Ülkelerin Askeri Harcamaları 1,9 Trilyon Dolara Yükseldi !

Stockholm'de yapılan bir araştırmaya göre global ölçekte yapılan toplam askeri harcamalar 2019 yılında 1,9 Trilyon doları devirdi. Askeri harcamalar ele alınırken ülkelerin savunma sanayi bütçesi ve yaptığı harcamalar ele alındı. Askeri harcamalar son 10 yıl ortalamasına bakıldığında %8 yükseliş gösterdi.

Büyütmek için resme tıklayın

Stockholm merkezli dünya barışı araştırmalarında bulunan bir enstitü yeni açıklamalarda bulundu. Askeri harcamaları ele alan bir rapor yayınlayan araştırma grubu sonuçların dünya barışından çok uzakta olduğunu belirtti. 2010 yılından itibaren yıllık olarak askeri harcamaları değerlendiren araştırma ekibi geçtiğimiz yılı askeri harcamalarda rekor düzey olarak belirledi. Dünya geneli ülkelerin askeri harcamaları %7,5 artarken bazı ülkelerde bu oran %300'e ulaştı.

Açıklanan raporda askeri harcama yapan ülkelerin yaklaşık %60'ını ABD, Çin, Rusya, Hindistan ve Arabistan paylaştığını belirtti. Bu 5 ülkenin yaptığı toplam askeri harcamanın tutarı ise 1,1 trilyon dolar olarak hesaplandığını duyurdu. Askeri harcamaların her sene %1 ile %3 aralığında arttığı tahmin edilirken son 12 senenin rekoru geçtiğimiz yıl gerçekleşmiş oldu.

Türkiye Askeri Harcamalarını İkiye Katladı !

Türkiye'nin yaptığı askeri harcamalarda da ciddi bir yükseliş mevcut. Yaklaşık 20,4 Milyar dolar askeri harcaması bulunan Türkiye'nin harcamaları 9 yılda %90'a yakın bir artış gösterdi. Bu harcama tutarı ile Türkiye 2019 yılında en çok askeri harcama yapan 16. ülke konumuna yükseldi. Türkiye'nin askeri kalkınma konusunda 2023 yılında yaklaşık 35-40 milyar dolar harcama yapması bekleniyor.

Milli Savunma Bakanlığının bütçesi 2023 yılına kadar askeri harcama'nın ile paralel bir şekilde yükseleceği tahmin ediliyor. 2020 Yılında 53 milyar dolarlık bir bütçesi bulunan bakanlığın 2023 yılında 75 milyar doların üzerinde bir bütçeye sahip olacağı da raporlar arasında yerini aldı.

ABD Açık Ara Önde Olmaya Devam Ediyor !

Askeri harcama konusunda açık ara en çok harcama yapan ülkelerin başında ABD geliyor. ABD'nin sadece 2019 yılında yaptığı askeri harcamaların boyutu 732 milyon dolar oldu. Askeri harcamalar bir önce ki yıla göre %3,6 yükseliş gösterdi. 2010 Yılından bu yana ciddi bir artış yaşayan askeri harcamalar yıllık 1 trilyon dolar seviyesine yaklaştı. 

Amerika Birleşik Devletlerinin yaptığı askeri harcamalar, dünya genelinde yapılan askeri harcamaların yaklaşık 1/3'ünü oluşturmakta. Yaptığı harcamalar ile diğer dünya ülkelerine gözdağı veren ABD tarafından yapılan açıklamalar ise harcamaların hız kesmeden süreceği yönünde oldu. Dünya barışı adına çalışmalar yapan ekibin ülkelere çağrısı ise bu harcamaları azaltması yönünde oldu.

Ekli Dosyalar

29 Nisan 2020 Erzurum/ Yakutiye- Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Sizce Erzurum'da çözülmesi gereken en acil sorun nedir?