklı beslenme, uyku düzeni, öz bakım ve benzeri konularda bilgilendirilecek. Okullarda Kovid-19 salgınına karşı ne gibi önlemler alınacak?

19 Ağustos 2021 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı doğrultusunda, 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında okullarda alınması gereken tedbirlere ilişkin olarak Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı iş birliğinde "Kovid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi" hazırlandı.

Buna göre yüz yüze eğitim başladığında okullarda alınacak Kovid-19 önlemleri şu şekilde olacak:

  • Öğretmen, eğitim personeli, kantin çalışanları ve öğrenci servis personeli ile öğrencilerle aynı evde yaşayanların aşılarının eksiksiz olması önerilecektir.
  • Öğretmen ve okul personeli aşılanmamışsa haftada iki kez PCR testi ile taranmaları istenecektir.
  • Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tüm okullarda yeterli sayıda maske temin edilecek.
  • Okulda, ortak alanlarda, dersliklerde, öğretmen odalarında maske atık kutuları bulundurulacak ve günlük olarak boşaltılacaktır.
  • Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasındaki veri entegrasyonu ile öğrenci ve personelin hastalık, temas veya risk durumları izlenecek ve okullara gerekli bilgilendirme yapılacaktır.

Öğrencilerin, velilerin ve öğretmenlerin aşı durumları ve PCR sonuçları takip edilecek mi?

Öğrenciler için aşı ve PCR testi zorunluluğu yoktur. Aşı olmak isterlerse sadece öğretmenler değil, otobüs şoförlerinden otobüslerdeki yardımcı personele, okullardaki idari personel, kantin ve yemekhane personeline kadar eğitim ortamında görev alan tüm eğitim personeli, aşı olacak.

Ancak aşılanmamış öğretmenler ve okul personelinin haftada iki kez PCR testi yaptırmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin PCR test sonuçları da kontrol edilmeyecektir. Bakan Özer, tüm velilere, öğretmenlere ve eğitim çalışanlarına aşı yapılması çağrısında bulundu.

Sağlık Bakanlığı tarafından yüz yüze eğitim kapsamında talep edilecek olan zorunlu PCR testleri ise kamu hastanelerinde ücretsiz olarak yapılacak.

Bunun yanında Bakan Özer, ulaşım imkanı zor olan köy okulları gibi yerlerde görev yapan ve aşı olmayan okul çalışanlarının ve öğretmenlerin PCR testleri ile ilgili Sağlık Bakanlığı ile çalışma yürüttüklerini açıkladı.

Bakanlık bünyesinde kurulan yeni elektronik takip sistemi ile il, ilçe kurum ve okul düzeyinde eğitimin aksamaması için tüm süreçler anlık olarak takip edilecek.

Yüz yüze eğitimde okullarda tıbbi maske kullanımı ve sınıfların havalandırılmasında nelere dikkat edilmelidir?

Covid-19 Salgında Okullarda Alınacak Önlemler Rehberi'nde tüm öğrenci ve öğretmenlerin okula maske ile geleceği ve okul saatlerinde tıbbi maskelerin nasıl kullanılacağı ile ilgili tüm detaylara yer verildi.

Rehber ayrıca derslerde doğal havalandırmanın önemine de vurgu yaparak, öğrencilerin dersler arasında mümkün olduğunca açık alana çıkmaları gerektiğine ve hava akımı oluşturmak için sınıfların en az 10 dakika havalandırılması gerektiğine dikkat çekti.

Okul saatlerinde öğrenciler ile temizlik okulları arasında sosyal mesafenin sağlanması için kriterler neler olacak?

Kovid-19 tedbirlerinin yer aldığı rehberde ayrıca öğrenci, öğretmen ve diğer çalışanların okul bahçesi ve çevresinde kalabalık gruplar oluşturmasının engellenmesi, sosyal mesafeye dikkat edilmesi, teneffüs saatlerinin farklı zamanlarda düzenlenmesi, ve öğrencilerin sınıftaki oturma düzeni yüzleri aynı yöne bakacak şekilde yapılandırılmalıdır.

Ayrıca sesli egzersizlerin açık alanda, tercihen öğrenciler arasında en az 2 metre mesafe olacak şekilde yapılması, beslenme zamanlarının mümkün olduğu kadar farklı zamanlara yayılması ve ölçü alınarak yapılması gerektiğine dikkat çekildi.

Öte yandan, okulun rutin temizliğinin daha sık hale gelmesi, çocukların, öğretmenlerin ve diğer okul personelinin el hijyeni için ellerini sabun ve su ile yıkayabilmesi ve uygun sayıda el antiseptiğinin kullanılması sağlanacaktır.

Okulun başlangıcında velilere olası bir hastalık durumunda bilgi paylaşabilmeleri için Bilgilendirme Formu verilecektir. Bu bilgi bir taahhüt oluşturur mu?

Söz konusu Bilgi Formunda herhangi bir taahhüt bulunmamaktadır. Bu belge velilerin okullar tarafından Kovid-19 süreçleri hakkında bilgilendirildiği bir metindir.

Mazeretli öğrencilerin eğitimleri ile ilgili ne gibi tedbirler alınacak?

Bir mazeret nedeniyle yüz yüze eğitime katılamayan öğrenciler için eğitime TRT EBA ve EBA platformu üzerinden devam edilecektir. Öte yandan, resmi ve özel ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören ve hastalığı Sağlık Bakanlığı e-Nabız Sisteminde kronik hastalıklar listesinde yer alan öğrenciler, alacakları belge ile okul müdürlüklerine başvururlarsa, e-Nabız Sisteminden durumları ile ilgili olarak bu öğrencilere eğitim faaliyetlerine devam etmeleri için bilgi verilecektir. İlçe milli eğitim müdürlükleri tarafından gerekli tedbirler alınacaktır.

Veli ve ziyaretçilerin okula giriş çıkışlarında ne gibi önlemler alınacak?

Salgın süresince okul bahçesi de dahil olmak üzere mümkün olduğunca veli ve ziyaretçilerin okula girmesine izin verilmeyecek. Okul bahçesi dahil olmak üzere ziyaretçilerin okul bahçesine girişte, okula girmeleri gerektiğinde, bahçenin olmadığı durumlarda ise en dış noktadan maske takmalarına izin verilecek. Ziyaretçilerin okula kabul edilmesi gerektiğinde HES kodu kontrol edilecektir.

Okulların açılmasıyla birlikte kantinler, kafeteryalar ve pansiyonlar açılacak mı?

6 Eylül itibarıyla başlayacak yüz yüze eğitim ile Türkiye genelinde okul ve kurumlarda Kovid-19 önlemleri alınarak kantin, kafeterya ve pansiyonlar hizmete açılacak. Pansiyon okulları için 5.872 yeni aşçı ve yardımcı destek personeli oluşturuldu.

02 Eyl 2021 - 11:59 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Erzurum Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Erzurum Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Korona aşısı sizce zorunlu olmalı mı?