Şehitler memleketi Erzurum

Neredeyse her metresinde şehitlerimizin kanıyla gururlanan Erzurum, birçok savaş ve çatışmalara ev sahipliğiyle bilinir.

Büyütmek için resme tıklayın

Yanık Dere (Şehitler Mahallesi), Erzurum'un doğusunda Aziziye Tabyaları'nın batısında, Tabya ile şehir arasında Palandöken Dağları’ndan süzülerek akan suyu şehre getiren ince, sıradan bir dereydi.

Erzurum'da herhangi bir köye gidilirse o köyün sınırları içerisinde mutlaka şehitlik veya şehit mezarı bulunabilir. Tarihimizde birçok savaş bu topraklarda meydana gelmiştir. Hangi mısrayı okusanız, hangi türküyü dinleseniz bir hüzün, bir gözyaşı, bir yüreğin iniltilerini hissedebilirsiniz.

Nereye ayak bassanız, nereye kazma vursanız hep vatan uğruna şehit olan ecdadın kemikleriyle karşılaşırız. Tıpkı Yanık derede olduğu gibi. Yanık Derenin bu kadar yakın olduğunu ve şehrin yanı başında bu katliamın yaşandığını kaçımız biliyoruz? Tarihimize ne kadar da yabancı olduğumuza hatırlatmakta fayda var.

Ermeni askerlerin türlü bahanelerle şehirden topladıkları Erzurumluları Yanık Dere'ye götürüp kurşunladıklarını, kimilerini sırt sırta bağlayıp kurşunla ya da süngüyle öldürdüklerini, bununla da yetinmeyip üzerlerine gaz dökerek yaktıklarını, dereden günlerce su yerine kanın aktığı söyleniyor.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sizce Türkiye'nin gelişimi ve güçlenmesi için en çok hangi alanda çalışma/yatırım yapılması gerekiyor?