Almaz: bir tarihçiye tarih öğreten yerdir Erzurum

Erzurum Kültür ve Turizm İl Müdürü Cemal Almaz, Erzurum’un tarihi zenginliklerine vurgu yaparak, “Tarih öğretmeni olarak şehrimize gelen birisinin bile tarih öğrenebileceği bir şehirdir Erzurum.” dedi.

Haber albümü için resme tıklayın

Güneş Vakfı’na konuk olan Kültür ve Turizm İl Müdürü Cemal Almaz, Erzurum’un tarihi zenginliklerinden bahsederek, Müdürlüğün bu zenginlikleri koruma ve tanıtma noktasındaki çalışmalarını anlattı.

Almaz konferansta yaptığı konuşmada, “Erzurum, tarih, kültür ve medeniyet açısından son derece önemli bir ildir. Erzurum’a gelen bir tarih öğretmeni, Erzurum’da ne kadar tarihi öğretirse bir o kadar da tarihi öğrenir. Çünkü Erzurum Türk Tarihinin yaşayan kalesidir.” İfadelerini kullandı.

Katıldığı konferansın sonunda Almaz’a katılımlarından dolayı katılım belgesi verildi.

Nevruz Programı, Azerbaycanlı öğrencilerin Kafkas dansı ile de başladı. Ardından geleneksel bir yeri olan yumurta tokuşturma yarışması düzenlendi. Nevruz kutlama programında Ağaç güreşi, Aşşık oyunu ve Mangala oyunu gibi geleneksel Türk sporlarının içinde bulunduğu yarışmalar düzenlendi. Düzenlenen yarışmalara Erzurum Kültür ve Turizm İl Müdürü Cemal Almaz’ın almış olduğu başarıları ilgi odağı oldu.

Program katılımcılar tarafından, Türklerin demir dağı eriterek Ergenekon’dan çıkışlarını simgeleyen demir dövme sanatını icra etmesi ile son buldu.

24 Mart 2018 Erzurum/ Yakutiye- Tarih


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sizce Türkiye'nin gelişimi ve güçlenmesi için en çok hangi alanda çalışma/yatırım yapılması gerekiyor?