SGK hesaplıyor, işveren karşılıyor! Detaylar haberimizde...

Milyonlarca çalışan ve işveren için geçerlidir. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından hesaplanır ve işverenden tahsil edilir. Türkiye'de her üç çalışandan biri sigortasız çalışıyor. Sigortasız işçi, işyerinde çalışırken kaza geçirirse, sigortalı işçiye sağlanan haklardan yararlanır.

Haber albümü için resme tıklayın

Malul olan işçi kalıcı iş göremezlik geliri, vefatı halinde ailesine aylık maaş ödenir. Sigortasız işçi için Sosyal Güvenlik Kurumu ( SGK) tarafından yapılan veya yapılacak tüm ödemeler, aylıklar ve gelirler, kazada kusur olmasa dahi onu çalıştıran işverenden tahsil edilir.

Çalışanları ve işverenleri ilgilendiriyor. Çalışana ödeme yapılır. Sigortasız işçi çalıştıran işveren, iş kazası geçiren işçinin tüm masraflarını karşılamak zorundadır. Kanuna göre 4/a (SSK) statüsünde istihdam edilen kişilerin işe başlamadan önce sigorta giriş bildirimlerini Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) iletmeleri gerekmektedir.

Ancak inşaat, balıkçılık ve tarım iş yerlerinde işe başladıkları gün işe giriş bildirgesi verilebilir. Bir sosyal güvenlik müfettişi bu üç istisna dışında sektör dışındaki işyerlerine gittiğinde işyerinde bulunan herkesin sigortalı olması gerekir. Aksi takdirde idari para cezası uygulanacaktır. İşverenin "İşçi bugün işe başladı, bugün sigorta girişini yapıyoruz" demesi mümkün değil.

Türkiye'de sigortasız işçi çalıştırmanın yaygın olduğu bir gerçektir. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre her 3 işçiden 1'i sigortasız yani kayıt dışı çalışıyor. Her gün yüzlerce iş kazası meydana geliyor. Bunların bir kısmı ölümle, bir kısmı yaralanma ile sonuçlanmaktadır.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu, işçilere iş kazaları konusunda bazı haklar vermektedir. Sigortalı olsun ya da olmasın, yaralanan işçinin tüm sağlık giderleri SGK tarafından karşılanır. İşçiye raporlu olduğu süre boyunca geçici iş göremezlik geliri ödenir, yani rapor ücreti ödenir.

Bu durum devam ettiği sürece kazanma gücünü yüzde 10 veya daha fazla kaybeden işçi kalıcı iş göremezlik geliri alır. İşçi ölürse eşine, çocuklarına (şartlar sağlanmışsa anne ve babasına) ölüm geliri ödenir.

İŞ KAZASI OLDUĞUNU BİLDİRİN!

İşveren, iş kazasını derhal o yerdeki yetkili kolluk kuvvetlerine, kazadan sonra en geç 3 iş günü içinde SGK'ya bildirmek zorundadır. Aşağıda açıklayacağım gibi, sigortasız işçinin iş kazası geçirmesi durumunda işverene ağır bir yük getirdiği için işveren bildirim yapmaktan imtina edebilir.

Hatta işçiyi veya ailesini “kendimiz halledelim” diye ikna etmeye çalışabilir. Böyle bir teklifi kabul eden işçi ve ailesi mağduriyet yaşayabilir ve yasal haklarını alamayabilir. Bu nedenle sigortasız çalışırken kaza geçiren işçi veya işçinin ailesi, iş kazasını mutlaka yetkili kolluk kuvvetlerine ve SGK'ya bildirmelidir. İşverenin rapor edip etmediğini beklemeye veya öğrenmeye çalışmanıza gerek yoktur.

İŞVERENİN HATASI OLMASA BİLE SORUMLUDUR!

Sigortalı işçi iş kazası geçirdiğinde, işverenin kusurlu olup olmadığı ve kaza olmaması için gerekli önlemleri zamanında alıp almadığı kontrol edilir. Kusur varsa kusuru oranında sorumlu tutulur. Kusur yoksa işverenin hiçbir sorumluluğu yoktur.

Ancak sigortasız işçi iş kazası geçirdiğinde işveren yüzde 100 kusurlu sayılır. Yüzde 100 kusurlu olduğu düşünülen işveren ağır yaptırımlarla karşı karşıya kalıyor.

SİGORTASIZ İŞÇİ ÇALIŞTIRAN İŞVERENE AĞIR FATURA ÇIKAR!

SGK, işçinin iş kazası nedeniyle yaptığı tüm sağlık giderlerini ve hastalık izni süresince işçiye verdiği geçici iş göremezlik ödeneğini işverenden alır. Sigortasız işçi çalıştıran işverene idari para cezası uygulanır.

İşveren, sigortalı işçileri için bir yıl süreyle 5 puanlık prim indiriminden yararlanamaz. Örneğin, işyerinde 10 işçi varsa, işveren bu işçilerin bir yıl boyunca toplam brüt ücretlerinin yüzde 5'i oranında prim indiriminden mahrum bırakılır.

İşçi sakat kalır, meslekte kazanma gücünün yüzde 10 veya daha fazlasını kaybederse, bu durum devam ettiği sürece kendisine kalıcı iş göremezlik geliri verilir. İşçi daha sonra tekrar çalışmaya başlasa bile kalıcı iş göremezlik geliri almaya devam eder.

İşçi, çalışmaya başladığı ilk gün bile iş kazası sonucu vefat ederse, ölüm geliri eşine ve çocuklarına ve şartları sağlayan anne ve babasına aittir. SGK, mevcut sürekli iş göremezlik geliri ve ölüm geliri tutarını hesaplayarak işverenden tahsil eder.

Bu durumda işveren yüz binlerce liraya ulaşan çok yüksek bir borçla karşı karşıya kalmaktadır. Böyle bir ceza, birçok işletmeyi ve işvereni iflasa maruz bırakabilir. Bu riskten kaçınmak için işletmeler sigortasız işçi çalıştırmaktan kaçınmalıdır. (Habertürk)

31 Ağu 2021 - 16:29 - Ekonomigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Erzurum Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Erzurum Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket EYT ve genel af çıkar mı?