2021 LGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

2021 LGS sonuçları MEB’in internet sitesinden yapılacak olan açıklama sonrası sorgulanabilecek, sonuçların açıklanmasının ardından LGS tercih işlemleri başlayacak. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte tercih tarihi ve kılavuz da merak edilenler arasında yerini alıyor. Peki LGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak, tercih kılavuzları ve tarihi ne zaman başlayacak? konuyla ilgili tüm detaylar…

Büyütmek için resme tıklayın

LGS SINAV SONUÇLARI?

LGS sınav sonuçları için geri sayım başladı, geri sayımla birlikte heyecan da artıyor.  Gözler MEB’e çevrilmiş durumda. Adaylara uygulanan LGS sınav sonuçları yapılacak olan değerlendirmeler sonrası erişime açılacak. 2021 LGS sonuçları MEB’in internet sitesinden yapılacak olan açıklama sonrası sorgulanabilecek, sonuçların açıklanmasının ardından LGS tercih işlemleri başlayacak. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte tercih tarihi ve kılavuz da merak edilenler arasında yerini alıyor. Peki LGS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak, tercih kılavuzları ve tarihi ne zaman başlayacak? konuyla ilgili tüm detaylar…

MEB SONUÇ TARİHİ

Sınav sonuçları, 30 Haziran 2021'de  ilan edilecektir. Öğrencilere sınav sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecek. LGS sınav sonuçları için tıklayınız

SINAV NASIL DEĞERLENDİRİLECEK?


LGS sınavına katılan öğrencilerin puanı, tek puan türünde aşağıdaki aşamalara göre hesaplanacaktır.

 • Sözel ve sayısal bölümlere ait alanların her bir alt testi için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenecek.
 • Her bir öğrencinin her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak bulunacak.
 • Her bir alt testin ortalaması, ilgili testin ham puanları toplamının öğrenci sayısına bölümü ile elde edilicek.
 • Her bir alt testin standart sapması, ilgili alt testin ham puanları, ortalaması ve sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak hesaplanacak.
 • Öğrencilerin her bir alt testine ait standart puanı (SP), o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm öğrencilerin ham puanlarının ortalamasını 50'ye, standart sapmasını 10'a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilecek.
 • Her alt test için hesaplanan standart puanlar, Tablo-2’de verilen katsayılar ile çarpılarak her bir alt testin ağırlıklı standart puanları bulunacak.
 • Yabancı Dil ve/veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden muaf olan öğrencilerin Yabancı Dil ve/veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ağırlıklı standart puanı, bu öğrencilerin o testler dışındaki diğer testlerin ağırlıklı standart puan toplamının, bu testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puan toplamına bölümünün, o testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puanla çarpılması ile elde edilecek.
 • Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak, Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunacak.
 • Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye dâhil edilecektir.
 • Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda, 9/12/2016 tarihli ve 29913 sayılı Resmî gazetede yayımlanan 02/12/2016 tarihli ve 6764 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 69’uncu maddesiyle, 17/2/2011 tarihli ve 6114 sayılı Kanunun 7’nci maddesinin ikinci fıkrasına eklenen “Sınavlarda iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.” hükmü gereğince değerlendirme yapılacaktır.
 • Oturumlardan herhangi birine katılmayan ya da herhangi bir oturumda sınavı iptal edilen öğrenciler için MSP hesaplanmaz.

SINAVIN GEÇERSİZ SAYILACAĞI DURUMLAR?

 • Başvuru şartlarının uygun olmamasına rağmen öğrencinin sınava girmesi,
 •  Adayın optiğinin, sınav bittikten sonra zarfın içinde çıkmaması, eksik çıkması veya yırtılmış olması.
 • Öğrencinin sınav esnasında bir öğrenciden ya da dokümandan kopya çektiğinin veya bir öğrenciye kopya verdiğinin sınav görevlilerince tespit edilmesi,
 • Cevap kâğıdının okunmasını engelleyecek gereksiz karalamalardan dolayı cevap kağıdının optik okuyucu tarafından okunamaması,
 •  Geçerli kimlik belgesinin ibraz edilmemesi,
 • Başka öğrencinin sınav giriş belgesinin kullanılması,
 • Sınava katılacak öğrencinin yerine başkasının girmesi,

 Öğrenci tarafından sınav evrakına zarar verilmesi (soru kitapçığını ve/veya cevap kâğıdını yırtmak, teslim etmemek ve benzeri) durumlarında Millî Eğitim Bakanlığı Merkezî Sistem Sınav Yönergesinde belirtilen sınav kuralları ihlal edildiği için sınav görevlilerince hazırlanmış tutanaklar da dikkate alınarak öğrencinin sınavı geçersiz sayılacaktır. 

SINAV SONUCUNA İTİRAZ?

 • Adayların sorulara, cevap anahtarlarına ve sonuçlara yapacakları itirazlar, soruların, cevap anahtarlarının ve sonuçların https://www.meb.gov.tr internet adresinde yayımlanmasından itibaren en geç beş iş günü içinde ÖDSGM resmî internet sayfasında (https://odsgm.meb.gov.tr) yer alan e-itiraz bölümünden elektronik olarak yapılabilecektir.
 • Elektronik ortamda yapılan itirazların incelenebilmesi için T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Türkiye Halk Bankası şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilât Programı” veya bankamatik, internet bankacılığı aracılığıyla ya da https://odeme.meb.gov.tr adresinden tüm bankaların kredi kartları aracılığıyla 20 TL (KDV dâhil) yatırılması gerekmektedir.
 • 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 20/B maddesi uyarınca, sorulara ve cevap anahtarına yapılacak itirazlar, soruların ve cevap anahtarlarının https://www.meb.gov.tr internet adresinde yayımlanmasından itibaren başlayan 10 günlük dava açma süresini durdurmamaktadır.
 • 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 20/B maddesi uyarınca, sonuçlara yapılacak itirazlar, sonuçların e-Okul sistemi veya https://www.meb.gov.tr internet adresinde yayımlanmasından itibaren başlayan 10 günlük dava açma süresini durdurmamaktadır.
 • Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile öğrencinin T.C. kimlik numarası belirtilmeyen, banka dekontu/ATM fişi eklenmemiş, imza ve adres bilgisi olmayan dilekçeler dikkate alınmayacak ve cevaplandırılmayacaktır.
 • Faksla ve e-posta yoluyla yapılan itirazlar dikkate alınmayacak ve cevaplandırılmayacaktır.

LGS TERCİH KILAVUZU?

30 Haziran 2021'de sınav sonuçlarıyla birlikte LGS Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu'nu da yayımlayacağını açıkladılar. Kılavuz yayınlandıktan sonra süreç geçen yıl olduğu gibi devam edecek. Yapılacak olan, merkezî ve yerel yerleştirmeden sonra yine yerleştirmeye esas olarak iki defa nakil süreci gerçekleştirilecektir. 

Tercih ve yerleştirme işlemleri MEB’in yayınlayacağı kılavuz da belirtilen esas ve usullere göre, belirtilen tarihlere göre yapılacak olup hazırlık çalışmalarının devam ettiğini söyleyebiliriz.  

 

25 Haz 2021 - 20:38 - Eğitimgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Erzurum Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Erzurum Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket EYT ve genel af çıkar mı?