Öğrenim ve katkı kredi borçlarını yapılandırma!

Öğrenci ve katkı kredisi borçlarının yeniden yapılandırılması için son tarih 31 Ağustos'ta sona erecek. İlgili kanun kapsamında henüz ödenmemiş veya vadesi dolmamış eğitim ve katkı kredisi borçları 9 Haziran itibarıyla yeniden yapılandırılıyor. 31 Ağustos'a kadar başvuru sahipleri borçlarını yeniden yapılandırarak birikmiş gecikme ücretlerinden kurtulabilirler.

Büyütmek için resme tıklayın

Gelir İdaresi Başkanlığı verilerinden yapılan derlemeye göre, 7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Hakkında Kanun kapsamında 9 Haziran 2021 tarihi itibarıyla ödenmemiş veya henüz muaccel olmayan öğrenim kredisi borçları yeniden yapılandırılabilecek.

Yeniden yapılandırma kapsamındaki eğitim ve katkı kredisinin asıl borcu ve gecikme zammı yerine Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) oranına göre güncellenen tutarın ödenmesi halinde birikmiş gecikme zammının tamamı tahsil edilir. feragat etti.

Bu borçlar, borçlunun tercihine bağlı olarak nakit veya taksitler halinde ödenebilir. Taksitlerin ödeme süresinin son gününün resmi tatil gününe rastlaması durumunda tatili takip eden ilk iş günü mesai bitiminde sona erecektir.

Yeniden yapılandırılan borçlar taksitli olarak ödenecek ise başvuru sırasında 6, 9, 12 veya 18 eşit taksitte ödeme seçeneklerinden biri seçilir. İlk taksitin 30 Eylül 2021 tarihine kadar, kalan taksitlerin ise sonraki iki aylık dönemlerde ödenmesi gerekmektedir.

Taksitli ödemelerde ise 12 ayda 6 taksitte yapılacak ödemelerde 1,09, 18 ay 9 taksitte 1,135, 24 ay 12 taksitte 1,18 ve 1,27 katsayıları uygulanarak tahsilat gerçekleştirilecektir. 36 ay 18 taksitle. Başvuru sırasında seçilen taksit sayısından daha az taksitle ödeme yapmak mümkündür. Bu durumda ödenecek tutar ilgili katsayıya göre ayarlanacaktır.

NAKİT ÖDEME AVANTAJI!

Kanun kapsamında yeniden yapılandırılan tüm borçların 30 Eylül 2021 tarihine kadar ödenmesi halinde, yeniden yapılandırılan borca katsayı uygulanmayacaktır. Yİ-ÜFE oranları üzerinden hesaplanan tutar üzerinden yüzde 90 indirim yapılacaktır.

Böylece yeniden yapılandırılan borçlara herhangi bir katsayı uygulanmadığı için peşin ödeyenler taksitli ödemeye göre daha avantajlı olacaktır. Taksitli ödeme seçeneği seçilerek yapılandırılan borcun ilk taksidinin tam ve zamanında ödenmesi kaydıyla, ikinci taksit ödeme dönemi içinde kalan taksitlerin 30 Kasım 2021 tarihine kadar ödenmesi halinde bu tutara katsayı uygulanmaz. Yİ-ÜFE oranları üzerinden hesaplanan tutar üzerinden %50 indirim yapılacaktır.

POSTAYLA BAŞVURUDA SÜRE UYARISI!

Başvurular, 31 Ağustos 2021'e kadar Gelir İdaresi Başkanlığının "www.gib.gov.tr", "ivd.gib.gov.tr" internet adresinden kullanıcı kodu ve şifre, e-Devlet şifresi ya da anında kayıt olunarak veya e-Devlet "www.turkiye.gov.tr" üzerinden İnteraktif Vergi Dairesine girilerek bağlı olunan vergi dairesine şahsen veya posta yoluyla ya da diğer vergi daireleri aracılığıyla yapılabiliyor.

Başvuruların yazılı olarak yapılması halinde, iadeli taahhütlü posta veya APS ile yapılması halinde başvuru tarihi, postaya verildiği tarih, başvuru tarihi ise tahsilat dairesi kayıtlarına kaydedildiği gün olarak kabul edilecektir. normal posta ile gönderilir. Bu nedenle posta ile başvuru yapacak olanların söz konusu tarihleri dikkatli bir şekilde belirlemeleri gerekmektedir.

ÖDEMELER İÇİN İLK 2 TAKSİT ÖNEMLİ!

Kanun kapsamında ödenecek taksitlerden 30 Eylül 2021 ve 30 Kasım 2021 tarihine kadar olan ilk iki taksit süresinde ödenmez veya eksik ödenir, ilk ikisi zamanında ödenir, ancak bir taksitte ikiden fazla taksit yapılır.

Son taksit (nakit ödeme seçeneği tercih edilirse ilk taksit) vade sonuna kadar ödenmezse takip eden ay ve gecikme süresi için gecikme zammı oranında hesaplanacak gecikme zammı ile birlikte Kanun hükümlerinden yararlanma hakkı düşer.

Bu durumda borçlular Kanun kapsamında yaptıkları ödemeler oranında fırsattan yararlanabileceklerdir. Yapılandırılmış borçlar, borçlunun tercihine göre peşin veya taksitli olarak, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet adresindeki "www.gib.gov.tr" üzerinden, anlaşmalı bankaların banka kartı/ kredi kartı ile, banka hesabı, yabancı ülkelerde faaliyet gösteren bankalara ait kartlarla ve vergi tahsilatı için, Vergi dairesi kasiyerlerine ve PTT şubelerine yetkili bankalar aracılığıyla ödenebilir.

21 Ağu 2021 - 19:16 - Eğitimgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Erzurum Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Erzurum Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket EYT ve genel af çıkar mı?