Asgari ücrette beklenen değişiklik!

Asgari ücretle çalışan milyonlarca kişinin kazancı Ağustos ayı ile birlikte gelir vergisi dilimine girdi. Böylece asgari ücretin vergi dilimi geçen yıla göre bir ay daha erken arttı. Bu gelişmeyle birlikte asgari ücretin aldığı maaş miktarı da değişecek. Asgari ücret değişecek mi? Ek asgari yaşam ödeneği ne olacak? İşte detaylar....

+2
Haber albümü için resme tıklayın

2021 yılı için bekar bir çalışana ödenen aylık asgari geçim indirimi tutarı 268.31 TL iken, evli ve eşi çalışmayan bir çalışana 321.98 TL olarak ödeniyor. Evli ve eşi çalışmayan bir çocuk sahibi çalışana 362.22 TL, beş çocuk sahibine ise 456.13 TL'ye kadar değişen tutarlarda ödeme yapılıyor.

Asgari geçim indirimi (AGI), çalışanın onunla birlikte bakmakla yükümlü olduğu kişilere verilen vergi indirimidir. 2007 yılından itibaren işveren tarafından devlet adına çalışanlara ödenen AGI gelir vergisinden mahsup edilmektedir.

Milliyet'in haberine göre, net ücretleri gelir vergisi tarifesi nedeniyle Ocak 2021'de ödenen net ücretin altında kalan ve sadece asgari geçim indirimi hesaplanan asgari ücretli işçilere bu yıl ek AGI ödemesi yapılacak. Peki asgari geçim indirimi ve ek AGI ödemesinin detayları nelerdir?

AGI tutarı asgari ücret üzerinden hesaplanır. Bu nedenle, her yıl asgari ücret ne kadar yüksekse, AGI tutarı da o kadar yüksek olur. AGI, çalışana hak kazandığı ayın maaşı ile birlikte nakit olarak ödenmelidir.

Ancak medeni durum, çocuk sahibi olma veya çocuk sayısındaki değişikliklere göre AGİ tutarı da değişeceğinden, çalışanın söz konusu değişikliği 'Aile Bildirim Formu' ile işverene bildirmesi gerekmektedir.

KİMLER FAYDALANIR?

AGİ uygulamasından ücretleri gerçek şekilde vergilendirilen gerçek kişiler, ücret gelirlerini yıllık beyanname ile beyan edenler, ücretli ve maaşlı çalışanlar ile geliri vergilendirilen tüm çalışanlar yararlanabilmektedir.

Çalışana ödenecek AGİ tutarı medeni duruma, çocuk sahibi olup olmamasına ve çocuk sayısına göre farklılık göstermektedir. AGI kapsamında ilgili yılda geçerli olan asgari ücretin yıllık brüt tutarı;

  • Mükellef, yani çalışanın kendisi için yüzde 50,
  • Geliri olmayan işsiz eşi için yüzde 10,
  • Çocukların her biri için ayrı ayrı; İlk iki çocuk için yüzde 7,5, üçüncü çocuk için yüzde 10 ve diğer çocuklar için yüzde 5 olarak hesaplanan indirim oranları uygulanır.

NASIL HESAPLANIR?

Bu hesaba göre, matrahın gelir vergisi tarifesinin ilk dilimine tekabül eden oran ile yani yüzde 15 ile çarpılması ve 12'ye bölünmesi ile bulunan tutar her ay için AGİ'dir. Bu anlamda, örneğin 2021 yılı için bekar bir çalışana ödenen aylık AGİ tutarı 268.31 TL iken, evli ve eşi çalışmayan bir çalışana 321.98 TL ödeniyor.

Eğer evli ve eşi çalışmayan çalışanın bir de çocuğu olmuşsa çocuk sayısına göre 362.22 TL'den (bir çocuk sahibi) 456.13 TL'ye (beş çocuk sahibi) kadar değişen tutarlarda ödeme yapılıyor.

EŞLER ÇALIŞIYORSA!

Her iki eşin de ücret karşılığı çalışması halinde çocuklar sadece sosyal güvenlik yönünden tabi oldukları eşin bildirimine dahil edilir. AGI, çalışan tarafından bakılan 18 yaşın altındaki veya eğitimine devam edenler için 25 yaşın altındaki çocuklar için alınır.

EK AGİ UYGULAMASI!

301 seri numaralı Gelir Vergisi Genel Tebliği'nin 13. maddesindeki düzenlemeye göre; Gelir vergisi tarifesi nedeniyle net ücretleri Ocak 2021 için ödenen net ücretin altında kalan asgari ücretli çalışanlara (sadece asgari geçim indirimi hesaplananlar) ek AGİ verilecektir.

Buna göre tarifeden kaynaklanan tutar kaybının yaşandığı aylar için aylık hesaplanan fark tutarı (net ücret ile net ücretin altındaki tutar arasındaki fark) ücretlinin asgari geçim indirimi tutarına eklenecektir.

Burada 'net ücret' olarak ifade edilen tutar, yasal kesintiler sonrasındaki ücret tutarına asgarî geçim indiriminin ilavesi sonucu oluşan tutardır. Örneğin, asgari ücretle çalışan bekar bir personelin 2021 yılı ocak ayında asgari geçim indirimi dâhil net ücretinin 2.825,90 TL olduğunu varsayalım. Bu çalışanın ikinci gelir vergisi dilimine geçiş yapması sebebiyle;

  • 2021 yılı ağustos ayı net ücreti 2.809,55 TL'ye,
  • Eylül, ekim, kasım ve aralık ayı net ücreti ise 2.673,86 TL'ye düşmektedir.

Söz konusu çalışanın, ağustotan itibaren eline geçen net ücreti, ocakta eline geçen tutarın (2.825,90 TL'nin) altında kalmaktadır. Bu sebeple, çalışana;

  • Ağustos ayı için 16.35 TL (2.825,90 -2.809,55),
  • Eylül, ekim, kasım ve aralık ayları için ise 152.04 TL (2.825,90 - 2.673,86) ilave AGİ ödenmesi gerekir.

01 Eyl 2021 - 12:27 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Erzurum Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Erzurum Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Korona aşısı sizce zorunlu olmalı mı?