Ek gösterge çalışmalarında son dakika yaşanan gelişmeler! İşte ilk taslak!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in toplu sözleşme görüşmelerinde 3600 ek göstergeye ilişkin "çözülecek" açıklamasının ardından milyonlarca memur, 3600 ek göstergeyle ilgili gelişmelere odaklandı. Yetkililerinin ulaştığı son dakika bilgilerine göre; 3600 ek gösterge artışı için çalışmalara başlandı.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

4 meslek grubu için daha önce yapılan çalışmaların diğer başlıkları da kapsaması beklenmektedir. Bu konuda hazırlanan taslaklara ulaşan Sabah Memurları ilk taslağı yayınlar. Durum, eğitim, unvan ve diğer parametrelere göre hazırlanan diğer taslaklar çok yakında Memurlar'da olacak.

Milyonlarca memur ve aileleri, toplu sözleşme görüşmelerinde gündeme gelen ve sözleşme metnine giren 3600 ek gösterge artışına ilişkin gelişmeleri takip ediyor. Çünkü söz konusu artış, memurların mevcut maaşlarını artıracak ve asıl etkiyi emekli maaşları ve emekli ikramiyeleri üzerinde yapacaktır.

MEMURLARA ULAŞTI!

Hem Çalışma Bakanlığı hem de Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 3600 ek gösterge üzerinde çalışma başlatıldı. Bu konuda daha önce çalışmalar yapılmış ve maliyetler hesaplanmıştır. Hatta bu konuda bazı kanun tasarıları hazırlanmıştır. Bu taslaklar Memurları tarafından alındı.

3600 ek gösterge sorunu ilk olarak polis, hemşire, din görevlileri ve öğretmenler için gündeme gelmiş ve bu konuda bazı çalışmalar yapılmıştır. Ancak sorunun diğer memurlar arasında belirgin olması nedeniyle kapsamın genişletilmesi gündeme geldi. Çünkü ek göstergeler arasında da dengesizlikler var.

Örneğin bir şube müdürünün ek göstergesi 2200 iken, kendisine bağlı bir memurun ek göstergesi 3600 olabilir. Yapılacak iş unvanları arasındaki ek göstergelerin dengesizliğinin giderilmesi amaçlanır. Tasarruf teşvik fonu, taşeron alımı, emeklilere uyum gibi devrim niteliğinde bir değişiklik olacak ek gösterge düzenlemesi kapsamlı bir çalışmayı da içeriyor.

ŞUBE MÜDÜRLERİ BEKLİYOR!

Öncelikle 6698 sayılı Devlet Memurları Kanununun ek gösterge tablosundaki tüm başlıklar. 657 yeniden değerlendirilecek. Bu nedenle kapsam, öğretmen, polis, hemşire ve din görevlisi dışındaki unvanların incelemesini sağlayacaktır.

Bu noktada şube müdürleri, şefler, daire başkanları, müfettişler, meslek mensupları, uzmanlar, genel müdür yardımcıları, üniversitelerde genel sekreterler, daire başkanları gibi idari kadrolar yer alabilir. Bu noktada idari olmayan memur kadroların da gözden geçirilmesi beklenmektedir.

Söz konusu çalışma için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bürokratları ile Hazine, Maliye Bakanlığı, SGK ve Cumhurbaşkanlığı bürokratları birlikte çalışacak. İşin mali boyutu nedeniyle yapılacak artışlar ve kapsamları da yeniden hesaplanacaktır.

3 MADDELİK TASLAK!

Bu taslak çalışma 3 maddeden oluşmaktadır. Burada sadece dört meslek grubu ele alınırken statüye göre değil, eğitim düzeyine göre bir çalışma yapılmıştır. Ancak hazırlanan diğer alternatif taslaklarda duruma göre 3600 ek gösterge artışı tartışılmaktadır.

Ayrıca 4 meslek grubunun ek göstergesi artırıldıktan sonra bundan etkilenecek diğer unvanlar ve meslek grupları üzerinde de çalışmalar yapılmıştır.

  • Taslak metinde 3600 ek göstergenin hazırlanmasında genel gerekçe, "657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak hemşire, öğretmen, Birinci Sınıf haricindeki Emniyet Müdürü Sıfatını kazanmış olanlar ile bu hizmet sınıfındaki polis ve diğer personel ile "Din Hizmetleri Sınıfı"ndaki en az dört yıllık dini yüksek öğrenim mezunlarının ek göstergeleri kazanılmış hak aylık dereceleri itibariyle yükseltilerek söz konusu personelin 1 inci derecedeki ek göstergelerinin 3600'e yükseltilmesi amaçlanmıştır" ifadeleriyle açıklanıyor.
  • Madde gerekçesinde ise "657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak hemşire, öğretmen, Birinci Sınıf haricindeki Emniyet Müdürü Sıfatını kazanmış olanlar ile bu hizmet sınıfındaki polis ve diğer personel ile "Din Hizmetleri Sınıfı"ndaki en az dört yıllık dini yüksek öğrenim mezunlarının ek göstergeleri kazanılmış hak aylık dereceleri itibariyle yükseltilerek söz konusu personelin 1 inci derecedeki ek göstergelerinin 3600'e yükseltilmesi amaçlanmıştır" deniliyor.

Taslağın açıklamalar kısmında ise; "Söz konusu Kanun teklifi taslağı ile;

  1. 657 sayılı Kanuna tabi olarak Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfında görev yapan ve en az 4 yıl süreli yükseköğretim veren fakülte ve yüksekokullardan mezun öğretmenlerin kazanılmış hak aylık dereceleri itibariyle ek gösterge rakamları artırılarak anılan unvanda görev yapanların 1 inci derecedeki ek göstergeleri 3000'den 3600'e yükseltilmiştir.
  2. 657 sayılı Kanuna tabi olarak Sağlık Hizmetleri Sınıfında görev yapan ve en az 4 yıllık hemşirelik yükseköğrenim mezunu hemşirelerin kazanılmış hak aylık dereceleri itibariyle ek gösterge rakamları artırılarak anılan unvanda görev yapanların 1 inci derecedeki ek göstergeleri 3000'den 3600'e yükseltilmiştir.
  3. 657 sayılı Kanuna tabi olarak Din Hizmetleri Sınıfında görev yapan ve en az dört yıllık dini yükseköğrenim mezunu olanların kazanılmış hak aylık dereceleri itibariyle ek gösterge rakamları artırılarak anılan unvanda görev yapanların 1 inci derecedeki ek göstergeleri 3000'den 3600'e yükseltilmiştir.
  4. 657 sayılı Kanuna tabi olarak Emniyet Hizmetleri Sınıfında görev yapan birinci sınıf haricindeki emniyet müdürü sıfatını kazanmış olanlar ile en az 4 yıl süreli yükseköğretim veren fakülte ve yüksekokullardan mezun polis ve başpolislerin kazanılmış hak aylık dereceleri itibariyle ek gösterge rakamları artırılarak anılan unvanda görev yapanların 1 inci derecedeki ek göstergeleri 3000'den 3600'e yükseltilmiştir.

TASLAK KAPSAMI GENİŞLEYECEK Mİ?

Bahsettiğimiz gibi bu taslaklar sadece 4 meslek grubu için yapılırken yeni çalışmalarla kapsamı genişletmek mümkün olacaktır. Çalışmalar sırasında dikkat edilecek hususlardan biri de ek gösterge artışının kapsamı olacaktır.

Daha önceki çalışmalarda sadece 4 yıllık üniversite mezunlarını ve belirli meslek gruplarını kapsayacak bir çalışma vardı. Şimdi bu kriterlerin değişip değişmeyeceği değerlendirilecek. Statüye göre artış yapılırsa lise mezunları da yararlanacak. Ayrıca ek gösterge artışının sadece mevcut veya emekli memurları etkileyip etkilemeyeceği de çalışma gündeminde olacak.

NEYİ DEĞİŞTİRECEK?

Memur maaş hesaplamasında kullanılan kriterlerden biri olan ek göstergedeki artış cari maaşları artırıyor ancak asıl etkisi emekli ikramiyesi ve emekli maaşı üzerinde oluyor. Ek göstergelerin 2200'den 3000'e ve 3600'e çıkarılmasıyla 2 milyona yakın polis, öğretmen, hemşire, din görevlisi ve idarecinin emekli ikramiyesi ve emekli maaşı önemli ölçüde artacak.

Memur maaş hesaplamasında kullanılan kriterlerden biri olan ek gösterge rakamları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık göstermektedir. 3600 ek göstergesi ve daha düşük maaşı olan bir memur aynı olmayacaktır.

3600 EK GÖSTERGE KAZANÇLARI!

Mevcut maaş - İkramiye - Maaş - 3600 sonrası ikramiye - Fark maaş - İkramiye

Öğretmen: 4.273 - 153.980 -5.213 -187.962 -943 -33.982

Polis: 4.273 - 153.980 -5.213 -187.962 -943 -33.982

Hemşire: 4.150 - 149.665 -5.213 -187.962 -1.063 -38.297

İmam-hatip 4.270 - 153.980 -5.213 -187.962 -943 -33.982

EK GÖSTERGE 2200'DEN 3600'E ÇIKARSA!

Emekli maaşı artışı 1.200 TL

İkramiye artışı 45.210 TL

EK GÖSTERGE 3000'DEN 3600'E ÇIKARSA!

Emekli maaş artışı 1.100 TL

İkramiye artışı 41.500 TL

Not: Rakamlar ortalamadır. Kıdem, derece ve unvana göre farklılık gösterir.

31 Ağu 2021 - 22:12 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Erzurum Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Erzurum Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket EYT ve genel af çıkar mı?