Oltu Şura Devleti Tiyatrosu'na tam not

Darıca Adnan Menderes Kültür Merkezi salonunda sergilenen yönetmenliğini Barış Tanriver'in yaptığı, Çengelli Köyü derneği yapımı olan "Oltu Şura Devleti" adlı tiyatro oyunu, izleyicilerden tam not aldı.

Yerel yönetim ve siyasi parti başkanları, Erzurum ve Oltu dernek başkanları, federasyon başkanları , sivil toplum kuruluşları ve Oltulular iştirak etti.

İlk defa Tiyatro eseri olarak sergilenen Oltu kurtuluş mücadelesi oyunu sık sık alkışlarla kesildi. Progesyonel müzik ve efektler oyuna renk kattı. Gecenin sürprizi olarak Yasin Haşimoğlunun birinci kuşak torunu Ekrem Haşimoğlunun teşrifi ve konuşmasında duygulu anlar yaşandı. Salon girişinde eski Oltu fotoğrafları sergisi de büyük ilgi gördü. Gecenin açılış sunumu yapan Yusuf Aydoğdu; tarihi şan ve şerefle dolu Oltu’nun milli mücadeledeki kahramanlık destanının eşi benzeri olmayan bir örneğe sahip olduğunun altını çizdi. Oyunda Yusuf Ziya Bey’i İlhami Yeşilyurt, Yasin Haşimoğlunu Yusuf Aydoğdu, Haşim Hocayı Ethem Yeşilyurt, Hasan Basriyi Oğuzhan Yeşilyurt, Daps ı Barış Tanrıver, Bagdoyef i Savaş Tanrıver, Albert i Ensar Tanrıver canlandırdı.

Kaynak olarak Prof. Dr. Erdal Aydoğanın " Oltu Şura Hükumeti ve Yasin Haşimoğlunun Hatıraları" eseri kullanıldı. Ermeni zulmü konusuna da değinilen oyunda, Çengelli köyünde zulme tanık olan İsmet Aydogdu’nun röportajının yayınlandığı TRT belgesinden de kesitlere yer verildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sizce Türkiye'nin gelişimi ve güçlenmesi için en çok hangi alanda çalışma/yatırım yapılması gerekiyor?