Avrupa’da saatleri ileri alındı, Türkiye’de kafalar karıştı

Avrupa'da saatler gece yarısından sonra 1 saat ileri alınarak ’Yaz saati’ uygulamasına geçildi. Böylece Avrupa ülkeleri ile Türkiye arasındaki 1 saatlik fark ortadan kalkmış oldu. Avrupa ülkelerinde saatler bir saat ileri alınınca bu yıl kış saati uygulamasına geçmeyen ülkemizde bazı cep telefonlarının saati otomatik olarak değişti. Peki şu an Türkiye'de saat kaç?

Sabah saatlerinde uyanıp telefonundan saatlerine bakan bazı vatandaşların kafaları karıştı. Saatin kaç olduğunu anlayamayan vatandaşlar internet üzerinden saatin kaç olduğunu öğrenmeye çalıştı.

Ülkemizde 7 Eylül 2016 tarihinde Bakanlar Kurulu’nun Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, 30 Ekim’den itibaren, saatlerin 1 saat geri alınmasına son verilerek, yaz saati kalıcı hale getirilmişti. Uygulama ile Türkiye’nin Ortadoğu ve bazı Afrika ülkeleriyle saat farkı ortadan kalkmış, Avrupa ülkeleriyle saat farkı 1 saatten 2 saate İngiltere'yle ise 2 saatten 3 saate çıkmıştı.

Avrupa ülkelerinde bu gece itibariye saatler yeniden 1 saat alınması ile birlikte Avrupa ile zaman farkı yeniden 1 saate, İngiltere'yle ise 2 saate düşmüş oldu. Türkiye'de ise saatler aynı kaldı. Ancak cep telefonları başta olmak üzere bazı elektronik cihazların saatleri otomatik olarak değişti. Bu nedenle insanlar arama motorlarında saat kaç sorusunu aramaya başladılar.

25 Mart 2018 Erzurum/ Yakutiye- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sizce Türkiye'nin gelişimi ve güçlenmesi için en çok hangi alanda çalışma/yatırım yapılması gerekiyor?