İşte sala geleneğimiz

Türkiye'de sadece Erzurum'da okunan bir ‘Sala’ geleneği var. Ezanların sonunda okunan bu sala geleneğinin farklı farklı yorumlansa da 800 yıllık bir geçmişi olduğunu söyleyebiliriz.

Büyütmek için resme tıklayın

1300'lü yıllarda Memlüklüler döneminde başladığı bilinen ‘Sala’ geleneği, günümüzde de halen devam ediyor. Erzurum’a yeni gelenlerin ezana kulak verdiklerinde sonunda okunanın ne olduğunu mutlaka sorduğu bu gelenek, Hz. Muhammed için methiye ve onun şefaatini isteme gibi manalara geliyor.

Bir rivayette, Yavuz Sultan Selim, Mısır fethinden sonra ezanların ardından sala verilmesini istemiş ve bu sadece Erzurum'da uygulamaya konulmuş. Ayrıca sala geleneğinin bir de dini altyapısı var. Abdullah bin Mesud'dan bizlere aktarılan bir Hadisi Şerif'te, Peygamber efendimizin, 'Ezan okunduğu zaman, ezanın kelimelerini, kelamını tekrarlayın. Ezan bittikten sonra da bana salat okuyun. Kim bana ezan bittikten sonra bir salavat getirirse Allah-u Teala da ona 10 salavat getirir' buyurdukları için ezandan sonra sala okumak diye değerlendirilebilir.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Erzurum Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Erzurum Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sizce Türkiye'nin gelişimi ve güçlenmesi için en çok hangi alanda çalışma/yatırım yapılması gerekiyor?