2 ayda bir 650 tl! Kimler alabilir? Başvuru şartları nelerdir?

Başvuruda tespit edilen ve eşi vefat eden kadınlara 2 ayda bir 650 TL ödeniyor. PTT veya ATM'lerden para çekilebilir. Eşi vefat etmiş kadınların mağdur olmaması için devlet tarafından destek sağlanmaktadır.

Büyütmek için resme tıklayın

Sosyal güvencesi olmayan kadınlara da devlet yardımı yapılmaktadır. İlgili vakıflar aracılığıyla kadınlara maddi ve sosyal destek sağlanmaktadır. Ölen eş, ölüm aylığına hak kazanabilmek için asgari şartları yerine getiriyorsa, ölüm aylığından kimlerin yararlanabileceğinin belirlenmesi için "dul aylığını kim alacak" sorusunun yanıtlanması gerekir.

Hesaplara 650 TL yatırılır. 2 ayda bir eşi vefat eden kadınlara destek sağlanmaktadır. Bu hakka sahip olan kadınların başvurmaları halinde hesaplarına 2 ayda bir 650 TL yatırılır. PTT veya ATM'lerden para çekilir.

Peki, dul aylığı başvurusu nasıl yapılır? Dul aylığı hangi durumlarda kesilir? Eşi vefat etmiş kadın vatandaşların, resmi ikametgahlarının bulunduğu il/ilçe sınırları içinde belirlenen (kaymakamlık bünyesinde bulunan) Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfı'na başvurmaları ile süreç başlamaktadır. Başvuruda nüfus cüzdanı dışında herhangi bir belge istenmemektedir.

ÖDEMELER NASIL YAPILIYOR?

Para PTT şubelerinden alınıyor. Sosyal Yardım Kartı'yla ATM'lerden çekim yapılabiliyor. Fakat kolluk kuvvetleri virüsle mücadele kapsamında bu ödemeyi evlere getiriyor.

BAŞVURULAR NEREYE YAPILIYOR?

Eşi vefat etmiş bayan vatandaşlar resmi ikametgahlarının bulunduğu il/ilçe sınırları içersinde belirleme edilen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfı'na (kaymakamlık içersinde oluyor) müracaat yapınca proses başlıyor. Başvuruda nüfus cüzdanı dışında rastgele bir belge istenmiyor.

Kocası ölen bayanlar, talep ederlerse muhtaçlık halleri inceleniyor. Kadın muhtaç olarak belirleme edilirse, sivil toplum kuruluşları, Belediyeler ve kaymakamlıklara, sosyal yardımlardan yararlanabilmek amacıyla müracaatta bulunabiliyorlar.

EŞİ VEFAT EDEN KADINLARIN SAHİP OLDUĞU HAKLAR!

Dul kadınlar çalışmasa ve güvencesi olmasa bile devlete göre belli bir miktar ödeme yapılır. Dul kadının maaşı iki ayda bir 650 TL olarak ödeniyor. Kocası vefat eden kadınlar, kocalarının en son çalıştığı kurum tarafından doldurulacak prim günlerinin sayısı yeterli ise dul ve yetim aylığı almaya hak kazanırlar. Ölen koca emekli olursa, sigorta aynı zamanda aylığının bir kısmını dul aylığı olarak da verebilir.

İKİ MAAŞ ALMA HAKKI!

Kocası vefat eden kadın, ölen babasından da emekli maaşı alabilir. Burada önemli olan nokta, ölen koca ile ölen babanın sigortalarının farklı olmasıdır.

Memur emeklisi kadın, SSK emeklisi olarak vefat eden eden babasından yetim aylığı alabilir mi?

İşçi olarak çalışan işçilerin ölümü halinde yetim kız çocuklarına aylık bağlanmasına ilişkin esaslar 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu ile 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda yer almaktadır.

Yetim aylığı işçinin kızına bağlanacaksa, yetim kızın memur, sigortalı, kefaletle bağlı veya yabancı mevzuatta çalışıyor olmaması gerekir. Ayrıca evli olmamanız gerekir. Bu nedenle çalışan bir kadın, çalışan bir babanın yetim aylığını alamaz.

Emekli sandığı memur emeklisi kadın vefat etmiş anne ve babasından yetim aylığı alabilir mi?

Emekli memurlar, baba veya anneleri vefatından dolayı devlet memuru sıfatıyla kendi aylıklarıyla birlikte aylık alamazlar. Yetim aylığı, ancak ölenin ödeyeceği yetim aylığının kendi aylığından fazla olması halinde alınabilir. Hem yetim aylığı hem de yetim aylığı alamazsınız.

Dul ve yetimlerden istenilen belgeler!

  • Kayıtlı bulundukları Nüfus Müdürlüğünden alınacak vukuatlı Nüfus kayıt örneği, (Eşin ölümüyle dul kalan yetimlerden eş ve anne veya babasının kayıtlı olduğu ilgili nüfus idaresinden alınacak olan vukuatlı nüfus kayıt örnekleri)
  • Nüfus Kayıt örneğine uygun olarak doldurulacak Kimlik araştırma belgesi, (Belgede yer alan bölümlerin çizgi çekilmeden ve boş bırakılmadan yazı ile açık ifade kullanılarak cevap verilmesi gerekmektedir)
  • 18 yaşını doldurmuş ve 25 yaşını geçmemiş erkek yetimlerden öğrenime devam edenlerden ilgili okul idaresinden alınacak olan tasdikli Öğrenim Belgesi aslı
  •  Aylık bağlanması istenilen Bireylere ait 3 adet fotoğraf
  •  Emekli iken ölenlere ait özel belge ve sağlık karnelerinin iadesi edilmesi
  • Erkek yetimlerden 18 yaşını doldurup da öğrenime devam etmeyenlerden ortaöğretimde 20 yaşına kadar, yükseköğretimde 25 yaşına kadar malul olanlar için tam teşekküllü Devlet Hastanesinden resimli ve onaylı olarak alınacak sağlık kurulu raporu aslı,Bu durumda olanlardan kayyum ve vasi tayini edilenlerden kayyum ve vasi ilamları,
  • Yine bu durumda olanlardan bağlı bulundukları il veya İlçe İdare Kurulunca düzenlenecek muhtaçlık belgesi ile mahalle muhtarınca onaylanacak mal bildirim belgesi
  • Sandığımıza gönderilecek belgelerin aslı veya ilgili makamlarca onaylanmış örneği (aslı olmalıdır)
  • Vefat edenin annesi, bekar, dul veya boşanmış ise müracaatı ile birlikte (1), (2), (4) ve (7) şıklarında belirtilen belgelerin düzenlenerek hangi Sandık ise gönderilmesi gerekmektedir
  •  Vefat edenin Babasının aylık talebinde bulunması halinde, (1), (2), (4) ve (7) şıklarında belirtilen belgelerin düzenlenerek Sandığımıza gönderilmesi gerekmektedir. Ancak, baba 65 yaşından küçük ise istenilen belgelere ek olarak tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınacak olan, çalışarak hayatını kazanıp-kazanamayacağını belirtir sağlık kurulu raporunun aslı istenilmektedir.

24 Ağu 2021 - 23:59 - Ekonomigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Erzurum Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Erzurum Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket EYT ve genel af çıkar mı?