Yargıtay'ın çalışan herkesi ilgilendiren emsal kararı ! Ceza YAĞACAK !

Yargıtay'ın emsal kararı ile işyerinin sırlarını ifşa eden işçilere cezai şart uygulanacak.

Yargıtay'ın emsal kararı ile işyerinin sırlarını ifşa eden işçilere cezai şart uygulanacak. Sınavlara hazırlandığı gerekçesiyle işyerindeki 51 gizli bilgiyi kopyalayan mühendis istifa ederek ayrıldı. Mühendis tazminat, işveren ise para cezası için dava açtı.

Davacı-karşı davalı işveren; Mühendisin şirkette sistem mühendisi olarak son derece gizli ve teknik projelerde çalışmaya başladığını, istifa ettiğini ve ayrıldığını, ihbar süresinin sadece bir haftasına uyduğunu ve beş aylık ihbar tazminatı borcunun olduğunu iddia etti.

Ayrılmadan önce mühendisin elli kadar gizli belgeyi harici bir cihaza kopyalamasını, davacının kötü niyetli olduğunu, iş sözleşmesinin bilgi güvenliği politikası başlıklı 5. maddesine aykırı olduğunu, bu nedenle tahsil edilmesini talep etti. 

Davalı-karşı-davacı mühendis ise, davacı şirketin davalının istifasının hemen ardından dava açmadığını ve davayı şikayetten önce çözdüğünü belirtmiştir. Davanın kötü niyetle açıldığını, ihbar tazminatı ve cezai şart taleplerinin yerinde olmadığını, davalıdan karşı dava olarak aylık ücret ve yıllık izin alacağını talep etti.

İş Mahkemesi; davacı-karşı davalının cezai şart alacağı iddiasının reddine, ihbar tazminatı talebinin kabulüne, davalı-karşı davalının ücret ve yıllık ücretli izin taleplerinin kabulüne karar vermiştir. Tarafların avukatları karara itiraz etti.

Bölge Adliye Mahkemesi, tarafların avukatlarının esasa ilişkin itirazlarının reddine karar verdi. Taraflar bu kez karara itiraz edince Yargıtay 9. Hukuk Dairesi müdahale etti.

YARGITAY KARARI!

Emsal nitelikte bir karara imza atan Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, Bölge Adliye Mahkemesi kararını ortadan kaldırdı, sır nitelikteki bilgiyi kopyalayan mühendisin ceza ödemesi gerektiğine hükmetti.

Yargıtay kararında, “Dosya içinde bulunan ve davalı işçiye imzalatılmış olan bilgi sistemi güvenlik kurallarının 5.3.2 maddesinde, ‘İşverenden yazılı izin almaksızın kullanıcı ağlarını kullanarak şirketin dışındaki kişisel mail kutularına(şirket dışındaki kendi kişisel mail kutusu dahil) veya diğer mail adreslerine ticari ve ticari olmayan faaliyetleri ile ilgili bilgiler dahil olmak üzere, gizli bilgilerini gönderemez’ ifadesi mevcuttur.

Davacının işverene ait 51 adet bilgileri kendi cep telefonuna indirdiği tartışmasız durumdadır. Mahkemece bu konuda bilirkişi raporu alınmış olup kopyaların data niteliği taşıdığını ve çokluğu dikkate alındığında ders çalışmak için indirimin düşünülemeyeceği, davalı işçinin sır saklama yükümlülüğü aykırı davrandığı sonucuna varılmıştır.

Somut uyuşmazlıkta, davalı işçinin sır saklama yükümlülüğünü, gizlilik ile bilgi güvenliği kurallarına aykırılık davrandığı anlaşılmakta olup iş sözleşmesinin 11. maddesindeki cezai şartın koşulları oluşmuştur.

Mahkemece Türk Borç Kanunu’nun 182/son maddesi değerlendirilerek indirim yönünden bir karar verilerek istekle ilgili hüküm kurulması gerekirken reddi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir. Temyiz olunan İş Mahkemesi ve Bölge Adliye Mahkemesi kararının, bozularak ortadan kaldırılmasına oy birliği ile karar verilmiştir” denildi.

21 Ağu 2021 - 11:11 - Siyasetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Erzurum Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Erzurum Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket EYT ve genel af çıkar mı?