150 milyon TL yatırımla Erzurum’a maske fabrikası kuracak

AYTİM Tekstil, Erzurum'da ayda 300 milyon adet cerrahi maske üretim kapasiteli fabrika kuruyor.

Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye'nin önemli tekstil firmalarından AYTİM,  Erzurum'da 150 milyon lira yatırımla maske fabrikası kuruyor.


AYTİM Tekstil'den yapılan açıklamaya göre, mayıs ayında 150 milyon lira yatırımla faaliyete geçecek fabrikada, N95 tipi medikal maskelerden ayda 18 milyon 720 bin adet, 3 katlı cerrahi maskelerden ise ayda 300 milyon adet üretim hedefleniyor.


Açıklamada görüşlerine yer verilen AYTİM Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Sevda Aydın,

Tamamen "milli ve yerli" bilinciyle üretecekleri maskeleri kısa zamanda  Sağlık Bakanlığı'nın hizmetine sunacaklarını bildirdi.


"Bölgede yaklaşık 450 kişiye istihdam sağlamayı hedefliyoruz"

Sevda Aydın, faaliyete geçecek fabrika ile ilgili şu bilgileri paylaştı:

"Türkiye'nin acil, hijyenik şartlarda üretilmiş, steril maske ihtiyacının karşılanması adına aldığımız karar doğrultusunda Erzurum'da makine ve işletme yatırımını hızla uygulamaya koyduk. Çalışmamızın ilk fazında 30 makine ile devreye girecek olan maske üretim fabrikamızda mayıs ayından itibaren üretim başlayacak. İkinci etapta ise makine sayımızı 90'a çıkartarak üretimi artırmayı hedefliyoruz. Maske üretim makinesinin yanı sıra maske üretiminde kullanılan yüzde 95 ila yüzde 98 arasında filtreleme yapabilme kapasitesine sahip Meltblown Nonwoven kumaşı üretmek üzere entegre tesisi kurmak için çalışmalar yapıyoruz. Söz konusu kumaşın üretileceği makinelerin yurt dışından getirtilmesiyle faaliyete geçmesi planlanan entegre tesiste Türkiye'nin sağlıklı tıbbi maske ihtiyacının önemli bir miktarını karşılayacak hale gelmemiz mümkün olacak. Kurulacak olan fabrika ile bölgede yaklaşık 450 kişiye istihdam sağlamayı hedefliyoruz."

22 Nisan 2020 Erzurum/ Yakutiye- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Sizce Erzurum'da çözülmesi gereken en acil sorun nedir?