İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ile yeni genelge gönderildi!

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “2021-2022 Eğitim Öğretim Yılında Alınacak Trafik Tedbirleri” konulu genelge gönderdi.

Büyütmek için resme tıklayın

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “ 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılında Alınacak Trafik Tedbirleri” konulu genelge gönderdi. 5 başlık altında gönderilen genelgede, yeni dönemde okul servislerinde ve okul çevrelerinde alınacak tedbirler ile yürütülecek denetimler ve bilgilendirme/ farkındalık çalışmaları anlatıldı.

Genelgeye göre Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından hazırlanan rehberlerde okul servisleri esas alınacak. Otobüsle ulaşımı sağlayan otobüs şoförleri, rehber personel, öğrenciler, öğretmenler ve çalışanlar kişisel hijyen kurallarına uygun hareket edecek ve araçta mutlaka tıbbi maske kullanacaklardır.

Araçların giriş kapısının yanına el antiseptiği konulacak ve araçta öğrenciler için tıbbi maske bulundurulacaktır. Servislerde koltuklar numaralandırılacak ve oturma listesi oluşturulacaktır. Bu liste serviste görünür bir yere asılacak, böylece servis kullanıcıları aynı yere oturacak.

EĞİTİM FAALİYETLERİ NELER!

Taşımalı eğitimlerde kullanılan araçlar da dahil olmak üzere tüm okul servis araçları, şoförler ve rehber personel için trafik güvenliği bilinci artırılacaktır. Her grup için bir gün 'Okul Otobüsü Şoförleri ve Rehber Personeli Bilgilendirme Eğitimleri' düzenlenecektir.

Milli Eğitim Müdürlükleri ile işbirliği yapılarak öğretmen, öğrenci ve velilerden belirlenen gönüllülerin başvuruları okul yönetimleri tarafından alınacaktır. Karayolları Trafik Kanunu ve Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin ilgili maddeleri doğrultusunda 'Yanlış Sürücüye Kırmızı Düdük' kampanyası ile bu kişilere 'Okul Bekçi Eğitimleri' düzenlenecektir.

Tüm okul geçiş görevlilerine kırmızı düdük verilecektir. Okullarda trafik güvenliği ile ilgili uygulamalı ve teorik dersler verilecektir. 'Kamusal Yerlerde Trafik Eğitimi' kapsamında vatandaşlara yönelik eğitimler kesintisiz olarak devam edecek.

DENETİMLER HAFTA BOYUNCA KESİNTİSİZ OLARAK YAPILACAK!

Eğitim kurumlarının açılış tarihlerine göre okul servislerinin denetimleri hafta boyunca kesintisiz olarak gerçekleştirilecek. Planlı denetimler akademik yıl boyunca devam edecektir. Okul idareleri ile irtibata geçilerek okul giriş çıkış saatlerinde, okul önü, çevresinde ve güzergâhlarında gerekli trafik tedbirlerini almak üzere ekip/personel görevlendirilir.

'Rehber personel' ve 'Okul Geçiş Görevlileri' tarafından tespit edilen trafik kural ihlalleri için hazırlanan Trafik Kural İhlal Tespit/Bildirim raporları trafik birimleri tarafından kontrol edilerek trafik idari para cezası karar raporuna dönüştürülecektir.

Yaya veya okul geçitlerinden geçen veya geçmek üzere olan öğrenci ve diğer yayalara ilk geçiş hakkını vermeyen sürücüler hakkında gerekli cezai işlem yapılacaktır. Okul içinde ve çevresinde yatay ve dikey trafik işaretleri, hız kontrol elemanları, indirme ve bırakma cepleri, aydınlatma, okul önü bariyerleri, butonlu sinyalizasyon sistemleri ve benzeri fiziksel önlemler kontrol edilecektir.

Eksiklik durumunda yolun yapımından ve bakımından sorumlu kurum ve kuruluşlarla iletişime geçilerek eksiklikler giderilecektir.

ARAÇ TAKİP SİSTEMİ DAHİL OLACAK!

Okul servis araçlarının denetiminde Karayolları Trafik Kanunu ve Yönetmeliği ile Okul Servis Araçları Yönetmeliği hükümlerine uyulacaktır. Belediyeler tarafından düzenlenen 'Okul Otobüsü Araç Özel İzin Belgesi' ve 'Okul Otobüsü Bakım ve Onarım Takip Formu' olacaktır.

Yönetmelikte belirtildiği gibi standartlara uygun 'okul aracı' harfi ve 'dur' kırmızı ışık araç üzerinde ve çalışır vaziyette olacaktır. Aracın ön ve arka kısımlarını gösteren görüntülü ve sesli uyarı sistemi, geri vites lambaları ve bağlı sesli uyarı sistemleri, koltuk sayısını gösteren etiket donanımı kullanılacak ve çalışır durumda olacaktır.

Araç kapıları sürücü tarafından açılıp kapanabilecek şekilde otomatik olacak veya aracın sürücüsü tarafından manuel (mekanik) kontrol edilecektir. Araçlarda en az otuz gün kayıt yapabilen araç takip sistemi bulunacaktır.

Okul otobüsünün camları sabitlenecek ve camlara renkli film yapıştırılmayacak. Aracın her koltuğunda emniyet kemeri bulunacak ve bu kemerler kullanılacak. Araçlar temiz, bakımlı ve güvenli durumda olacaktır.

Okul öncesi ve ilkokul öğrencilerinin ulaşımları sırasında araçlarda rehber personel bulunacaktır. Sürücü ve rehber personel, 'Okul Servis Araçları Yönetmeliği'nde belirtilen şartları yerine getirecektir. Sürücü araçta sigara içmeyecek veya sigara içilmesine izin vermeyecektir.

Ulaşım hizmeti sırasında görüntü ve müzik sistemleri kullanılmayacaktır. Taşıma limitinin üzerinde öğrenci taşınmayacaktır. Shuttle sürücüleri, yükleme ve boşaltma kuralları başta olmak üzere diğer tüm trafik kural ve yükümlülüklerine uyacaktır.

Her araç için 'Okul Servis Araçları Muayene Formu'ndaki hususlar titizlikle kontrol edilerek, eksiklik veya kural ihlali tespit edilenlere cezai işlem uygulanacaktır.

EK TEDBİRLER PLANLANACAK!

Okul ortamında meydana gelen kazalara ilişkin risk analizi değerlendirilerek bu bölgelerde ek önlemler planlanacaktır. Sürücülerin yaya ve okul geçitlerinden önce dikkatini artırmak, yavaşlamak ve ilk geçiş hakkını yayalara vermek amacıyla, tüm aydınlatılmamış okul ve yaya geçitlerine yaklaşan araçlar yönünde 'önce yaya' görüntüleri çizilecektir.

Okul, hastane, alışveriş merkezi gibi yayaların yoğun olduğu veya trafik akışının yayalar için risk oluşturduğu yerlerde, cadde, sokak ve güzergâhların etrafında maksimum hız sınırının saatte 30 kilometreye indirilmesi sağlanacak. 

Okul servisi ulaşım faaliyetlerinin düzenli ve güvenli bir şekilde yürütülebilmesi için okul servisinin çalışma koşulları için eğitim-öğretim dönemi başlamadan önce vali ve kaymakamların başkanlığında ilgili paydaşların katılımıyla araçlar ve karşılaşılan sorunların çözümü için bir toplantı yapılacaktır.

Rehber personel ve okul kapısı görevlileri tarafından hazırlanan ihlal tespit raporları, tespit tarihinden itibaren üç iş günü içerisinde okul yönetimlerine teslim edilecektir. Bu tutanaklar takip eden üç iş günü içerisinde rapor karşılığında trafik kontrol birimine veya ekiplerine teslim edilir.

GENEL GÜVENLİK VE HAYATA İLİŞKİN ÖNLEMLER!

Okullarda, özellikle öncelikli okullarda maksimum güvenlik, okullara kurulan güvenlik kameralarının işlerliği kontrol edilecek ve 'Kentsel Güvenlik Yönetim Sistemi'ne (KGYS) entegrasyonları tamamlanacak.

Diğer okullarda ise KGYS'ye entegre olma şartı aranmaksızın öncelikli derecelere tahsis edilen okullardan başlanarak okul güvenlik kamera sistemleri tamamlanacak. Okulun çevresinde terk edilmiş olduğu tespit edilen binalarla ilgili alınacak tedbirler gözden geçirilecek.

Özellikle uyuşturucu ve uyarıcı maddelerle mücadelede okulların duyarlı olduğu belirlenen yerlerde açık sigara satışının önüne geçilecek. Okul çevresinde internet kafe, oyun odası gibi yerler denetlenecek.

27 Ağu 2021 - 12:09 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Erzurum Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Erzurum Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Korona aşısı sizce zorunlu olmalı mı?