Polis alımları başladı! PMYO başvuruları ve şartları nelerdir?

Polis Meslek Yüksekokulları'na (PMYO) 2.500 aday alınacak. Adaylar arasından başarılı olanlar polis olarak atanacak. 13 Ağustos'ta başlayacak başvurular yaklaşık 2 hafta sürecek. Başvurular e-Devlet üzerinden yapılabiliyor. 2.500 kişilik polis alımıyla ilgili tüm bilgilerin yer aldığı kılavuz yayımlandı. Peki 2021 PMYO polislik başvurusu nereden, nasıl yapılır? Başvurular için son gün ne zaman? Polislik taban puanları ve kontenjanları açıklandı mı? Tüm detaylar ve kılavuz linki haberimizde...

Haber albümü için resme tıklayın

2021-2022 eğitim öğretim yılında Polis Akademisi Başkanlığı tarafından PMYO'da eğitim görmek üzere 2.000 erkek, 500 kadın olmak üzere toplam 2.500 polis adayı alınacak. Başvuru şartları arasında TYT'den en az 200.000 ham taban puan ve üzeri puan almış olmak şartı bulunuyor.

Binlerce kişinin hayalini kurduğu polislik için başvurular internet üzerinden alınacak. Başvuru ücreti 150 TL olarak belirlendi. Başvuruda bulunan adaylar arasında 2.500 kişi PMYO'da eğitim gördükten sonra polis olarak atanacak. Peki 2021 PMYO polislik başvurusu nasıl yapılır? Polislik taban puanları ve kontenjanları açıklandı mı? İşte detaylar...

2500 POLİS ALINACAK!

Polis Meslek Yüksekokullarına, polis memuru olarak yetiştirilmek üzere 2.500 asıl aday alınacak. Başvurular 13-27 Ağustos 2021 tarihlerinde alınacak.

PMYO BAŞVURUSU NASIL YAPILACAK?

Polislik alımı için başvurular http://www.pa.edu.tr adresinden alınacak. Başvurular başladığında adaylar siteye girdikten sonra e devlet şifresi ile giriş yaparak işlemlerini yapabilecek.

Başvuru ücreti 150 TL'dir. Başvuru ücretleri PolisAkademisi Başkanlığı Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğünün Halkbank Gölbaşı Şubesi/ ANKARA
"2021 Yılı PMYO Giriş Sınavı" isimli hesabına yatırılacak.

Başvuru ücretleri sadece Halkbank şubelerinden, ATM'lerinden ve internet bankacılığından alınacak. Diğer bankalar aracılığı ile başvuru ücreti yatırma işlemi yapılmayacaktır.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Lise ve dengi okul mezunu olmak,
 • Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan 2021 Yükseköğretim Kurumları Sınavı TYT puan türünden en az (250.000) ham taban puan ve üzeri puan alanlar, şehit ve vazife malulü olanların eş ve çocuklarından ise 2021 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı TYT puan türünden en az (200.000) ham taban puan ve üzeri puan almış olmak. (NOT: Emniyet Teşkilatında çalışan veya Emniyet Teşkilatından emekli olanların eş ve çocukları bu kapsamda yer almamaktadır.)
 • 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla (1 Ekim 2021) 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibarıyla (01 Ocak 2021) 26 yaşından gün almamış olmak, (01 Ocak 1996 – 01 Ekim 2003 tarihleri arasında doğmuş olmak),
 • Bayanlar için 162 cm. erkekler için 167 cm. den kısa boylu olmamak, beden kitle indeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak,
  Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak,
 • Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak.
 • 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisinin ve evli ise eşinin; Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak,
 • Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak.
 • Geçici kayıt tarihi itibarıyla herhangi bir siyasî partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak.
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
 • Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak,
 • Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak,
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.

21 Ağu 2021 - 23:40 - Eğitimgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Erzurum Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Erzurum Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket EYT ve genel af çıkar mı?