Geleneksel El Sanatlarımızdan Bakırcılık

İlk çağlardan günümüze kadar insanlar ihtiyaçlarını karşılamak ve korunmak amacıyla çeşitli yollar deneyerek, her geçen gün farklı buluşlar icat etmişlerdir. El sanatları da bu icatların bir koludur. İlk dönemlerde ilkel örnekleri verilen el sanatları, daha sonra gelişerek çevre şartlarına göre değişimler göstermiştir. El sanatları, ortaya çıktığı toplumun duygularını, sanatsal beğenilerini ve kültürel özelliklerini yansıttığı için ‘geleneksel’ hale gelmiştir.

Günümüze kadar çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan Erzurum’da bu sayede el sanatları yönünden zengin bir birikim oluşmuştur. Kuyumculuk, bakırcılık, Oltu taşı işlemeciliği, dokumacılık, kevelcilik ve saraçlık Erzurum’daki belli başlı el sanatları arasındadır.

M.Ö. Urartu’ların Erzurum, Erzincan, Bayburt ve Çoruh Vadisi’nde bakır madeni elde ettikleri ve bu madenden zengin bir maden sanatı geliştirdikleri anlaşılmıştır. Selçuklular döneminde bakır sanatı büyük bir gelişim göstermiş ve bu dönemde Erzurum, merkezi konumda olmuştur. Bakırcılık, Osmanlı dönemine gelindiğinde, malzeme, teknik, form ve süsleme açısından oldukça ilerlemiş, zengin bir çeşitliliğe kavuşmuştur.Erzurum’da özellikle 16, 17 ve 18. yüzyıllar, bakır işçiliğinin altın dönemidir. Bakırcılık sanatının gelişiminde Erzurum'un coğrafi konumu da önemli rol oynamıştır. Dövme ve döküm tekniğinin yaygın olarak kullanıldığı Erzurum; bakır işçiliğinde, tornada çekme, preste basma yöntemlerini kullanılarak kazan, bakraç, sahan, sini, ibrik ve güğüm gibi birçok bakır eşya üretilmiştir. Bitkisel ve geometrik motiflerin süsleme unsuru olarak tercih edildiği bakır kaplar, kazıma ve kabartma teknikleri kullanılarak süslenmiştir.

Ayazpaşa Cami ile Taş Mağazalar ve Gürcükapı Mahallesi arasında kalan bölge, bakırcıların yoğun olarak faaliyet gösterdikleri Bakırcılar Çarşısı olarak bilinmektedir.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sizce Türkiye'nin gelişimi ve güçlenmesi için en çok hangi alanda çalışma/yatırım yapılması gerekiyor?