Kahve ve çayların vazgeçilmezi Develi Çeşmesi

Erzurum’da çay ve kahvenin ayrı bir yeri vardır. Tabi bu kadar değerli olunca çay ve kahve yapımında kullanılan suda oldukça değerli.

Büyütmek için resme tıklayın

Günümüzde dâhil hala kullanılan ve eskiden de ticaret yolu üzerinde olması münasebetiyle develerin su içtiği Develi Çeşmesi, Gül Ahmet Çeşmesi olarak da adlandırılır. Gül Ahmet adında bir hayırsever tarafından yaptırılmıştır.

Düzgün dikdörtgen şeklindedir. Siyah taştan yapılmıştır. Sivri kemere sahiptir. Bir taş üzerine de kitabesi yazılmıştır. Çeşme üç lülelidir.

Çeşmenin kitabesinde şu beyit yazılıdır: “Bu sudan bir tas içince hemen doldur testini, hayvanlarına su verenler çabuk al abdestini.”

Çeşme eskiden develerin konaklama ve dinlenme yeri olduğundan develer buradan su içerlermiş. Bu çeşmeden akan su halk tabiri ile şordur. Mahallede bir evin altından gelir. İyi çay yapıldığı için yöre kahvehaneleri çaylarını bu suyla demler.

24 Mart 2018 Erzurum/ Yakutiye- Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sizce Türkiye'nin gelişimi ve güçlenmesi için en çok hangi alanda çalışma/yatırım yapılması gerekiyor?