Başkan Fırat; esnaf, kredi ve teşvikleri iyi değerlendirmeli

TESK Yönetim Kurulu Üyesi ve Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Rasim Fırat, esnafların ekonomik durumlarına dikkat çekerek, kredi ve teşviklerin önemine vurgu yaptı.

Piyasalardaki güçlü rekabete değinen Başkan Fırat, küçük esnafın kendilerini sürekli yenileyerek geliştirmeleri gerektiğini belirtti. Fırat, bu gelişim ve güçlenmenin en önemli unsurunun da kredi ve teşvikler olduğunu söyledi.

Başkan Fırat, “Başvuru tarihi itibarı ile son 5 yıl içinde, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının faiz ve/veya hibe desteği niteliğindeki desteklerinden faydalanan esnaf ve sanatkârlara, bu Karar kapsamında aynı işletme için aynı konuda faiz indirimli kredi kullandırılamayacağı hükme bağlanmış olmakla birlikte, 2016 ve 2017 yıllarında uygulamaya konulan KOSGEB sıfır faizli işletme kredisi faiz desteği kapsamında kredilendirilen esnaf ve sanatkârlar bu hükümden istisna tutulmuştur. Ancak, söz konusu uygulama neticesinde KOSGEB desteğinden yararlanan esnaf ve sanatkârlar sadece bu kesime özel verilen yüzde 50 veya yüzde 100 faiz indirimli (faizsiz) kredi imkânlarından 3 yıl süreyle faydalanamamaktadır. Bu uygulama ile esnaf ve sanatkârlar, esnaf kefalet kooperatifleri aracılığıyla kullandırılan yüksek tutarlı kredilerden yararlanmayı tercih etmeleri nedeniyle, KOSGEB desteklerine başvurma konusunda kararsız kalmaktadırlar. Kredi kullanabilen esnaf ve sanatkâr sayısı göz önünde bulundurularak, uygulamadaki bu sınırlama kaldırılmalı ve esnaf ve sanatkârların her iki kurumdan da kredi kullanmalarının önü açılmalıdır.” diye konuştu.

25 Mart 2018 Erzurum/ Yakutiye- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sizce Türkiye'nin gelişimi ve güçlenmesi için en çok hangi alanda çalışma/yatırım yapılması gerekiyor?