Diyanet işleri başkanlığına personel alımı! İşte detaylar...

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde 200 personel istihdam edilecek ve bu personel 30 ülkede görev yapabilecek. ABD'de, Almanya'da ve daha birçok ülkede asgari 2.000$ maaşla iş bulabilirsiniz. Yurt dışındaki vatandaşların ve Müslümanların kültürel bağlarını güçlendirmek amacıyla her yıl birçok Diyanet personeli yurt dışına çıkmaktadır.

Haber albümü için resme tıklayın

İşe yeni alınan personel için son başvuru tarihi 31 Ağustos'ta sona erecek. Diyanet'in 200 din görevlisinin alımı için aranan şartlar merak edilen konulardan biri oldu. Rica etmek; 2.000 TL maaşla personel alımı hakkında merak edilen bilgiler!

Yurt dışında yaşamak ve çalışmak isteyenler için personel alımı devam etmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı'na katılacak toplam 200 personel 30 ülkede görev yapabilecek. Din görevlileri, yurt dışında kültürel bağların güçlendirilmesinden, din hizmetlerinin ve din eğitimi faaliyetlerinin yürütülmesinden sorumlu olacak.

Personelin maaşları pozisyona göre değişiklik gösterecek ve maaşları ortalama 2.000 $ olacaktır. İşte 2000 TL maaşla personel alımının detayları!.

Diyanet İşleri Başkanlığı, 200 anlaşmalı din görevlisini yurt dışına gönderecek. Sınavlarda başarılı olabilmek için her sınavdan yüz tam puan üzerinden en az 70 (yetmiş) puan almak gerekir. Sınav ve sonuçları ile ilgili tüm duyurular:

Başkanlığımız www.diyanet.gov.tr https://disiliskiler.diyanet.gov.tr "duyurular" bölümünde yapılacaktır. Bu adreslerden yapılacak tüm duyurular adaylara tebliğ edilmiş sayılacak ve yazılı olarak tebligat yapılmayacaktır.

DİYANET 200 DİN GÖREVLİSİ ALIMI İÇİN ARANAN ŞARTLARI

a) İlgili ülke vatandaşlığına veya süresiz oturma iznine sahip olmak,

b) Lisans düzeyinde dini yükseköğrenim mezunu olmak veya Yükseköğretim Kurulu tarafından denkliği kabul edilen yurtdışında bir İslam ilahiyatı bölümü mezunu olmak (Yükseköğretim Kurulu ( YÖK) tarafından onaylanmış Denklik Belgesine sahip olmak), (Adaylar ÖSYM'den eşdeğerlik belgelerini kendileri alacaklardır.)

c) İstihdam edilecek ülkede konuşulan resmi dil veya o ülkede yaygın olarak kullanılan dillerden birisi için; sınav son başvuru tarihi itibariyle Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından (YDS) 5 yıl içinde en az elli (50) puan almış olmak ya da uluslararası geçerliği olan sınavlardan ÖSYM tarafından en az YDS'nin elli (50) puan dengi kabul edilen bir belgeye sahip olmak. (Adaylar ÖSYM'den eşdeğerlik belgelerini kendileri alacaklardır.) Ancak, görev yapacağı ülke dilinde ilk, orta veya yükseköğrenimini tamamlayanlarda o ülkede konuşulan dillere ilişkin dil yeterlik şartı aranmaz,

d) Kamu haklarından mahrum bulunmamak,

e) Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahküm olmamak,

f) Askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş olmak ya da askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak,

g) Görevini yapmasına mani olabilecek akıl, ruh ve vücut sağlığı ile ilgili her hangi bir engeli bulunmamak,

h) İstihdam edileceği ülkede çalışmasına engel bir durumu bulunmamak,

i) Yürütülecek hizmetlerin gerekli kıldığı ölçüde Türkçe bilmek ve Türkçeyi kullanma becerisine sahip olmak,

j) İtikat, ibadet, tavır ve hareketlerinin İslam törelerine uygunluğunun çevresinde bilinir olduğu şeklindeki ortak niteliği taşıyor olmak,

k) Yurtdışı hizmetinin gerektirdiği temsil yeteneğine sahip olmak,

DİN GÖREVLİSİ BAŞVURU İŞLEMLERİ!

a) II. Bölümde belirtilen şartları taşıyan adaylar, 13.08. 2021-31.08.2021 tarihleri arasında Yurt Dışı Sözleşmeli Din Görevlisi Başvuru Ekranı linkinden mesai bitimine kadar başvuruda bulunabileceklerdir.

1. Başvurular, Yurt Dışında, Müşavirlik/Ataşelik/Koordinatörlüklerce, Yurtiçinde bulunanlar Diyanet İşleri Başkanlığı Dışilişkiler Genel Müdürlüğünce DİBBYS (İKYS) sorumluları tarafından kontrol edildikten sonra sistem üzerinden onaylanacaktır.

2. Başvuru Ekranında istenilen bilgiler hatasız ve eksiksiz bir şekilde doldurulacaktır.

3. Aday Bilgi Formu (özgeçmiş) Duyurular bölümünden indirilerek adayın kendi el yazısı ile doldurulup başvuru ekranından sisteme yüklenecektir.

4. Dini yükseköğrenim lisans diplomasının Müşavirlikçe/Ataşelikçe/Koordinatörlükçe onaylı sureti, başvuru ekranından sisteme yüklenecektir.

29 Ağu 2021 - 23:34 - Ekonomigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Erzurum Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Erzurum Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket EYT ve genel af çıkar mı?