Erzurum Burması

Burma bilezikler Altın, Altın Kaplama, Gümüş yada İmitasyon olarak üretilebilen erzurum burması isteğe göre özel tasarımlarla son kullanıcı müşterilere seçenek olarak sunulur. 

Erzurum Altın Burma Bilezik
Haber albümü için resme tıklayın

Erzurum Burması


Kelepçe bilezik gibi bileğe geçirilen bir altın ve gümüş bilezik türüdür. Bu bilezikler el işçiliği ile üretilmektedir bu sebeple de alım ev satım aşamalarında fiyatlarda bir değişikliğin olması söz konusudur. Genel olarak tokalı olarak üretilen Erzurum burması bileziklerinin birbirinden farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bu sebeple her beğeniye, her zevke göre Erzurum burması bulabilmek mümkündür. İki ya da daha fazla altın yada gümüş telin birbirine sarılması, burulmasıyla ortaya konan bu bilezikler özellikle Erzurumlu kişiler tarafından düğünlerde gelinlere ve damatlara takılmaktadır. Bir gelenek olarak düğünlerde takılan Erzurum Burması, yatırım amaçlı olarak da sıklıkla tercih edilmektedir.

Erzurum burması kaç gram?


Genelde yatırım amaçlı alınan en ideal bilezik 22 ayar erzurum burma bileziktir. Erzurum burma bilezik 15 gram yada  50 gram arasında üretilir. Erzurum burma altın yada gümüş bilezikler tokalı olarak üretilir. Üretim yağılırken 2 veya 3 adet altın yada gümüş telin burulmasıyla yapılmaktadır. Yatırım için en ideal bilezik 22 ayar burma bileziktir.

22 ayar bilezik kaç gram gelir?

Ortalama olarak 22 Ayar Altın Bilezik 12,00 Gr gelmektedir, Erzurum burma bilezik özellikle Erzurumlu kadınların vazgeçilmez olan süs eşyaları arasına yerini almaktadır. El işlemeciliğinin olduğu bu bilezikler günümüzde patentli olarak üretilmektedir. Bu sebeple Türkiye’nin her bir ilçesinde satışa sunulan Erzurum burması, Erzurum’daki belirli kuyumcu atölyeleri tarafından yapılmakta ve tüm ülkeye dağıtılmaktadır. Genel olarak 22 ayar altından yada 925 ayar gümüşten yapılan Erzurum burma bilezik farklı gram aralıklarında ve farklı gramlarda alıcıları ile buluşuyor.  


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Sizce Erzurum'da çözülmesi gereken en acil sorun nedir?