Nereden nereye!

Erzurum’un tarihi Tebriz Kapı Çarşısı, Selçuklular döneminde dünyaya açılan kapısıydı. Bugün ise güzel vakit geçirip kültürel değerlere sahip alış-veriş yapabileceğiniz bir ortam haline geldi.

Büyütmek için resme tıklayın

Tabi bugün ki konumunu olumsuz olarak eleştirmiyoruz. Biz sadece değişimi koymak istedik. Şöyle geçmişten günümüze bir özet geçelim dedik; İran’la ilişkilerin kurulmasında ve İpekyolu aracılığıyla ticaretin artırılmasında önemli rol oynadı. İki devlet ve bir beyliğe şahitlik yaptı aslında. Pek çok yıkım ve ardından birçok güzelliğe tanıklık etti tarih sayfasında. Yıkılmaz bir iradenin sembolü olarak direndi yüzlerce yıla. Tarihe ışık tutmak ve o günleri yaşatmak için hizmetlerine devam ediyor.

Yapılan restorasyon çalışmaları ve çevre düzenlemeleriyle kentleşmenin yoğun olarak yaşandığı şehrimizde tarihin kokusunu duyabileceğiniz ender mekanlardan biri. Ana mimarisinin bozulmayıp, küçük değişikliklerle güncel görüntüsüne kavuşan Tebriz kapı; Seramik, Bakır işlemeleri, Halı, Kilim ve Çeyiz gibi el işi ürünlerin tanıtımını sağlayıp kafeteryalarıyla arkadaş ve akrabalarınızla hoşça vakit geçirmenize imkân sağlıyor.

Şahsi adıma konuşmam gerekirse, özellikle yazın sıcak günlerinde ve akşam serinliğinde vakit geçirmek için mükemmel Erzurum mekanlarından birisi. Yemek, kahvaltı, kafeterya, çay salonu ve alış veriş gibi birçok işinizi de halledebilirsiniz.

26 Mart 2018 Erzurum/ Yakutiye- Tarih


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sizce Türkiye'nin gelişimi ve güçlenmesi için en çok hangi alanda çalışma/yatırım yapılması gerekiyor?