Vazgeçilmez aksesuarımız tespih

Erzurum gelenek ve göreneklerine bağlı şehirlerimizden bir tanesi. Tespih, Erzurum için önemli sembollerden bir tanesi haline gelmiş. Gencinden yaşlısına herkesin elinde bulunan tespih aksesuarında, en çok hangi model tercih ediliyor? Hangi tespih hangi taştan yapılır? Sizler için araştırdık.

Büyütmek için resme tıklayın

Hiç şüphe yok ki Erzurum’da tespih denilince akla ilk sırada Oltu Taşı tespihi gelmekte. Tabi bunu ikinci sırada da Kehribar'dan yapılan tespihler takip etmekte. Nerdeyse yaşantımızın olmazsa olmazları arasına giren tespihleri, Erzurum yöresine has kullanım çeşitliliği bakımdan anlatmak gerekirse ise;

OLTU TESPİH

Oltu taşı tesbihi bulundukları bölge olan Erzurum’un Oltu ilçesinden almışlardır. Koyu siyah renkleri parlak ve sert yapıları ile aksesuar yapımında sık kullanılan bu madenler ülkemizde meşhur olan Oltu taşı tespihlerin ana maddesidir. Maden halinden tespih haline gelmesinde büyük emekleri olan Oltu Taşı tespih ustaları ise başta Erzurum ve çevresinde olmak üzere tüm Türkiye'de bulunmaktadır.

KUKA TESPİH

Kuka tespihlerin en önemli özelliklerinden biri sert bir yapıya sahip olmasıdır. Kuka tespihler renk değiştirme özelliğine sahiptir. Kuka tespihler elde geçirilen zamanla beraber koyulaşmakta ve parlaklaşmaktadır. Kuka tespih ayrıca hint kınası ve ceviz özütü gibi maddelerle de koyulaştırılabilmektedir. Kuka tespihler işlenmeye ve oyulmaya müsait durumdadırlar. Bu yüzden gümüş işlemeli bir çok kuka tespih modeli mevcuttur. Bazı insanlar kuka ağacının mikrop kırıcı özelliği olduğunu düşünmektedir. Bu yüzden kuka ağacı Osmanlı Sarayları'nda hekimlerin sahip olması gereken bir tespihmiş. Kuka ağacı açık sarı renk ile koyu kahverengi arasında çeşitli renklerde bulunmaktadır. Kuka tespihin kendine has belirleyici net bir kokusu yoktur. Bu özellik bazı ağaç tespihlerde görülmektedir.

SIKMA KEHRİBAR

Kehribar ağaçların salgıladıkları reçinenin uzun yıllar boyunca katılaşması ile oluşmuş bir taştır. Reçine kozalaklı ve tropik çiçekli ağaçların kendini koruma mekanizmasıdır. Ağaçlar dış etkenler sebebiyle yaralanmış bölgelerine ya da yaşlılığa bağlı olarak meydana gelmiş çatlaklarına tedavi için reçine salgılarlar. Bu reçine uzun yıllar boyunca içerisine hayvan, böcek gibi canlıların fosillerini de katarak kehribar haline gelir. Kehribarın birçok çeşidi bulunaktadır. Günümüzde kehribar taşı genellikle takı tasarımında, süs eşya yapımında ve kehribar tespih yapımında kullanılır. Kehribar tespihlerin birçok çeşidi bulunur. Toz kehribar, Damla kehribar, sıkma kehribar bunlardan bazılarıdır.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sizce Türkiye'nin gelişimi ve güçlenmesi için en çok hangi alanda çalışma/yatırım yapılması gerekiyor?