Bat pazarına yeni yüz

Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarihi Bat Pazarının orijinalliğini koruyacak yeni bir çalışma yapılacağını duyurdu.

Haber albümü için resme tıklayın

Erzurum’un en eski tarihsel yerlerinden birisi olan Bat Pazarı, eski ihtişamını kazanması adına daha önceden Büyükşehir Belediyesi tarafından bir takım çalışmalar yapılmıştı. Bu çalışmalar kapsamında yeni bir projenin de hayata geçirileceği duyuruldu.

İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Koruma Uygulama Denetim Birimi (KUDEB) tarafından hazırlanan projeyle Erzurum Kalesi’nin çevresindeki mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan 35 işyeri kentin tarihi dokusu ve yöresel mimarisi baz alınarak yeniden inşa edilecek. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, “Kültür Yolu Projemizin önemli adımlarından biri olan yeni bir projeye daha start verdik. Kalenin etrafında bulunan ve tarihi bir öneme sahip olan Bat Pazarı’ndaki mülkiyeti kurumumuza ait olan iş yerlerini sökerek şehrimizin tarihi mimarisini yansıtan yeni işyerleri inşa edeceğiz. Erzurum Kalesi etrafında yapılan bu çalışmada şehrimizin tarihi dokusunu koruyarak kent mimarisini söz konusu projeye yansıtacağız. Söküm işlemleri yapılan dükkânların yerine inşa edeceğimiz yeni işyerleriyle birlikte söz konusu proje tamamlandığında tarihi Bat Pazarı Çarşısı adı ile bütünleşerek eski ihtişamına yeniden kavuşmuş olacak.” sözlerini kullandı.

24 Mart 2018 Erzurum- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sizce Türkiye'nin gelişimi ve güçlenmesi için en çok hangi alanda çalışma/yatırım yapılması gerekiyor?