Horasan - Hızırilyas Köyü Jeotermal Tesisleri

Horasan İlçesi’ne yaklaşık 10 km, Erzurum şehir merkezine 102 km mesafede bulunan Hızırilyas Köyü’nde, 64 metre derinlikten 11 lt/sn debiye ve 57 ºC sıcaklığa sahip jeotermal su bulunmuş ve bu su kaplıca olarak değerlendirilmiştir.

Büyütmek için resme tıklayın

İçerisinde 2 havuzu bulunan kaplıcalar, Horasan İlçe Kaymakamlığı tarafından yapılan düzenlemeyle kabin ve soyunma odaları düzenlenerek, havuzlar yüzme sporuna uygun hale getirildi. Hızır İlyas Kaplıcaları’nın çevresi bölgede mesire alanı olarak da kullanılıyor.

Bikarbonat, klorür, sülfat, kalsiyum, karbondioksit gazı içerdiği tespit edilen jeotermal suyun, cilt hastalıkları, romatizma, kadın hastalıkları nevrit, nöroloji, metabolizma bozukluğu ve kemik kireçlenmeleri gibi hastalıkların tedavisinde etkili olduğu biliniyor.

Rezervi bir hayli büyük olan ve kükürt derecesi insan sağlığına yararlı derecede olduğu kanıtlanmış olan kaplıcalar en son 2010 yılında tadilat edilmişti. Şimdilerde kullanılmaz hale gelen kaplıcaların, Erzurum’daki diğer kaplıcalar gibi restore edilerek daha kullanılır hale getirilmesi gerekiyor.

30 Mart 2018 Erzurum/ Horasan- Turizm


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sizce Türkiye'nin gelişimi ve güçlenmesi için en çok hangi alanda çalışma/yatırım yapılması gerekiyor?