Erzurum Kongresi

Erzurum Kongresi 23 Temmuz 1919 ve 7 Ağustos 1919 tarihleri arasında gerçekleştirilmiş olan ve tam olarak 14 gün süren bir kongredir. Bu kongreye işgal altında bulunan doğu illeri olan Erzurum, Trabzon, Van, Sivas ve Bitlis’ten gelen toplamda 63 delege katılım sağlamıştır.

Haber albümü için resme tıklayın

Erzurum Kongresi ne zaman yapıldı? Erzurum Kongresi tarihi, kararları, heyet üyeleri, kurucu üyeleri ve önemi

Dış güçlerin Osmanlı İmparatorluğu topraklarını parçalayarak paylaşmaya çalıştığı günlerde Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarının uzun soluklu çalışmalarıyla yapılmıştır. Kongre, 23 Temmuz Çarşamba günü başlamış olup 7 Ağustos Çarşamba günü sona ermiştir. Erzurum Kongresi, Kurtuluş mücadelesinde izlenen yolda önemli bir etken olmuştur. Erzurum Kongresi önemli kararların alınmış olması nedeniyle tarihte büyük bir dönüm noktası olmuştur.

Erzurum Kongresi

Kongre sonucunda alınan kararlar, verilen kurtuluş mücadelesi için etkili olmuştur. Erzurum Kongresi’nde kongreyi geçici başkan olarak delegeler içinde bulunan Hoca Raif Efendi açmıştır ve yapılan oylama sonucunda kongre başkanı olarak Mustafa Kemal Paşa seçilmiştir.

Erzurum Kongresi’nde ortaya çıkan şuur, azim ve kararlılık günümüzde birlik ve beraberliğimizin temeli, vatan ve bayrak sevgimizin sembolü, geleceğe yürüyüşümüzde en büyük gücümüz olmuştur.

Erzurum Kongresi Önemi Nedir?

Erzurum Kongresi, ulusal bağımsızlığın ilk kez koşulsuz olarak gerçekleştirilmesine karar verildiği bir kongredir. Bu kongrede tarihte ilk kez milli sınırlarımızdan bahsedilmiştir. Mondros Ateşkes Anlaşması’nın imzalanmasının hemen ardından Türk vatan topraklarının asla parçalanamayacağı Erzurum Kongresi aracılığı ile açıklanmıştır. Erzurum Kongresi’nin kongrenin toplanış biçimi yönünden bölgeseldir fakat alınan kararlar kapsamında bu kongrede ulusal özellik taşımaktadır. Bu sebeple Erzurum Kongresi, alınmış olan kararlar bakımından milli bir önem taşımaktadır.
Erzurum Kongresi’nin bir başka sahip olduğu önem de; Batı Anadolu Bölgesi’nde Yunanlılara karşı mücadele vermekte olan Kuvay-i Milliye kuvvetlerine güç,destek ve moral vermesidir. Ayrıca Erzurum Kongresi, Mustafa Kemal Paşa’nın sivil olarak ilk kez bulunduğu bir kongre olmaktadır.

Erzurum Kongresi Kararları Nelerdir?

Erzurum Kongresi’nde alınan kararlar, Türk ulusunun milli mücadeledeki tavrını korumasında etkili olmuş ve milli mücadelenin kazanılmasında etkisini göstermiştir. Mustafa Kemal Paşa başkanlığında yapılan Erzurum Kongresi kararları şunlardır:

Vatan toprakları ulusal sınırların içinde bir bütündür ve parçalanamaz.

Ne şekilde gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin, Osmanlı Devleti dağılsa dahi ulus, yabancıların topraklarımıza girmesine ve topraklarımızı işgal etmesine karşı direnecek, işlerimize karışmasına izin vermeyecek, vatan savunulacaktır.

Bağımsızlığın ve yurdun korunması için İstanbul hükümetinin yetersiz kalması durumunda geçici bir hükümet kurulacaktır. Kurulan geçici hükümetin üyeleri yapılacak olan ulusal kongrede seçilecektir. Kongrenin toplanmaması durumunda üye seçme görevini temsil heyeti yerine getirecektir.

Kuvayi Milliye’yi ve ulusal iradeyi egemen kılmak temel bir ilkedir.

Toplumsal dengeyi bozacak olan ve siyasi üstünlüğe engel olacak ayrıcalıklar azınlıklara verilemez.

Yabancı devletlerin koruyuculuğu kabul edilemez.

Millet Meclisi hemen toplanacak ve hükümetin işlerinin Meclis’in denetiminde yürütülmesi sağlanacaktır.

Erzurum Kongresine kaç kişi katıldı?

Erzurum Kongresine 5 ilden temsil heyetleri dahil toplam'da 63 kişi katıldı, 3 il çeşitli nedenlerden dolayı katılım sağlamadı ve delege gönderemedi. Kongreye Katılan bugünkü iller; Erzurum, Sivas, Diyarbakır, Elazığ, Van, Bitlis, Siirt,  Trabzon, Erzincan, Giresun, Rize, Ağrı, Bingöl, Bayburt, Artvin, Tunceli, Gümüşhane, Ordu, Tokat, Amasya toplam'da Temsil Heyeti dahil 63 üye katılmıştır. Bu delegeler Erzurum'da toplandı. Kongrede geçici başkan olarak Erzurum delegelerinden Hoca Raif Efendi açtı, yapılan toplantıya Erzurum delegesi olarak katılan Mustafa Kemal Paşa, kongre sonrasında başkanlığa aday gösterilip seçildi, delegeler günlerce, kurtuluş çarelerini aradı, tartıştı ve bir karara vardılar.

Erzurum Kongresinde Seçilen Heyet Üyeleri?

Erzurum Kongresi’nde yapılan seçimle seçilen dokuz kişilik Hey’et-i Temsîliyye üyeleri yeni kurulacak cemiyetin de kurucuları olmaları konusunda karar alındı, Kongre Başkanı seçilen Mustafa Kemal Paşa, 24 Ağustos 1919’da Temsil Heyeti adına Erzurum valiliğine başvurarak cemiyetin nizamnâmesini teslim etti. Böylece Şarkî Anadolu Müdâfaa-i Hukuk Cemiyeti’nin kuruluşu resmen tamamlanmış oldu. Erzurum valiliğine verilen listede Hey’et-i Temsîliyye’nin, dolayısıyla cemiyetin kurucu üyeliğine seçilenlerin isimleri şu şekilde sıralanmıştı:

Erzurum Kongresi Kurucu Üyeleri

Mustafa Kemal Paşa "Eski Üçüncü Ordu Kumandanı"

Rauf Bey "Eski Bahriye Nâzırı"

İzzet Bey "Eski Trabzon Mebusu"

Servet Bey "Eski Trabzon Mebusu"

Hoca Râif Efendi " Eski Erzurum Mebusu"

Sâdullah Efendi "Eski Bitlis Mebusu"

Bekir Sâmi Bey "Eski Trabzon Valisi"

Ahmed Fevzi Efendi "Erzincan’da Nakşibendî Tarikatı Şeyhi"

Hacı Mûsâ Bey "Mutki’de Aşiret Reisi"

10 May 2020 - 14:18 Erzurum/ Yakutiye- Kültür Sanat

Muhabir Editör Haber


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Erzurum Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Erzurum Haber değil haberi geçen ajanstır.
Anket Covid-19 aşısı bulunursa yaptırır mısınız?